Aleyna Erzurumlu

Aleyna Erzurumlu

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kadının adı yok

A+A-

Rahmet gazeteci yazar Duygu Asena’nın bir romanı vardı “Kadının Adı Yok”. Ülkemizde gerçekten kadının adı yok biliyor musunuz? Kadının adı var ama kendisi yok ya da yok sayılıyor.

Ülkemizde kadın cinayetlerinin ve kadına şiddetin sonu gelmiyor gelecek gibi de görünmüyor ne yazık ki. 2022 yılının ilk haftalarında haber sitelerine servis edilen haberlere göre 2021 yılında 280 kadın öldürüldü 271 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu. Korkunç tablo ortaya çıkmasıyla beraber sosyal medyanın seyrini değiştirdi.

Yani düşününce ne acı bir durum. Yılın her bir gününde kadın ya kocası, ya da sevgilisi tarafından öldürülmüs ve bu dünyadan sessiz sedasız çekip gitmiş. Bu kadınların birçoğunun cinayete kurbanı gittiğini ancak medyaya yansıdığında öğrenebiliyoruz.

Totalde baktığımız da neredeyse her güne bir kadın düşmekte. Bir kadın olarak düşünülmemeli ki hepsinin en az 3 kişiden oluşan ailesi. Yaklaşık 500 ailenin içine ateş düştü. Her gün asayiş haberlerinde görülmeye veya elimize telefon aldığımızda sosyal medyada bir cinayet haberiyle karşılaşmaya o kadar alıştık ki kendi hayatımızdan endişe eder olduk.

Haberin detaylarına indiğimizde genel tablo boşanma aşamasında oluyor çocuğunu görme bahanesi veya barışmak için af dilemeye gelip anında bir saniye bile düşünmeden insanın canına kıyabiliyorlar. Kadınlara yaşama nefes alma hakkı bile artık fazla görülmeye başlandı.

Bir insan akşam 19.00’dan sonra hava karardığında neden tedirgin olur? Evine gitmek için ara sokaklara girdiğinde neden hep tetikte olur? Neden hep yürürken sağını solunu arkasını kontrol etmek durumda kalır? Cidden hayat artık zorlaşıyor. İnsanlar korkuyor insanlar tedirgin. Sağ salim evlerine geldiğinde rahat nefes alıyorlar.

KADES uygulamasından bahsetmek istiyorum. KADES uygulaması İçişleri Bakanlığınca kadınlar ve çocuklar için hayata geçirilen bir proje. KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri biraz da olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş bir hizmettir. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale butonuyla hayatımıza girmiştir.

KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla hizmete sunulan uygulamaya akıllı telefon kullanıcısı bir kadının telefonunun desteklediği işlemci sayesinde  “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)” uygulamasını indirerek T.C. Kimlik Numarasını girdikten sonra aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulamadır. Acil butonu ile anında harekete geçen emniyet ekiplerine konum bilgileri ulaşır.

Daha önce çok örneklerini yaşadık uygulamayı kullanan kadınlarımıza anında bulundukları adrese ekiplerin gelmesi ile olası faciaların önüne geçilmiştir. Ne olur ne olmaz her kadının telefonunda acil durumları düşünerek bu uygulamanın yer alması kanısındayım. İnşallah kimse kullanma ihtiyacı duymaz. Kadın cinayetlerinin sonu gelmesi umuduyla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları