D. Doğan Kandemir

D. Doğan Kandemir

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

İsraf, israf yine israf

A+A-

En’am Sûresi’nin 141’inci âyetinde Yüce Yaratan şöyle diyor, daha doğrusu demiyor, buyuruyor.

“0, çardaklı-çardaksız olarak bahçeleri, ürünleri, çeşit, çeşit hurmalıkları ve ekinleri, zeytini ve nar’ı biri birine benzer ve biri birinden farklı yaratandır.

Bunlar meyve verince meyvelerini yiyin. Hasat günü de hakkını verin, fakat israf etmeyin. Çün ki O, israf edenleri sevmez”

***

30 “öşür, “onda bir demektir. Toprak ürünlerinde bu oranda verilen zekât’ın özel adıdır.

***

NOT: 29 numara ile:

En’am Sûresinin 99’uncu âyetinde O, gökten su indirendir. İşte biz onunla her türlü bitkiyi çıkarıp onlardan yeşillik meydana getirir, yeşil bitkilerden, üst üste binmiş tâneler, hurma ağacının tomurcuğunda da aşağıya sarkmış salkımlar, üzüm bahçeleri, zeytin ve nar çıkarırız.

Biri birine benzer ve biri birinden farklı bunların meyvesine, meyve verdiği zaman, bir de olgunlaştığı zaman bakın. Şüphesiz bunda inanan bir toplum için ibretler vardır.

***

NOT:19 numara ile:

“Bu ifâdeyle, meyve ve sebzelerin hayâtını sürdürme, gelişme kānunları açısından biri birlerine benzemelerine rağmen tad, renk, koku, yapı ve görüntü olarak biri birlerinden çok farklı oldukları vurgulanmış olabileceği gibi ve başka benzerlik ve farklılıklar da kastedilmiş olabilir.

Âyeti Kerîme’de Cenâbı Hakk’ın yaratmasındaki muazzam inceliğe dikkat çekme var.

***

Bu iki âyet’in meâlini bu şekilde okuyup öğrendikten sonra gelelim israf konusuna. Kırıkkale’de israf o kadar büyük ve o kadar çok ki, sormayın.

Pek çok kere yazdığım hâlde okunmamış olmalı ki, hâlâ parça ekmekler bir yana, hiç dokunulmamış ekmekler de bayat diyerek çöpe atılmaktadır. İyi de ekmek çöpe atılabilir mi? Atılamaz.

Mahalle aralarındaki çöplükleri gezenler ve araştıralar görecektir ki, Türk Milleti her bakımdan çok, amma pek çok zengindir. Çün ki, Çöplüklerde biraz çürük, biraz sağlam, hattâ tümüyle sağlam her türlü meyve ve ekmekler var.

Hattâ giyilebilir ayakkabı, giyilebilir terlik, giyilebilir gömlek, giyilebilir ceket, giyilebilir pantolonları çöpe atanlar var. Burada eksik olan şudur. Bunları çöpe atanlar hiç değilse giysileri ihtiyaç sâhiplerine doğrudan verebilirler.

Bir zamanlar Kırıkkale Yenimahalle ve Tuna Caddesinde bir dükkân vardı, o dükkânda giysiler toplanır, yoksullara verilirdi.

İnsanlar yukarıda sözü edilen giysileri o dükkâna getirir, oradan da giysiler yoksullara dağıtılırdı. Şimdi ise böyle bir dükkân bulunabilir. Amma bu işi kim yapacak?

Bu işi kimin yapacağın gelince, Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Saygılı bu işi düzenleyebilir diye düşündüm.

Ekmeği çöpe atanlardan biriyle bizzat konuştum. Verdiği cevap şu idi. “Biz bayat ekmeği çöpe atmıyoruz. Ekmeği poşete koyup poşeti bir yere takıyoruz”

“Taktığımız yerden bayat ekmeği alanlar hayvanlarına yediriyor ve memnun oluyorlar” dedi.

Ben de o kimseye, “ekmek hayvan yiyeceği değil, insanın en önemli gıdâsıdır. Ekmeğin amacının dışında kullanılması doğru değil ve olamaz da” dedim. Dedim de kim dinledi, kim anladı? Asıl olan ekmeği amacına uygun olarak harcamaktır. Hanımlar evinizin bereketini çöpe atmayınız.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.