Salih Kurnaz

Salih Kurnaz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İnsanların en cömerdi

A+A-

“Hz. Ali: ‘Resulullah (s.a.v), eli açıklıkta, insanların en cömerdi idi.’ ‘Hz.Aişe: ‘Hayır da esen rüzgardan daha cömertti.’ ‘Abdullah b.Ömer: ‘Resulullah dan (s.a.v) daha cömert bir kimse görmedim.’ ‘Abdullah b.Abbas: ‘Resulullah (s.a.v) insanların en cömerdi idi.’”(A.Köksal:7-8/913-915) “Peygamberimiz (s.a.v): ‘Ben ancak bölüştürücüyüm! Veren ise Allah’tır!’ ‘Bize mirasçı olunmaz! Bizim bıraktığımız sadakadır! Ancak, Muhammed’in ailesi ondan yer!’ buyurmuştur.”(A.Köksal:7-8/915) “Fakat imkan ve fırsat bulamadığı için cömertlik yapamayan ve imkan bulunca yapacak olan kişi ise, ahlakça cömert sayılır.” (A.Köksal:7-8/914)
İnsanların en secaatlisi: “Şecaat: Savaş ve şiddet sıralarında cesaret ve yüreklilik göstermek demektir. Abdullah b.Ömer: ‘Resulullah Aleyhisselamdan daha sehavetli, daha necdetli, daha şecaatli bir kimse görmedim!’ demiştir.
•    Kureyş müşriklerinin gençleri onu öldürmek için hicret gecesi evini çevirdiklerinde, korkmadan dışarı çıkıp onların üzerine toprak saçıp Yasin’in baş tarafından dokuz ayet okuyup aralarından çıkıp gitmişti.
•    Sevr mağarasında iz süren Kürz b.Alkame ve müşriklerin gençleri yalın kılıç bekledikleri zaman ve yüz deve mükafat almak için onları izleyen Süreka b.Cuşum’un yaklaşması üzerine endişelenerek: ‘Eğer eğilip bajksalardı bizi görürlerdi!’ ‘İşte, atlı gelip bize yetişti!’ diyen Hz.Ebubelir’e: ‘Hiç tasalanma! Allah bizimledir!’ (Tevbe:40) buyurmuştu.
•    Enes b.Malik: ‘Resulullah (s.a.v), insanların en güzeli, en cömerti ve en şecaatlisi idi. medine’de bir feryat, korkulu bir hal oldu mu Ebu Talha’nın Mendub adlı artına biner ve feryadın geldiği yere yetişirdi.” (A.Köksal:7-8/917-918)
•    “Hz.Ali der ki: ‘Bedir günü, Müşriklerin saflarına ondan daha yakın olan  kimse yoktu!”(A.Köksal:3-4/339;7-8/918))-(S.Suruç:1/385)-(O.N.Topbaş:2/140)
•    “Mikdat b.Amr: ‘Peygamberimizin (s.a.v), Uhud savaşında düşmanın saldırıları karşısında bir karış bile gerilediğini görmedim!’ demiştir.” (A.Köksal:7-8/918)
•    “Hz.Abbas ve Bera B.Azib: ‘Huneyn savaşı günü Müslümanların bozulup gerilediklerinde Resulullah boz katırının üzerinde ilerliyor ve katırını düşmana karşı mahmuzluyor, katırın yularından ve üzengisinden Ebu Süfyan b.Haris ile Hz.Abbas tutuyorlardı.” (A.Köksal:7-8/921)
Âdet (Zevahid) niteliğindeki bazı sünnetleri:
Yatağa girip yumak istediği zaman, sağ yanının üzerine yatar, sağ elini sağ yanağının altına koyar sonra da dua ederdi.
Uykudan uyanıp kalkarkende dua ederdi.
Karnının üstüne yüzükoyun yatılması için: ‘İşte bu Allah’ın hiç sevmediği bir yatıştır!’ buyururdu.
Ayaklarını meclisindekilere doğru uzatmazdı.
Toprak üzerinde oturur, yemeğini de yerde yerdi.
Yemeği üç parmakla; şehadet parmağı ve yanındaki parmaklarıyla yerdi.
Bir şey içerken kabın içine solumaz, su içerken iki-üç kere nefes alırdı.
Yemeğe besmele ile başlar, önce dua eder, sağ eliyle yer, tabağın alt tarafından başlar önünden yer, sonra elini yıkardı.
Abdest ve gusülde, ayakkabısını giymekte mümkün oldukça hep sağdan başlamayı sever, bir şeyi sağ eliyle alır, vereceği zaman sağ eliyle verir ve başlayacağı her şeye sağdan başlardı. Ayakkabsını giyerken sağ ayağından başlar, çıkararırken de sol ayağından başlayarak çıkarırdı.
Bir şey içerken artanı sağdakine vererek hep sağdan sıra ile içilmesini buyururdu. 
Prensibini bozmadı, bozdurmadı!” (A.Köksal:7-8/922-925)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.