Sefer Aşır Eraslan

Sefer Aşır Eraslan

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kaç vatanından kaç, satılmışların sonu

A+A-

Afganistan yeniden başa döndü. Yeniden figana başladı. Bu kahraman millet samimi ve halis bir İslam inancına bağlıdır. Sünni çoğunluk her zaman devletin idaresine hakim olmuştur. Bunların en sonda sayılması gereken bir özelliği “hangi milletten” olduklarına gelince el batta peştun milletindendir. Bu günkü Pakistan başbakanı da peştundur. Az sayıda %15 Şia ile Beluciler vardır. Beluciler hem Pakistan, hem İran, hem de Afganistan’da bağımsızlık için savaşmaktadır.

Sünni oldukları için İran düşmanca davranmaktadır. Nüfusun çoğunluğu da peştun. Çin sınırında Gazne ve batıda Herat ile şehirler Türkmen Gazne Türk, Mezar-Şerif de Özbek asıllıdır. Özbekistan ile aralarında Ceyhun (sulhan derya) nehri üzerinde Hürriyet Köprüsü vardır. Lakin ne Özbeklerin lideri Raşit Dostum ne kaçan Özbekler hemen yanı başlarındaki aynı millet oldukları Özbekistan’a kaçmıyor. Tacik dili konuşanlar da Taciksitan’a kaçmıyor Türkiye’ye doğru canhıraş bir şekilde yürüyorlar.

Afgan kahramanları ABD ve onun satılmışlarını hezimete uğrattı. Tıpkı 1980 yılında dünyanın en vahşi ordularını Rusya ve Sovyet ordularını mağlup ettikleri gibi. Ne yazık ki dün dersini alan Rusya bu gün ahkam kesmekte rol çalmaya çalmaktadır. Dünyanın en büyük ölüm makinesine diz çöktüren Afgan halkı ne yazık ki kendi içerisinde basit farklılıklar sebebiyle bir araya gelememektedir. Hep figan hep elem ile geçmiş bu milletin hayatı. Bu gün Kamboçya ile Afganistan dünyanın en katı ideolojik Saiklerle idare edilen ancak en fakir en geri kalmış ülkeleridir.

Evet Afgan halkı ABD sürülerini kovdu. Tıpkı Vietnam’daki gibi Kamboçya’daki gibi arkalarına bakamadan kaçıyorlar. Şerefini kurtardı Afgan halkı. Hadi bakalım Arap milleti sen de savaş ve bunları at artık ülkenden kov. Başka başka sebepler üreterek kabile ırkçılığına saplanmadan bahane aramadan. Irak ve Suriye Arapları siz de Şia veya Sünni farkını bırakıp birbirinizi boğazlamayı bırakıp Afganları örnek alarak atın şu ABD sürülerini öz yurdunuzdan. Elbette Kürtlerin de bu olaylardan ders alıp kaçan Afgan halkının durumuna düşmesinler. ABD daha iki yıl evvel”sizi sonsuza kadar koruyacak değiliz” dediler. Bugün Afgan halkına aynı şeyi söylüyorlar. Satılmışlar uşaklar köleler ortada kaldı.

Himalaya‘ların bir yüzünde Şia ve Mevdudi ve Hamidullah diğer yanında Rabbani var. Taliban Sünni. El Kaide gibi tan anlamıyla vahhabi değildir. Kuruluşu El Kaide tarafından Suudi Arabistan tarafından olsa da bu gün %15 Vahhabi var içlerinde. İŞİD gibi El-kaide doğru yolunun sapıklarından değildir. Irak’taki Suriye’deki Şia örgütü İran örgütü Haşti Şabi’nin yaptığı gibi Sünni Müslümanlara yaptıkları gibi oradaki Şia’ya asla kötü davranmadılar. Ancak kadınlara uyguladıkları şiddet de kabul edilemez bir İslam karşıtı muameledir.

Penşir aslan Ahmet Şah Mesut vardı. Sünni ve muasır bir kahramandı. Penşir vadisinde ABD tarafından şehit edildi. Şimdi O’nun oğlu Talibandan ayrı bir direniş başlattı. Bütün bunlar gösteriyor ki Afganistan’dan daha çok kardeşkanı akacak canlar yanacak yine eski kör döğüşüne dönülecek. On yıl evvel ABD tarafından hapishaneden çıkarılıp BAE’lerine sürgün edilen Taliban’ın kurucusu Molla Ömer’in kardeşi, Molla Kardeşi yine ABD’nin davetiyle Kabil’e geldi. Talibanın başına geçti. ABD emrinde bir Taliban. Ey Müslüman bu kadar oyuncak olma!

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.