Sefer Aşır Eraslan

Sefer Aşır Eraslan

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İran-ABD hesaplaşması

A+A-

Kasım Süleymani’nin öldürülmesi üzerine başlayan tahrik edici yıkıcı ve bir mezhep savaşının ateşini kıvılcımını yakan değerlendirmeler hemen başlamış durumda. Bu bir CIA ve MOSSAD veya başka gizli örgütlerin işi. Bu olaydan sonra asla bir Sünni-Şia çatışması olmamalıdır. Zaten olayın failinin Sünni olmamasının “dua edin Sünni değilsiniz” akılsızlığı ile ifade eden dışa vuran basiretsizler neler olabileceğini ifade ediyorlar. Biz Türkler kaba Fars anlayışında değiliz olmayız. Yani bir mezhep çatışmasına alet olmayız. Türkiye’deki Şii kardeşlerimiz de idraksiz Fars kafasına hizmet etmezler umudundayım. Olayın böyle olması da bir lütuftur.

İran devletinin yıkılması Türkiye’nin zararınadır. Çünkü İran yıkılırsa Türkiye’nin savunması dayanağı yok olduğundan zorlaşır. Tehlike çanları çalar. Yıkılmamalıdır. Ancak bugünkü gibi bütün İslam alemini de kısır Şia anlayışı uğruna kana göz yaşına boğmaktan vazgeçmelidir. Sünni Selefi Vahhabi İŞİD neyse Şia’nın da Haşti-Şabi’si odur. İkisi de İslam dışıdır. İkisi de ihanet içerisindedir. Ancak İran ya zayıflatılmalı veya aklını başına almalıdır. Zaten ABD’de yıkılmasını istemez. Çünkü bir mezhep savaşında en açık piyon İran aşırılığıdır. İran zaten çok zayıflamıştır. Ne hikmetse attığı füzeler hep ABD elçiliğinin ya bahçesine veya yakınlarındaki boş araziye düşmektedir. Yani yanlış bir durum mu vardır yoksa öyle olması mı gerekmektedir. Vursa gerçekten işler daha kötüye gidecektir. Ancak hiçbir şey yapmasa içerideki galeyana gelmiş insanları sakinleştirmek imkansızdır.

Söz savaşı da yakında sona erer. ABD Başkanı Donald Trump, güya büyük iş yapmış edasıyla iç kamuoyuna mesaj verir. İran da hedefi vuramayan birkaç füze fırlatır işler soğuyup gider. Ebu Gureyb hapishanesindeki Sünni kadının, İdlib’teki yıkıntılar arasından çocuklarını çıkaran kadının saçlarını açıp “ey Sünniler neredesiniz Şia bizi katlediyor” feryatlarının bir gereği olduğuna inanıyorum. Allah, İran ve Suudi belasında İslam alemini kurtarsın inşallah.

Güney Azerbaycan lideri Sayın Mahmutali Çöhregani de mesajında “biz bir İran-ABD savaşında İran’ı desteklemeyiz. Çünkü İran-Irak savaşında 300 bin Türk öldü. Yeniden İran uğruna akıtılacak Türk kanı yoktur” diyor. ABD’yi desteklemeyeceklerini söylüyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.