Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İyi vermemişler…

A+A-

Sözde müttefikimiz Amerika Birleşik Devletleri hiç şaşırmadığım bir karar almış. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye'nin hava sahasını güçlendirmek için Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri alma kararı nedeniyle F-35 savaş uçakları programından çıkarıldığını açıkladı.

Bu kararı iki ülkenin önde gelen isimlerinden Pentagon Satın Alma ve İdame İşlerinden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Ellen Lord ile Savunma Bakanı yardımcılarından David J. Trachtenberg birlikte açıkladı. Aman ne üzüldüm ne üzüldüm. Ne demiş atalarımız kötü komşu insanı ev sahibi yapar diye.

Yapılan açıklamada “Türkiye S-400 kararından dolayı iş imkanlarını ve ekonomik fırsatları kaybedecek. F-35 programıyla bağlantılı 9 milyar dolarlık bir kayıp olacak. Ayrıca Türk pilotlara ABD'yi terk etmeleri için 31 Temmuz'a kadar süre tanınacağı belirtilip programdaki bütün pilotların tanınan bu süreyi önceden bildiğini vurgulanmış. Yani minareyi çalan kılıfını hazırlamış bile bizim haberimiz yokmuş.

Birde çıkıp pişkin pişkin konuşuyor bu ne dediğini bilmez insanlar. Pentagon Satın Alma ve İdame İşlerinden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Ellen Lord efendi diyorki, “Türkiye ile Amerika’nın ilişkisinin çok katmanlı olduğunu vurguladı ve ortaklığın F-35 savaş uçaklarından daha öteye dayandığını” söyleyip, “İki tarafın stratejik müttefikliğinin devam ettiği de” sözlerine eklemiş. Bu nasıl bir müttefiklik ise anlayan beri gelsin.

Boşverin çıkarsınlar zaten bu F-35 savaş uçakları ile birçok dedikodu dolaşıyor ve sistemin aslında açığının çok fazla olduğu ve uçakların geliştirilmesinin şart olduğunu söyleniyor. Hal böyle olunca insan düşünüyor sorunlu bir projede neden yer alalım.

Dönemin ABD Başkanı Barrack Obama Türkiye’nin istediği Patriot füzelerini bölgede daha fazla güçlenip başımıza bela olmasın diyerek verdirmemişti. Şimdiki Başkan Donald Trump ta diyor ki “Obama büyük hata yaptı adamlar Patriot istemiş vermemişiz, silah istemiş vermemişiz, SİHA, İHA istemiş vermemişiz. Yani anlayacağınız demek istiyor ki “vermemişiz de vermemişiz”…

İyi ki vermemişler biz şimdi ne yapıyoruz kendi SİHA’mızı kendi İHA’mızı yapıp yurt dışına ihraç ediyor. Ne yapıyoruz kendi füzelerimizi yapıp başka ülkelere satıyoruz, ne yapıyoruz kendi helikopterimizi yapıp onu da ihraç ediyoruz. Yani anlayacağınız kendi savunma sanayimizi en modern teknolojilerle donatarak dünyanın sayılı silah üreticileri arasına girmemize ramak kalmış.

Neyse, maddi zararımız olabilir fakat bu telafi edilebilir. Asıl mesele bu F-35 uçaklarının en çok parçalarını Türkiye üretiyor ve projenin birçok bölümünde Türkiye’den giden parçalar kullanılıyor. Şimdi adamlar bunları nasıl ve nerede tedarik eder nasıl bu kadar kaliteli yaptırırız derdindiler.

Yani öyle ben seni ortaklıktan çıkardım demekle olmuyor bu işler. Yani Lord efendi istemeden de olsa diyor ki “ABD'nin Türkiye'yi F-35 programında tutmak için geçmişte ''alternatif yollar'' aradığını” fakat Türkiye’nin kendi kararlarını vermesi ve kararlılığı sonrası bu iş suya düştü demek istiyor.

Ne olursa olsun Türkiye bağımsız bir ülkedir ve kendi güvenliğini sağlamak zorundadır. Başkaları ne dedi, ne diyecek diye düşünürse yarın yaşayacağı büyük tehditleri savunmakta zorlanır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.