Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kadına şiddet neden?

A+A-

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ydü. Ülkemizde olduğu gibi dünyanın birçok ülkesinde başta kadınlar olmak üzere onlara destek veren erkeklerle birlikte şiddete karşı dayanışma için sokaklara çıkıp seslerini duyurmaya çalışıyorlar.

Kadına yönelik şiddetin bir türlü önlenemediği Türkiye'de ise yılın ilk 10 ayında 390 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Öldürülen kadınların birçoğu koruma kararı aldıran kadınlar olması dikkat çekiyor. Düşünün devletten koruma talep ediyor fakat devleti o kadını koca veya sevgili şiddetinden koruyamıyor.

Bu arada Birleşmiş Milletler Kadın Birimi yapılan bir araştırmayı paylaştı. Bu verilere göre dünya genelinde yaklaşık her 10 kadından 4’ü fiziksel ya da cinsel şiddet görüyor. Rakam ne kadar yüksek ve korkutucu.

Biz Türk milleti olarak farklı bir karaktere sahibiz. Bizim erkeklerimize göre “kadın ya benimdir ya toprağın”. Benden ayrılamaz, ayrılsa bile başkası ile evlenemez, yaşayamaz veya nişanlanamaz. Anlayış bu olunca kadın cinayetlerinin önünü almak gerçekten çok zor.

Yani kadın cinayetlerinden sadece kadınlar bu dünyadan göçüp gitmiyor. Onlarla beraber ne hayatlar sönüyor, ne hayatlar perişan oluyor, ne yaşamlar yok olup gidiyor. En başta bu kadınların çocukları ömür boyu bu travma ile hayata tutunmaya ve o korkularını üzerlerinden atmaya çalışıyorlar.

İslam dinin kadına verdiği değer ve önem ortadayken dininin gereklerini yerine getirmeyen bir toplumumuz var. Ne diyor dünyanın en güzel dini “CENNET ANALARIN AYAKLARI ALTINADIR” bundan güzel bir vaat olur mu? Dinimiz cenneti annelerimizin ayakları altına alıyor biz ne yapıyoruz annelerimize kendi ellerimizle kıyıyoruz.

Hayatını paylaşmak, yalnızlığına dert ortağı aramak ve mutluluğunu taçlandırmak için çocuk yaptığın kadını kendi ellerinle nasıl katledersin? Ona kıyarken hiç elin titremiyor mu? Hiç vicdanın sızlamıyor mu? Benimle mutlu olamadıysa belki başka biriyle mutlu olur diyerek neden boşanma yolunu seçmiyorsun?

Boşanıyorsunuz yine rahat vermiyorsunuz ve her türlü tacizi baskıyı yapıyorsunuz. Yine her türlü şiddeti uyguluyor öldüresiye dövüyorsunuz. Sadece ayrılmak istediğiniz kadını değil onun ailesini rahatsız ediyor hatta ailesine bile yaşam hakkı tanımıyorsunuz. Bu nasıl bir caniliktir bu nasıl insanlıktır.

Hayatınız kadınlarla güzel ve onlarsız bir yaşam düşünemeyeceğinize göre lütfen kadınlara saygı gösterin ve onların hakkını koruyun. Evlilik ne kadar hak ise gönül istemese de boşanmakta bir hak olsa gerek. Benden boşanana yaşam hakkı tanımıyorum demek senin haddine mi?

Lütfen başta annelerinizin olmak üzere eşlerinizin değerini ve kıymetini iyi bilin. Boşanmak istediği zaman ona kendi ayakları üzerinde durma ve yaşama şansını tanıyın. Hiç olmazsa çocuklarınız için onunla arkadaş veya dost olmaya çalışın…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.