Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İşimiz mucizeye kaldı

A+A-

Pandemi nedeniyle bir yıl gecikmeli olarak gerçekleştirilen EURO 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası, Türkiye için iyi başlamadı. Turnuvanın açılış maçında 3-0’lık İtalya yenilgisinin ardından, Galler'e de 2-0 yenilen A Milli Futbol Takımımız EURO 2020'de işini mucizelere bıraktı.

A Grubunda; İtalya, İsviçre ve Galler’le aynı grupta yer alan A Milli Futbol Takımımız oynadığı iki maç sonunda henüz puanla tanışamazken kalesinde gördüğü 5 gole engel olamadı. Her iki rakibi karşısında da ortaya koyduğu futbolla hayal kırıklığı yaratan Millilerin gol pozisyonuna girememesi de ayrı bir eleştiri konusu oldu.

Türk spor medyası Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş ve futbolcuları sert bir dille eleştirip, milli takımın neden bu kadar kötü futbol oynadığını, rakipleri karşısında neden yetersiz kaldığını sorgulamaya başladı.

İtalya ve Galler’e gol atamayan A Milli Takım'ın gruptan çıkabilmek için tek bir senaryosu kaldı. Milliler ancak en iyi grup üçüncüleri arasındaki 4 takımdan birisi olursa ancak bir üst tura adını yazdıracak.

MİLLİ TAKIM GRUPTAN NASIL ÇIKAR?

EURO 2016'dan bu yana 24 takımla oynanan Avrupa Şampiyonası'nda 6 grup bulunuyor. Grubu ilk iki sırada bitiren takımlar statü gereği son 16 turuna yükseliyor. Ancak formata göre en iyi 4 grup üçüncüsü de son16 turuna yükselebiliyor. Böylece turnuvaya katılan 24 takımın 16'sı grup etabı sonrası yoluna devam ederken 8 takım veda ediyor.

ÜÇÜNCÜLÜK YETİYOR MU?

Türkiye son maçında İsviçre'yi yenip grubu üçüncü sırada bitirirse bu sonuç doğrudan yeterli olmuyor. A Milli Takım'ın gruptan çıkması için öncelikle grubunu üçüncü sırada bitirmesi, ardından da diğer gruplardaki sonuçları beklemesi gerekiyor. Grupların tamamlanmasından sonra kendi grubunu üçüncü bitiren 6 takımdan 4'ü puan ve averaja göre durumu iyi olan son– 16 turuna yükselecek.

EURO 2016'DA ÜÇÜNCÜLÜK MİLLİ TAKIMA YETMEMİŞTİ

Türkiye, EURO 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda İspanya ve Hırvatistan yenilgilerinin ardından, son maçta Çekya'yı mağlup etmiş ve grubunu üçüncü bitirmişti. Ancak diğer gruplarda elde edilen sonuçların ardından Türkiye'nin üç puanla grup üçüncülüğü yeterli olmamış ve turnuvadan elenmişti.

Yani işin özü, son maçımızda İsviçre karşısında kazanmamız yetmiyor. Farklı kazanmamız gerekiyor. Millilerimizin alacağı sonuca karşın, diğer gruptaki takımların alacağı sonuçlara göre ancak bir üst tura çıkma şansımız var ki, bu da çok zor.

A Milli Futbol Takımımızın işi gerçekten mucizeye kaldı. Bu futbolla İsviçre’yi yensek bile bundan sonraki maçlarda işimiz çok zor. Bir üst tura çıkmamız halinde belki futbolcularımız ortaya koyacakları futbolla bütün kamuoyunu yanıltıp “Biz bitti demeden, bu iş bitmez” diyecekler mi? Bunu bekleyip hep birlikte göreceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları