Dursun Erkılıç

Dursun Erkılıç

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

İş sizi bulmazsa işsizin hali harap

A+A-

Bu köşede yayımlanan “İşimiz iş: İşsizim, işsizsin, işsiz!” başlıklı yazımın bir yerinde şu bilgiler vardı:

TÜİK diyor ki:

-Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre 823 bin kişi azalarak 3 milyon 399 bin kişi oldu.

TÜİK’in 10 Eylül 2021 tarihli açıklama ise temmuz ayını kapsıyordu ve durum daha da vahimleşmişti. Çünkü İşsizlik oranı 1,4 puanlık artış ile yüzde 12 olmuştu. Ne demekse; geniş tanımlı işsizlik oranı da yüzde 23,6'ya yükselmiş. (Anadolu Gazetesi, 12 Eylül 2021)

BİR VERİYE YANSIYANLAR

Elde ettiği bilgileri, verileri bizlerle paylaşan Ajans Dijital Kalem’in basın bültenlerinden biri, “İş arayışında olan gençlerin oranı %68.3” başlığını taşıyordu.

12 Eylül tarihli yazıma yeniden dönüp baktım, şöyle bitiyordu:

Yani: İşimiz iş: İşsizim, işsizsin, işsiz!

Neden?

Çünkü…

ÇÜNKÜSÜNÜ SONRA ANLATIRIM…

‘Çünkü’lerin izini, adını andığım basın bülteninde bulmak mümkün. Burada Ankara’nın durumu da kayıt altına alınmış. Deniyor ki:

“Birçok ülke ekonomisinin bir sorunsalı olarak genç işsizlik, gelişmiş ülkelerden gelişmekte olanlara kadar her ülkede varlığını hissettiriyor. OECD raporları başta olmak üzere birçok uluslararası kuruluşun raporlarında Türkiye bu sorunsalı yaşayan ülkeler sıralamasında üst sıralarda yer alıyor. Firmaların aradığı elemanı, iş arayanların ise aradığı işi bulduğu Türkiye’nin istihdam kaynağı Eleman.net, 18-24 yaş arasındaki genç kitlenin iş arama istatistiklerini paylaştı. Eleman.net'in 18-24 yaş arasındaki yaş grubuna dair sahip olduğu 2 milyona yakın veri dikkate alındığında, gençlerin en çok iş aradığı iller sırasıyla İstanbul, İzmir ve Ankara olurken bu illeri Bursa, Kocaeli, Adana, Antalya, Gaziantep ve Konya takip etti.”

ASGARİ ÜCRET SONRASI

Asgari ücret arttı ya her şeyin fiyatı artıyor.

İşsizliğin artması da yüksek beklenti…

Şu ana kadarki tüm veriler yaz aylarının turizm dopingiyle seğirten rakamlardan oluşuyordu! Binlerce tesis kış uykusuna yatınca, buralarda çalışanlar da evlerine sığındı.

Virüstü, dövizdi, enflasyondu derken istihdamın boğazına sarılan etken sayısı arttı.

İşte bu yüzden:

İşsizliğin acısı yürek yakar, bilinmez

Öyle etki eder ki, ömür boyu silinmez

Biliyorum, işsizken ölem desen ölünmez

İşsiz-güçsüz kalana Allah yardım eylesin…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.