Dursun Erkılıç

Dursun Erkılıç

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

İş bozanlara inat iş kuran bir Ahi: Mehmet Akyürek

A+A-

Başkent Ankara, sivil toplum kuruluşlarının yoğun faaliyetlerde bulunduğu bir şehirdir. Bu tür başarılı etkinliklere imza atan STK’lardan biri de 2.5 yıl önce kurulan ve Başkanlığını Eser Memiş’in yürüttüğü 40 Fikir Bi Fayda’dır. Düzenlenen son etkinlik ODTÜ Teknokent’in yeni binasındaydı. Geniş bir katılımla gerçekleştirilen programda birçok farklı, renkli ve faydalı şeyler vardı ama iki husus öne çıktı.

Biri; OSİAD Onursal Başkanı, İÇASİFED Genel Başkanı ve 40 Fikir oluşumunun kurucusu, iş insanı Mehmet Akyürek’in hayat hikayesini ve ticari deneyimlerini paylaşması idi.

Diğeri ise; ilk kez düzenlenen Avrupa Ampute Futbol Federasyonu Şampiyonlar Ligi’nde şampiyon olarak kupayı ülkemize getiren Ortotek Gaziler Ampute Spor Kulübüne ödül verilmesiydi.

AKYÜREK ANLATTI, DİNLEYEN MUTLU

Açıkçası, Mehmet Özyürek’in bir iş insanı olarak çocukluğundan beri yaşadığı ticari tecrübeyi kendisini dinleyen yaşlı/genç Ahilerle paylaşması bir büyük şanstı. Ki bu şansı iyi değerlendirenlerin yüzü etkinlik sonunda mutmain olmuşluğun tescili gibiydi.

Çünkü;

Bazı insan hayatta iş yaparken iş bozar

Bazısı hangi işe el atsa destan yazar

Kimi gölde boğulur kimi deryada yüzer

Mehmet Akyürek işte yazar, yüzer örneği

Bunu bilenler; onun yaptığı değerlendirmelerden, verdiği öğütlerden payına düşeni aldı.

Mesela yılmak, yıkılmak yok mücadeleye devam dedi ki bu başarının sırrı, anahtarı idi.

Verdiği öğütler yaşanarak test ve tescil edildiği için; başkaları ile değil kendinizle yarışın, teknolojiyi takip edin, kaliteden şaşmayın ve akraba ile mümkünse ticaret yapmayın, ortam olmayın gibi uyarıları, önerileri not edilmiş olmalı.

MUTLUYUM, PAYIMA DÜŞENİ ALDIM

Sağ olsunlar, Mehmet Akyürek’in hayatını anlatan kitabın editörlüğünü yaptığıma ilişkin bilgi salonda anons edildiği ve 40 Fikir Bi Fayda Grubuna gerek Katalog editörlüğü gerekse medya desteği sebebiyle takdim edilen plaketin gerekçeleri vesilesi ile bildiğim bir husus (siyaset), Sayın Akyürek tarafından yüzeysel geçildi ama biliyorum ki;

Siyasetin içinde riyasete yakınmış

Kendini, çevresini düzenbazdan sakınmış

Ankara’ya, Ostim’e büyük hayrı dokunmuş

Mehmet Akyürek işte böyle işler örneği

HERKESE HAKKI TESLİM EDİLDİ

Etkinlik, Mehmet Akyürek’in bilinesi ve ders alınası konuşmasının yanında 40 Fikir oluşumuna ve oluşumun faaliyetlerine katkı sunanlara plaket verilmesi, grubun oluşmasına isim babalığı yapan Mehmet Badem’e hakkının teslim edilmesine dönük söylemlerle de samimiyet kazandı. Akyürek’i ailesinin yalnız bırakmaması moral vesile olurken, eşi OSTİM’in ilk iş kadını Meral hanımın ticaret serüveni ilgi ile dinlendi. Birçok konuda verdiği öğütler ise kulaklara küpe oldu!

Başkan Eser Memiş’in çalışmaları amacına ulaştıran çabaları sıkça vurgulandı ve plaket ile ödüllendirildi.

Kırk Fikir’in Katalog dağıtımı yapıldı

Amputeli topçular alınlardan öpüldü

Mehmet Akyürek’tense nice öğüt kapıldı

Diyeceğim; Kırk Fikir fayda sağladı yine

AMPUTE TAKIMINA BÜYÜK İLGİ

İlk kez düzenlenmesi ve ilk kupanın Türkiye’ye gelmesi bakımından önemi ve anlamı büyük olan Avrupa Ampute Futbol Federasyonu Şampiyonlar Ligi’nde şampiyon olarak kupayı ülkemize getiren Ortotek Gaziler Ampute Spor Kulübüne ödül verilmesi hem bir jest olarak hem de dile getirilen duygular, temenniler açısından alkış aldı, takdir gördü…

TBMM futbol takımında forma giyen AK Parti Ankara Milletvekili Hacı Turan’ın Ortotek Gaziler Ampute Spor Kulübüne yardım konusunda ve takım ile bir maç yapmalarına ilişkin çaba göstereceğini söylemesi anlamlı idi, alkış aldı.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.