Bahattin Demiray

Bahattin Demiray

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İletişim ve madde bağımlılığına dikkat

A+A-

Türkiye’de hem de yurtdışında uyuşturucu madde bağımlısı çocuklar üzerinde bakıldığında özellikle bu durumun iki sebebi var.

Bunlar ebeveynin de Alkol ve madde kullanımının olması diğeri ise aile ile sağlıksız ilişkilerin varlığı. Özellikle çocukların yetişkinlik dönemlerinde;

1-Ailenin yanlış tutumlarının olması,

2-Çocuğun aile ortamındaki problemlerden kaçmak istemesi ve

3-Hayalisi hayatını seçmesi gibi birçok etken zararlı alışkanlıkların risk oluşturmaktadır.

Çocukların madde bağımlılığı engellemedeki önemli unsurlar.

A-Aile ile geçirilen vaktin keyifli olması,

B-Sosyal yaşam çok olması,

C-Ailenin çocuğuyla sağlıklı bir iletişim kurması,

D-Ergenlik dönemindeki davranış ve

E-Çocuklar ile empatik bir tutum sergilemesidir.

Genelde çocukların bulundukları arkadaş ortamı riskler barındırabiliyor ve çocukların bu eylemlerde bulunmasına sebep olabiliyor. Ancak aile bağlarının güçlü olduğu ve sağlıklı iletişimin olduğu ailelerde çocuklar için aile daha ön planda olmaktadır ve bu durumda zararlı bu tür davranışlardan vazgeçme ihtimalini yükseltir.

Aileler çocuklarını her zaman kontrol etmeli ancak bunu yaparken çocuklara hissettirmeden ve onları bunaltmadan yapmaya özen göstermeliler. Ebeveyn olarak arkadaşları ile tanışmalı ve kimlerle arkadaşlık ettiği konusunda bilgi sahibi olmalıdırlar.

Çocuklara bu konuda gerekli eğitimler verilmeli, bu tür alışkanlıkların yarattığı olumsuz sonuçlar çocukla konuşulmalıdır.

Çocukların her isteğine anında yanıt vermek ve her istediğini elde etmesi de bu anlamda risk oluşturabiliyor. Karşılanamaz istekler oluşmaya başlıyor ve bu gibi durumlar da çocukların yeni arayışlara girmesine sebep olabiliyor.

Ebeveynler olarak en önemli şey çocuklarımıza koşulsuz sevgiyi vermek ve yanlış yaptıklarında bile bunu size anlatabilecek bir bağ kurmanız onların zararlı alışkanlıklardan korumanızda en büyük adımdır.

Teknoloji çağı olan bu dönemde bilgisayar ve internet hayatın her alanında kullanılır hale gelmiş, bilgiye kolay, ucuz, hızlı ve güvenli iletişimi kolaylaştırma olmasına rağmen, aşırı kullanma internet bağımlılığına, gençlerde ve çocuklarda daha fazla görülmekte aileler çocuklarının internet kullanımının yol açtığı ahlaki çöküş, fiziki bedensel ve ruhi bozukluklar, akabinde madde bağımlılığı sorunları, ihmal, müsamaha, otoriter (despod), ve parçalanmışlık okul devamsızlığı,  öğretmenlerin kendi ideolojisini öğrenciye dayatması, sınıftaki diğer çocuklardan öğrendiği bilgi, karşı cinsler arasında iletişimsizlik, ilişkilerde sınırsızlık ve istismar, tolerans, aile dağınıklığı veya çatışmaları, aile sorunları, anne-baba ilişkilerinde uyumsuzluk, ebeveynlerde bağımlılık, akranlarında bağımlılık, Genetik etkenler, izlediği filmlerdeki, davranış bozuklukları, porno filmler, oyunlar ve konuları, reklamlar, yaşadığı bölge ve maddeye ulaşım kolaylığı, merak ve yaşama sorumluluğunu sevmeme, sonucu bağımlılığa geçmede başlıca etkendir.

Ucuz, kolay bulunan her yerden temin edilen yasal uçucu maddeler, hızlı, keyif verici, hafif sarhoşluk yapan etkileri nedeniyle çocuklar ile çalışanlarda tercih edilir. Uçucu maddeler kimyasal yapısına, biçimine (gaz, vapor, aerosol ve sıvı), üretim biçimine ( benzin, anestezik, temizleyici) ve farmakolojik özellikleri volatil solventler, aerosoller, gazlar ve nitritlere göre sınıflandırılırlar.

Madde kullanımı sosyo-ekonomik olarak dezavantajlı gruplarda, sokak çocuklarında, suç işleyen insanlar, hapishane yaşantısı içinde olanlar, depresyon, özkıyım girişimi, anti sosyal tutumlar, aile parçalanmışlığı veya çatışmaları, geçmişinde hayatını kötüye kullanım, şiddet veya başka madde kullanım öyküsü olanlar ve izole yaşayan topluluklarda fazladır.

Uçucu madde bağımlılığı mücadelede maddeleri kısıtlamak, çocuklar ve ergenler tarafından merak edilmesine yol açabilir.

Bağımlılığının sonuçları, ani ölümlere ve birçok nöro-psikiyatrik etkileri ile tıbbi açıdan, ruhsal ve bedensel, birçok sistemde yan etki ortaya çıkarırlar.

Enerji içecekleri, sigara ve esrardan sonra en sık kullanılan bağımlılık yapıcı maddeler uçucu maddelerdir

Alkol ve madde kullanmayan ergenlerin anne-babalarının ise çocuklarının kendilerine güvenmeleri için onları daha çok ödüllendirdikleri ve onların kişisel sorunlarını çözmede yardımcı olduklarını, sigara ve alkol içen çocukların anne-babalarının, çocuklarına daha çok zaman ayırıp iletişimlerini artırmaları sonucunda, bu çocukların son bir ay içindeki içki ve sigara içme düzeylerinin düştüğü, ailedeki yakın aile ilişkilerinin çocuğun madde kullanan arkadaşlarından uzaklaşmasının da etkili olduğu, ailede yıkıcı tutumların ise, gençlerde son bir ayda alkol içmeyi yaklaşık iki katına, sigara içmeyi ise dört katına çıkardığı görülmüş, ergenlik dönemi, kimlik arayışının olduğu, risk alma davranışlarının daha sık görüldüğü bir süreçte, sigara, alkol içmenin daha kolay ortaya çıkabildiği, bu dönemde huzurlu ve sorunsuz aile ortamı gencin ruhsal gelişimini daha sağlıklı tamamlamasını sağlayacaktır, aksine sorunlu bir aile ortamı sigara ve alkol içme için bir neden oluşturacaktır.

Türkiye de madde kullananların, maddelere ulaşım kolaylığı önemli olduğu için, ebeveynlerin aile içinde iletişimin iyi olması, bireyin kendini anlatabilmesi ile bakanlıklara, valiliklere, kaymakamlıklara sağlık görevlilerine, güvenlik güçlerine, sivil toplum kuruluşlarına, belediyeler ile eğitimcilere önemli görevler düşmektedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.