D. Doğan Kandemir

D. Doğan Kandemir

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

İnsan ve tavuk

A+A-

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar özetle, “İsraf ettiğimiz gıdâ ile Suriye doyar” diye açıklamada bulundu.

Hayır, bu Zât yalnız, evet bu Zât yalnız açıklamada bulunmadı, Türkiye’de yapılan israf sebebiyle feryât etti, feryât!.. İlgili ve yetkililer, bu Zât’ın feryâdına kulak veriniz.

***

Allah; “Biz insanı en güzel biçimde yarattık” buyuruyor. Tiyn sûresi âyet 4. Allâh’ın en güzel biçimde yarattığı insanın hâline bakar mısınız?

Allâh’ın en güzel biçimde yarattığı insan, her gün evet her gün“6 milyon, evet 6 milyon ekmeği çöp” diye ayaklar altına alıp, çöplüğe atarken; bakınız bir gözü görmeyen TAVUK ne yapıyor?

Grup içindeki tavuklardan, yada horozlardan birinin didikleyip bir gözünü kör ettiği tavuk, arkadaşlarından ayrılıp bahçeye çıkarılıyor.

Bir gözü görmeyen tavuğun yumurtası geliyor ve tavuk bahçe içinde yumurtlamak, yumurtayı heder etmemek için telaşla yer arıyor.

Evin hanımı tavuğu bir süre seyrediyor, tavuğun yumurtası’nın geldiğini anlayan kadın, tavuğu bahçeden alıp bir kutunun içine koyuyor ve tavuk oraya yumurtluyor.

***

Her gün 6 milyon ekmeği, uğruna dokuz tombalak aşarak kazandığı ekmeği çöpe atanlardan biri veyâ birkaçı “bunda ne var?” diyebilir.

Kendine yemini, suyunu veren ev sâhibine, tavuk ihânet etmiyor, yumurtayı sağlam olarak sâhibine vermek istiyor. Tavuğun gayretini beğenmediniz mi? O hâlde günde 6 milyon ekmeği çöpe atan, israf eden gayretinizi beğeniyor musunuz? Suriye’ye doyuracak kadar gıdâyı saçıp savurmanın dinde yeri var mı?

Türkiye’de israf edilen gıdâyı, israf edeceğimize doğrudan o gıdâyı Suriye halkına versek, Suriye’de aç kalanlar kendi topraklarında karınlarını doyursalar kıyâmet mi kopar?

***

O Allah ki, kullarına sayısız nîmetler vermiş ve günün birinde verdiği nîmetlerin hesabını soracak.

Her gün 6 milyon ekmeği çöpe atanlar! Allâh’ın size verdiği ve günde 6 milyonunu çöpe attığınız ekmeğin hesabını nasıl vermek istersiniz?

Ey insan ve ey günde 6 milyon ekmeği çöpe atan insanlar! Bir gözü görmeyen tavuk kadar aklınız ve samimiyetiniz yok mu, ne oldu size?

Ey insan ve ey günde 6 milyon ekmeği çöpe atan insanlar! Bir gözü görmeyen tavuk kadar, sizi yaratan ve size çeşitli nîmet veren Allâh’a, sadâkatiniz yok mu?

Ey insan ve ey günde 6 milyon ekmeği çöpe atan insanlar! Yediğiniz ve baş tâcı etmeniz gereken ekmeğe karşı bu kadar nankörlük neden?

Bilmem kaç milyon insan günde aç yatıp aç kalkarken size ne oluyor da günde 6 milyon ekmeği çöpe atıyorsunuz?

Kıtlık denilen günleri, yılları niçin iple çekiyor, aç, susuz kalmayı neden özlüyorsunuz? Yoksa işlediğiniz cinâyetin farkında değil misiniz?

“Bir dilim veyâ bir lokma ekmek” diye feryât etmeyi niçin özlüyor da bir gözü görmeyen tavuk kadar dürüst olmayı neden benimsemiyorsunuz?

Ey günde 6 milyon ekmeği israf edenler! Yetkili ve ilgililer! Hanlar harap olup, bentler bozulmadan akılınızı başınıza alın, hem kendinize hem Türkiye’ye kötülük etmeyi terk edin!

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.