Eflatun Neimetzade

Eflatun Neimetzade

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İşgalci düşman tanrının cezasını alacaktır 

A+A-

Evet, “Hocalı Soykırımı” kitabının yazarı, deneyimli siyaset ve devlet adamı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Siyasi Şube Müdürü, Prof. Dr. Ali Hasanov’un yazdığı gibi, Leyla Aliyeva’nın başlamış olduğu “Hocalıya Adalet” kampanyası sayesinde dünya devletleri Hocalı Soykırımını “…İnsanlığa karşı işlenmiş bir suç olarak kabul etmiştir…”(66). 

DÜNYA DEVLETLERİ GERÇEKLERİ ANLADILAR
İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamentolar Birliği’nin Tahran (2014), Kuveyt (2015) Toplantılarında da kararlar, bildiriler alınmıştır. Ayrıca Türkiye, Rusya, Almanya, ABD, Ukrayna, Belarus, Kazakistan, Gürcistan’da “Hocalıya Adalet” kampanyası çerçevesinde çeşitli etkinlikler hala da yapılmaktadır. Amerika’nın Massachusetts Eyaleti Temsilciler Meclisi 2010 yılının 25 Şubatında, Texas Eyaleti Temsilciler Meclisi’nin aldığı 535 numaralı kararda Azerbaycan’ın Hocalı kentinde sivil halka yönelik Ermenistan Silahlı Kuvvetleri tarafından katliam yapılması kınanmıştır. 22 Şubat 2012’de New Jersey Eyaleti, Georgia Eyaleti Temsilciler Meclisi, 23 Mart 2012’de Maine Eyaleti, 2013 yılında ABD New Mexico Eyaleti, 8 Şubat 2013’de ABD Arkansas, 25 Şubat’ta Mississippi, 4 Mart’ta Oklahoma, 8 Mart’ta Indiana, 18 Mart’ta Pennsylvania ve Tennessee, 3 Nisan’da West Virginia, 3 Mayıs’ta Connecticut Eyalet Meclisleri Hocalı Soykırımını resmen tanımıştır. (114-119). Gerisi daha vardır – 2015 Şubat’ında Arizona, Mart ayında Utah Eyalet Valisi Hocalı Soykırımı tasarısını imzalamıştır. 2016 yılında ABD’nin Nebraska, Hawaii, Montana, Idaho, toplam 21 Eyalette Hocalı  Soykırımı tasarısı kabul olunmuştur. Meksika Kongresi Hocalı Soykırımını yapan Ermenistan’ı sert bir dille kınama kararı almıştır. Daha sonra Kolombiya Senatosu, Peru ve Ürdün Senatosu Hocalı Soykırımıyla bağlı kararlar almış bulunuyor. Panama Ulusal Meclisi ise Ermenistan’ın Azerbaycan Topraklarını işgaline ilişkin 4 numaralı karar almıştır. Sudan Cumhuriyeti Ulusal Meclisi, Romanya, Cek Cumhuriyeti, Bosna Hersek,  Cibuti ülkeleri Meclislerinde Hocalı Soykırımı kararı, kınama cezası ve bildiriler karara bağlanmıştır. Pakistan kardeş ülkesinin almış olduğu kararda şöyle denir: “…Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin Azerbaycan topraklarının Ermenistan tarafından işgal edilmiş olduğu gerçeği ve 26 Şubat 1992 tarihinde Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin Azerbaycan’ın Hocalı kentinin sivil halkına uyguladıkları katliam; soykırım eylemi ve insanlığa karşı işlenen suç olarak kabul edilmiş, suçluların ilgili uluslararası yöntemler çerçevesinde cezalandırılması gerektiği ifade edilmiş…, diğer yandan dünya kamuoyuna ve uluslararası örgütlere, bu kararların gereğinin yapılması için Ermenistan’a baskı uygulama çağrısı da yapılmıştır” (138, 139). 
İŞGALCİ DÜŞMAN TANRININ CEZASINI ALACAKTIR 
Kitapta ayrıca dünya okurlarına yeniden bilgi aktarılıyor; Ermenistan Silahlı Kuvvetleri ve havadarları dış güçler, Dağlık Garabağ dışında Azerbaycan’ın Laçin, Kelbecer, Ağdam, Fuzuli, Cebrail Gubatlı ve Zengilan bölgelerini işgal etmiştir ve bin yıllarca dede-baba topraklarında yaşayan 1 milyona aşkın Azerbaycanlılar yurtlarından, topraklarından kovularak sığınmacı konumuna düşmüşler. Kitap tarihi belgeli dokümanlarla donatılmıştır. Okuyoruz: “Ermenilerin gerçekleştirdiği bu işgal politikasına, bütün dönemlerde olduğu gibi, kitlesel katliamlar eşlik etmiştir. Şöyle ki, 1988-1993 yılları arasında Ermenistan’ın askeri saldırıları sonucunda 20 mini aşkın Azerbaycanlı nüfus katledilmiş, 100 bin kişiden fazla insan yaralanmış, 50 bin kişi ise çeşitli bedensel yaralar nedeniyle sakat kalmıştır” (8, s. 92). Zararın bilançosu ise çok-çok ağırdır. Topraklarımızın yüzde 20 faizi hala da işgal altında bulunuyor. “İşgal sonucunda 900 civarında yerleşim birimi, 22 müze ve 4 resim galerisi, tarihi önemi haiz 9 Saray, nadir tarihi önemi haiz bulunan 40 bin müze eşyası, 44 mabet ve 9 cami tahrip edilmiş, yağmalanmış, ateşe verilmiştir. Bunların dışında, bölgede bulunan 927 kütüphanede 4,6 milyon adet kitap ve değerli yazma mahvedilmiştir. Henüz kesin olmayan sonuçlara göre, sebep olduğu manevi ve psikolojik sarsıntılar bir yana, Ermenistan’ın işgal politikası Azerbaycan ekonomisine 320 milyar dolar zarar vermiştir… Ermenistan’ın bu canice siyasetinin sürdüğünü kanıtlayan delilerden biri de, yalnızca 20. yy. Azerbaycanlıların 4 kez: 1905-1906, 1918-1920, 1948-1953 ve nihayet 1988-1993 yıllarında Ermeni faşistleri tarafından işlenen soykırım ve etnik arındırmanın hedefine çevrilmiş olmasıdır. 
Uluslararası hukuka nazaran, soykırım barış ve insanlık karşıtı işlenen bir suçtur ve en ağır cinayet olarak kabul edilmektedir.  BM Genel Kurulu bu konuda 9 Aralık 1948 tarihinde 260 (III) numaralı kararını onaylamış ve 1951 yılından itibaren yürürlük kazanan Soykırım Suçlarının Önlenmesi ve Cezalandırılması Konvansiyonu’nda soykırım suçunun hukuki temeli tespit edilmiştir (49).
Dünyadaki tüm hukuki kanunlara baktığımızda, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri Hocalıda Soykırım uyguladığını göz önünde açıklıyor. “Hocalı Soykırımı” kitabında bütün kaynakçalar, tarihi belgeler de sunulmuştur. 

LEYLA ALİYEVA’NIN ULUSLARARASI BAŞARILARI
“Hocalıya Adalet”  Kampanyasının mimarı olan Leyla Aliyeva cesaret ve hüner sembolü olarak pek çok dünya devletleri Meclis ve Kurullarından “Hocalı Soykırımı” kararları çıkarmayı başarmıştır. Bu genç siyasetçinin gerçekten de büyük başarısı sayılmalıdır. Kitaptaki metin sekiz yabancı dilde basılmıştır. Böylece Ermenistan tecavüzkâr, işgalci, soykırım uygulayan suçlu devlettir, denir. Ve dünya adaleti namına bu sert, cani devlet dünya hukuku ve adaleti önünde gereken dersini almalıdır, diye düşünüyorum.
Ne yaptık size ey cani, hünkâr, faşist Ermeni siyasileri? Sizi topraklarımıza davet ettik, toprak verdik, bedava ışık, gaz, petrol verdik. İyiliğin faturası bu mudur? Sizler ise nankör, hain, ikiyüzlü cellat olarak karşılık verdiniz, suçsuz, sivil insanlara soykırım yaptınız. Şimdi ise ülkeniz sefalet, açlık içinde çalkalanıyor. Işık yok, gaz yok, petrol de yok.  Ama inatçısınız, bizim ezeli dede-baba, Oğuz topraklarımızda oturuyorsunuz. Ülke nüfuzu her gün küçülmeye doğru hızla ilerliyor. Tanrıdan korkmuyor musunuz? Yaptığınız Soykırım kanları yerde kalmaz, bunu kesin unutmayın, ey sizler, cani siyasiler. Azerbaycanlılar tarih boyunca sizlere sadece iyilik yapmış, hoşgörü ve sevgi beslemiştir. Sizler ey cellatlar, uyanın, yarın çok geç olacaktır. Gidin, çekilin, itiniz topraklarımızdan… Bırakın iki komşu sivil halkları, iç-içe, iyi komşu olarak yaşamalarına devam etsinler.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Hocalı Soykırımının 20. yılı dolayısıyla imzaladığı kararda şöyle denmektedir: “Ermeni şovenist çevrelerin Azerbaycan halkına karşı 19. ve 20. yüzyıllarda aşamalı olarak uyguladıkları etnik arındırma politikasının bir parçası olan Hocalı Soykırımı’na ilişkin gerçeklerin dünya kamuoyuna, dış ülkelerin parlamentolarına duyurulması, Azerbaycan halkına ve bütünüyle insanlığa karşı işlenen bu son derecede ağır askeri suçun uluslararası arenada siyasal ve hukuki tanımının yapılması gerekmektedir.” (54).
Zan ediyorum tüm dünya devletleri bu kararı iyice idrak edecek ve Alman naşistlerine yapıldığı gibi Ermeni canilerine de gereken ders mutlaka verilecektir. 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.