Zafer ÇAM

Zafer ÇAM

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

İstanbul'a taksi  

A+A-

İstanbul bir yana Anadolu bir yana derler. Gerçekten de öyle. İstanbul yirmibeş milyonu aşmış durumda. Dünyada adı devlet olan birçok ülkeden büyük nüfusa sahip…

Anadolu'nun köyde geleni de var, kasabasında geleni de var, şehirlerde geleni de var. Dünyanın her yerinde Siyahı da gelmiş, beyazı da gelmiş renkler ve ırklar cümbüşü hep bir arada yaşıyor.

Dünyanın her rengi, dili, dini bugün İstanbul’da… İstanbul un yerlisi neredeyse kalmamış gibi. Anadolu'nun her köşesi de gelenler bir İstanbul olmuş.

İş, aş, eş diyen İstanbul’da soluğu almış. İstanbul’unun “taşı toprağı altın” diyen gelmiş. Böyle olunca da bugün İstanbul yaşanmaz nefes alınmaz bir metropol olmuş.

İstanbul’da yaşamak başlıca bir sorun haline gelmiş. İstanbul yönetmek ülke yönetmek gibi…

İstanbul belediyesine talip olmak ve yönetmek kolay değil. Bugün İstanbul belediye başkanı hep gündem oluyor.

İstanbul’un sorunlarına çözüm getiremeyen başkan topu iktidarın kucağına atıyor. Ne diyor hükumet İstanbullularda intikam alıyor.

Böyle bir söz ancak muhalefet de çıkar. Şimdi İstanbul’da taksi gündemde… Taksi yetersizmiş. Nedir bu telaş?  

Bu güne kadar yeterliydi de CHP’li başkan geçince mi yetersiz oldu. Sayın başkan seçim önce verilen vaatlerin içerisinde buda mı vardı?

Anlaşılan o ki, görülen de o, taksi rantı başkanla iktidarı karşılıklı getirdi. İstanbul’un taksi olayı yine çözülemedi.

İstanbul Büyük şehir Belediyesinin taksi sayısını artırmak için getirdiği öneri, AK Parti’nin çoğunlukta olduğu UKOME’de yine çıkmamış

İstanbul’da şuan çalışır vaziyette on dört bin küsur taksi var deniyor. Yirmi beş yıldır bu rakam hiç değişmemiş. İstanbul’un nüfusu her geçen yıl artıyor taksi sayısı aynı deniyor.

Bunun için de başkan tüm İstanbullun sorunlarını bir kenara bırakmış tek sorun sanki taksi taksi diyor. Haklılık payı var mı?

Elbette var. Çünkü yirmi beş yıldır taksi eklenmeyince mevcut taksilerde yetmeyince taksi ihtiyacı doğmakta. 

Taksi sayısı kısıtlı olunca taksi plakaları da çok değerli oluyor. Başkanda taksi sayısını artırmak istiyor.

Taksi için Siyasilerde verilmiş sözler ve sırada bekleyen partililer vardır. Ülkede işler böyle yürüyor ihtiyaç sahibi, ya da liyakat yok ahbap, çavuş ilişkisi devam ediyor.

Bugün belediye komisyonda geçse kim taksi plakası alacak başkanın siyasi kadrosuna yakın olanlar. Ancak belediye bu konuda tek yetkili olmadığında sıkıntı başlıyor.

Meclis çoğunluğu gerekli oluyor. Meclis çoğunluğu da Ak partiden olunca İstanbul taksi kadrosu açamıyor.

Bunun içinde başkan suçu üzerinde atıyor AKP, İstanbul'u kaybetmesinin, acısını yaşıyor demekte.

Durum böyle olunca da intikam duyguları ağır basıyor. Bu plakaların pek çoğu da AK Parti’li isimlerin elindeymiş.

Yapmayın ben AK Partili değilim, CHP’li değilim yani on dört bin taksici AK Partili öyle mi? Bana çokta inandırıcı gelmiyor.

Başkan ve ekibi bu lafların arkasına sığınmayın, İstanbullun çok işi var iki yıl kaldı…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları