Bahattin Demiray

Bahattin Demiray

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kabe nedir, neden kutsaldır?

A+A-

Mescid-i Haram içerisinde bulunan ve yeryüzünde inşa edilmiş ilk mabet olarak bilinen ve Kuran-ı Kerim'de beyt olarak tanımlanan yani ev olarak bilinen ibadet yeridir. Şu günlerde kabe’de hacılarımız ziyarette olup kurban, arifesinde, Kurbanlarını keserler Arafat dağına çıkarlar, Şeytan taşlarlar Hacı olurlar.

Kabe İslam dini insanlığa bildirilmeden evvel Hazreti İbrahim döneminde ve bizzat Hazreti İbrahim peygamberin inşa ettiği bir ibadethanedir. 

Kabe tarih boyunca birçok müşrik saldırısına rağmen yeniden inşa edilerek bugünkü haline ulaşmıştır. Kabe'nin kutsal olmasının nedeni Hazreti Peygamberin doğumunda içerisinde bulunan birçok putun birdenbire yıkılması put inancının yok olacağının ve İslam dininin var olacağına işaret olarak kabul edilmiştir. Kabe Allah'ın evi olarak adlandırılmaktadır. 

Kabe'nin kutsal sayılmasının nedeni Kuran-ı Kerim'de bildirilen ayetler üzerinden geçmiş kavimlerin zalim hükümdarlarıyla fil ordularıyla Kabe'nin yıkılması için geldikleri ve Fil vakası denilen olayla hepsinin helak olduğunun Kuran-ı Kerim'de Fil suresinde bildirilmesidir.

Kabe'nin İslam dini açısından kutsal olmasının nedeni Hazreti Peygamberin burada İslamiyet’i yaymak için çabalamasının yanı sıra hadislerde de Kabe'nin kutsal olduğunun bildirilmesinden kaynaklanmaktadır.

Hac ve Umre ibadetini yapabilmem için de Kabe-i Muazzama ziyaret edilerek tavaf yapılması ve belirli kurallar çerçevesine hac ibadetinin farz kılınması nedeniyledir. 

Kabe Nerededir? Ne zaman ve kim tarafından yapılmıştır? 

Kabe'nin inşa edilmesi Hazreti İbrahim Peygamberin döneminde yapılmıştır. Hazreti İbrahim’in kendisinin yaptığı Kabe ilk ibadethane olarak benimsenmiş zamanla müşriklerin inançlarının değişmesiyle putların içeride yerleştirilerek put inancının yer aldığı bir ibadet yeri olmuştur. Hazreti Peygamberin İslam’ı yaymasından sonra da sadece Müslümanlar için kutsal olduğu benimsenmiştir. 

 Kabe Suudi Arabistan Mekke'de bulunmaktadır. Mescid-i Haram içerisinde yer almaktadır.

Allah o kutsal topraklara herkesi götürmek görmek nasip etsin…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.