Sefer Aşır Eraslan

Sefer Aşır Eraslan

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İran’ın tutumu

A+A-

İran gerçek yüzünü göstererek Ermenistan’a yardım ediyor. Bu zamana kadar “İran yıkılmasın. Yıkılırsa bizim bir tarafımız açıkta kalır üşürüz” demiştim. Ancak bırakalım yıkılsın. Açıkta kalan yerin savunması bunların dostluğundan şimdiki tavırlarından daha kolay. 2008 yılında Tebriz üzerinden Bakü’ye gidecektim. O günlerde de “İran’ın nükleer silah üretimi” işi vardı. Sadece Brezilya ve Türkiye destekliyordu İran’ı. Şahsen o gün de desteklemedim İran’ı. Taksici “abi siz İran’ın nükleer silah üretmesine ne diyorsunuz” dedi. “Okumuyor musun sadece biz destekliyoruz” dedim. “Biz sizin nükleer silah üretmenize karşı değiliz destekliyoruz. Lakin siz bu silahı Rusya’ya atamazsınız. Çünkü yardım veriyor. ABD’ye yetişecek uzun menzilli füzeniz yok oraya da atamazsınız. Savaş gemileri asla o füzeyi rampadan çıkartmaz. Pakistan’a atamazsınız çünkü onlarda da var. Bir komşunuz Türkiye kaldı. Siz bu silahı bize karşı kullanmazsanız yapınız” demiştim. Bu gün bakınız Türkiye’den başka atacağı hedef ülke de yok. Bunlara boşu boşuna destek verdik yıllarca.

İran-Irak savaşında Türkmen ve kuzeydeki Azerbaycan Türklerinden olanlar en ön safta çarpıştırılmışlardır. Bu yüzden en fazla ölüm Türklerden olmuştur. Cephede savaştıktan sonra cephe gerisinde dinlenen askerlere eğlenceli fıkralar anlatırlarmış. Daha çok Ermeni ve Fars asıllı olanlar fıkraların kaba, erotik muhtevalarında hep Türklerin üzerinden anlatırlar gülüşürler ve oradaki Türkleri aşağılarlarmış. Cephenin gerisine kurdukları çadır fuhuşhanesinde güya “manevi cihat” yaptıklarını ileri sürerlermiş.

Bakü’ye gittim ve geri dönüşümde Astara’da bindiğim taksici Türk imiş. Mollalardan kötü idareden perişanlıktan dert yandı. “Molla bunca petrolü Lübnan ve Suriye’deki Hizbullah’a yediriyor. Biz açız” dedi. Oysa iyi bir strateji ile baksa düşmanı İsrail’i taa uzaklarda karşılayarak kendi ülkesini felaketten beladan uzak tutmaktadır. Bizim ahmaklar “Suriye’de ne işimiz var” dediklerinde ne kadar hatalı olduklarının farkında mıdırlar bilmem.Orada düzenlenen bunca bombalı eylem bizim memleketimizde patlayacaktı yoksa.

Bu zamana kadar “İran yıkılmasın”diyorduk ama artık yıkılsın. Zararı faydasından daha çok. İran’ı kınıyorum.İslam alemi içerisindeki bozguncu rolünü  komşuluk açısından da pervasızca göstermektedir…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.