Zafer ÇAM

Zafer ÇAM

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Jigolo olma vaadiyle dolandırılmışlar

A+A-

Meşhur bir söz vardır "Kerizler olmasa uyanıklar nasıl geçinir"  diye öylede oluyor.

Memleketle ne kadar “keriz” varmış diyesim geliyor. Her dönemin bir dolandırıcısı çıkıyor.

Her dolandırıcın bir alıcısı “kerizi” her zaman var. Alıcısı olmasa dolandırılanlar olur mu? Yahu bu insanlar bu kadar “keriz” olmak için kuyruğa girer mi?

Evet, maalesef ülkemizde giriyor. Hem ide cebinde kuruşuna kadar veriyor. Uyanıklar her gün yeni bir av buluyor.

Çevrenizde uyanık geçinen ve sizi kandırmaya çalışanlar o kadar çok var mı? Var. Hem de çok. Sistem bu gibi insanlar için çok müsait.

Her türlü dolandırılma yöntemleri uyanıklardan yana işliyor. Ben mağdurum diyenler çoğunlukta olsa da. Geçmiş yıllardan beri uyanıklar dolandıracakları birlerini her zaman bulmuşlar.

Dolandırılanlar karasinek gibiler bal sandıkları her pisliğe konuyorlar. Zaman, mekân değişse de dolandırılanlar hiç değişmemiş. Dolandırıcılık dünyanın en eski mesleklerinden diye biliriz.

Ülkemiz en büyük dolandırıcılarla yetmişli yıllarda tanışıyor. Banker Kestelli uyanığına, yatak altı parasını, altınlarını kaptıran insanlar hayat da kalmadı. Daha sonra uyanıklar İslam sermayesi dediler Avrupa’da işçinin birikimlerini yediler.

Onlardan geriye bir şey kalmadı. Sonra Jet Fadıllar, ihlâslar buna benzer irili ufaklı uyanıklar türedi ben yemiyorum al sen dediler sonra da dolandırıldık diye adliyede soluğu aldılar.

İnek Banklar, Tosuncuklar meydana indi. Onlarda kerizleri buldu gaz yolar gibi yoldu. Yeter ki insan bunu istesin.

Hani derler ya “kerizler olmasa uyanıklar nasıl geçinir” diye. İşte böyle geçinir… Çünkü o kadar meydanda yolunacak kaz, ütülecek “keriz” ve dolandırıldım diyenler var ki.

Her gün yeni yolunanları okuyoruz takip ediyoruz. Geçen gün gazetede bir haber okudum.

Biz millet olarak ne kadar saf olduğumuzu bir daha kanıtladık. Türkiye genelinde yaşanan dolandırıcılık olaylarını hepimiz gazetelerden televizyonlardan duyuyoruz.

Bunları duyduğumuz halde yine aynı hataları yapıyoruz. Ülke insanları olarak yani hata üzerine hata yapmaya bayılıyoruz.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün defalarca uyarılarına rağmen vatandaşlarımız hala birbirine yakın aldatma senaryolar ile mağdur olmaya devam ediyor.

Şimdiki dolandırılanlar bakın ne kadar öküzler. Bunlar Jigolo olmak isteyen öküzler.  Jigolo kim mi, para karşılığı kadınlarla cinsel münasebette bulunan öküz erkek seks işçilerine verilen ad.

Bu öküzler jigolo olma ve haftalık yüksek kazanç elde etme vaadinde bulunan bir site ile iletişime geçtiklerini, kolay yoldan para kazanacaklar.

Para kazanma işleri de sözüm ona zengin kadın bulacaklar, gönüllerini eğlendirip, para kazanacaklar.  Yüksek gelir vaadiyle dolandırılanlar bakar mısınız?

“Kerizler” bu rüyayla yatıp kalkarken birden dolandırıldıklarını anlıyorlar soluğu karakolda alıyorlar. Ne diyorlar biz dolandırıldık siz hak etmişsiniz demiyor memur fakat “içinde size daha büyük kazık olsa daha iyi sevinirdim diyor”.

Bende öyle diyorum dolandırılanlar zerre kadar üzülmüyorum hak etiklerini düşünüyorum. Bu sapıklar yolda gariban görseler aşağılarla, yetimi görseler iterler, mazlumu görsele üzerine tükürürler ama kerizleşirlerken feryat ederler…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları