Eflatun Neimetzade

Eflatun Neimetzade

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kahraman annemin evini izinsiz söktüler (3. yazı)

A+A-

eflatun-nei̇metzade-004.jpg

Bu kadar adaletsizlik, bu kadar kanunsuzluk, bu kadar keyifli davranış olamaz. Nesimi Reyonu İcra Başçısı, Asif Askerov, devletin tüm kurallarını, kanunlarını çiğniyor, özel şirketlerin çevresinde at oynatmasına izin veriyor ve Reyonu kendi bahçesiymiş gibi istediği şekilde dağıtıyor, söktürüyor, param-parça ediyor. Bu keyifli Kasımpaşalığına dur, diyecek, neden kimse bulunmuyor?  Bana göre o, Devlet Başçısının disiplinli denetiminden yayınıyor ve kendisini muaf tutuyor. Neden?

“Ben dağıtırım, ben söktürürüm, ben istediğim gibi her şeyi yaparım”, -diyor. Örneğin, “Ben isterim Nesimi Pazarını sökerim”, diyor ve söktürüyor. Yıllardır köy, reyon insanlarının ekmek tenekesi olan, kocaman Nesimi Pazarını söktürüyor ve yerinde kibrit kutusuna benzer, mini-mini odalı, zevksiz, yapay binaları inşa ediyor: “Bunlar benim Biznesimdir, isterim sökerim, isterim yakarım… Ben bu reyonun Ağasıyım, kimse bana dur diyemez!” Etrafındakilere, Şirket sahiplerine korku yaratan laflar söylüyor. Ve söylediklerini de yapıyordur. Reyonu kendi bahçesiymiş gibi istismar ediyor, söktüğü binalardaki mülk sahiplerini makamına yakın bile bırakmıyor. Sanki Celil Memmedguluzade’nin kahramanı, Hudayar Bey’dir!

Öten iki yazımda kendisini kanıtlarla eleştirdim, Reyonda söktüğü binaları örnek gösterdim. Üzerime çeşitli “Elçiler” gönderdi, diyaloga çağırdı. Ama nafile. Yaptığı sahtekârlıkların sorumlusu olarak cevap verecektir, elbette. Benim ve çevremizdeki insanların çocuklarının da gittikleri N. B. Yusifbeyli Caddesi 72-de “Şems” harika Çocuk Kreşi yerleşiyor. Orada minik yavrularımızın aziz hatıraları vardır. Gece vakti bu “Şems” Kreşin etrafını inşaatçılar çembere almış, “inşaat duvar”ı yüceltmişler – yani, sökülecektir, diye… Reyonda boş köşe, boş alan kalmamıştır, şimdi de sıra yavrularımızın Kreşlerine geliyor… Utanmadan, çekinmeden Reyonu özel bahçesi sayıyor bu dağıtıcı insan – Asif Askerov. İstediği gibi devletin kanun ve kurallarını, ananelerimizi çiğniyor, bozuyor, dağıtıyor, söktürüyor…

DEVLET ADAMLARI, SORUMLULAR SAHTEKÂRLARA DUR DEMELİLER

Merak ediyorum; Bakü Şehir İcra Başçısı (Bakü Valisi), Sayın, Eldar Azizov hakkında olumlu ve cesaretli insan diyorlar. Peki, bu zatı-Ali, neden Asif Askerov’a dur diyemiyor? Bakü reyonlarından sorumlu bizzat Eldar Azizov’dan başkası değildir. Öyle ise neden bu dağıtıcı, reyon topraklarını özel bahçesi olarak sökerek dağıtan Askerov’a: “Neden izinsiz söküyorsun, dağıtıyorsun” diyemiyor? Akıllara şu sorular geliyor: Belki ortaklar? Ya bu kibrit kutuya benzer, zevksiz, şehrin milli görünüşüne ters, yüce binaları ortak inşa ediyorlar? Bu belalı, yapay - “Fedek” şirketinin ismi, Cumhurbaşkanlığı, Şikâyet ve Mektuplar Şubesi’nin yayınladığı sahte ve güvensiz Şirketler Listesinde yer alıyordur. Öyle ise Vatan Savaşını kazanarak, ilk defa dünyada Türklere ait Karabağ topraklarımızı geri alarak dünyada büyük ün kazanmış şanlı devletimiz, bu güvensiz, sahte şirketlerin faaliyetini neden durdurtmuyor? Bu sahtekâr “Fedek” şirket sahipleri – masum insanları aldatarak, kandırarak, devletimizin resmi onaylı izni olmadan, benim de “Kahraman Anne’me ait mülkü olan, Nesimi Reyonu Azatlık Caddesi 80’de yerleşen binayı sökmeye kalkıyorlar? Öteki iki makalemde detaylı anlatmışımdır. Benim sorum Bakü İcra Başçısı Eldar Azizovadır: kanun gereği, Bakü Reyon ve kasabalarında inşa olunan ve ya sökülecek binalardan bizzat haberdar olmalısınız. Nasıl oluyor da muhteşem “Köroğlu”  heykeli önünde, Nesimi 80’de sökülecek binanın resmi izni yok iken varvarca, gaddarca, kurallara aykırı sökülüyor? Gözleriniz nereye bakıyordu, Eldar Azizov? Buna neden sustunuz? Söküldükten sonra sahte evraklarla izin çıkarılıyor. Bu nasıl oluyor Sayın, Eldar Azizov!

ELDAR AZİZOV, VAHŞİCE DAĞITILAN EVLERİ GÖRMÜYOR MUSUNUZ?

Size devlet kurumlarını, İcra Başçılarının görevlerini doğru-düzgün idare etmek görevi verilmiştir, doğru mu? Evet. Buna göre devletten yüklü maaş alıyor, emrinizdeki araçları kullanıyorsunuz. Fakat sahtekârlar, ben de dâhil tüm bina sakinlerini aldatarak – “Devletin Pilot Projesidir”, “Sayın, Cumhurbaşkanının himayelerindedir”, “İki yıl sonra güzel dairelerinize taşınacaksınız”, denildi ve ben bile inandım ve imzaladım, sunulan belgeleri… Ayrıca “Kahraman Anne’me ait Garajımın da anahtarını talep ettiler. “Size zemin katta ayrıca Garaj yeri verilecektir”, denildi. Sonralar garajımın başkalarına satıldığını duydum. Binamızın yarısı söküldü ve yarısı böylece iki yıldır duruyor ve İcra Başçısı, Asif Askerov’un umurunda bile değil, tüm olanlar!? Eldar Azizov “Fedek” şirketinin sahtekârları tarafından dolandırılmışız...   Şimdi Sayın Azizov, soruyorum,: “Neden bu sahtekârlara izin veriyorsunuz? Neden insanları mağdur ediyor ve kurumları dolaşarak şikâyette bulunan bu zavallı mülk sahiplerini makamınıza alıp da, dinlemiyorsunuz? Neden bu sahtekârlara ortam yaratıyorsunuz? Siz devletimizin kurallarını, kanunlarını neden çiğniyorsunuz, Sayın Eldar Azizov? “Fedek” şirketinin yeni atanan sahibi, Nijat Sadıkov’u ve devlet makamlarını dolaşarak şikâyette bulunan mülk sahiplerini bir kere olsun da, neden toplantıya davet edip de dinlemiyorsunuz?  Söyler misiniz? Siz de onlarla birliktesiniz!

Siz görevinizi ve Cumhurbaşkanının itimadını bozuyor, mülk sahiplerini açık-aşikâr rencide ediyorsunuz. Bir kere olsun devletin izni olmadan yarısı sökülen binamızın önüne gelip de, mülk sahiplerinin şikâyetlerini dinlediniz mi? Yok, dinlemediniz. Çünkü umurunuzda bile değil. Ya da suçlu olarak mülk sahiplerinden saklanıyorsunuz. Evet, suçlusunuz; çünkü 80 no’lu binamız söküldükten sonra “Fedek” şirketine sahte belgeler düzenleyerek izin varmış gibi takdim etmişsiniz. Tüm belgeler sahtedir, evet! Binamızın iki bloğu söküldükten ve bina mülk sahiplerinin şikâyetleri üzerine hemen harekete geçtiniz ve sahte belgeler düzenlemiş oldunuz. Bu davranışınız ise siz, Sayın, Eldar Azizov, “Fedek” şirketi ile işbirliği yaptığınıza bir delildir.

eflatun-nei̇metzade1-002.jpg

KALEMİM DAİMA YAKANIZDA OLACAKTIR

İsminizi gazetemizin köşesinde aralıksız göreceksiniz. Çünkü bu yaramazlığın, sahtekârlığın ve insanları rencide eden olayların, dolapların arkasında sizi gölgede görmekteyiz. Çünkü Bakü gibi bir dünya kentinin başında ne yazıktır ki sizin gibi manidar bir adamın durması utanç vericidir. Size ve ekibinize yazıklar olsun.

Peki, kocaman Nesimi Pazarının sökülmesine ne dersiniz? Eski pazarın çevresinde kibrit kutuları gibi yükselen ve ortak “biznesinize” maddi katkı saklayan binalardan hiç utanmıyorsunuz, Sayın, Eldar Azizov ve Asif Askerov? Yüz binlerce köy insanları kendi ektikleri kıymetli meyveleri, tahılı, eti, sütünü, bahçelerindeki mahsulleri bu eski pazarda satarak ailelerinin geçimini saklıyorlardı. Onların ahi-naleleri sizleri mutlaka yakacaktır. Köy ve reyondaki zahmet insanlarının ekmeğini kestiniz. Ve inanın; bu kibrit kutularda rahat yaşayamazsınız, bunu bilin. Allah bunu size af etmez, bunun faturası size pahayla mal olacaktır.

Bakü Şehir İcra Başçısının onayı ile Nesimi İcra Başçısının talimatıyla gaddarca söktürülen binamız, genelde dört odalı dairelerden oluşuyordu. Nesimi Reyon İcra Başçısı, Asif Askerov ve “Fedek” Şirketinin yeni sahibi, Nijat Sadıkov, Hamit Efendiyev dâhil bina sakinlerinden dört kişiye dışarıda, ya da gelecekte inşa edilecek üst katlarda nedense 190 metrekare daire teklif ediyor? Neden acaba? Bu açık-aşikâr rüşvet sayılabilecek durum değil de nedir? Beş bloğdan ibaret, dört katlı binadaki daireler standart olarak 110 metrekaredir; dış kapı önü, caddeye bakan balkon tümü ortalama 110 metrekaredir. Tüm mülk sahipleri bunu iyi biliyorlar. Eee, öyle ise dört kişiye neden 190 metrekare daire teklif ediyorsunuz, Asif Askerov? Buna anlam veremiyorum. Bu kişiler projenizi imzalamıyorlar, doğru mu? Doğru! Şimdi siz bu dört mülk sahiplerine rüşvet karşılığı olarak mı resmen 190 metrekare daire teklif ediyorsunuz?  Bu davranışınızı nasıl izah edeceksiniz, Asif Askerov? Böylece sizler de dâhil bu dört mülk sahiplerine rüşvet karşılığı iki kat büyük daireler teklif etmekle suç işliyorsunuz. Yarın bende dâhil, mağdur olmuş öteki mülk sahipleri sizlere dava açacağız, bunu bilin. Sadece dört mülk sahibi değil, tüm mülk sahiplerini aldatmışsınız, bizlere dolap çevirmişsiniz; böyle sahtekârca, hilye-fesatlarla şimdi de barış ve huzur içinde yıllarca yaşayan dost aileler arasına nifak ve kin yaratıyorsunuz. İkili oynuyorsunuz, tıpkı Shakespeare’nin “Ledi Makbet” i, ya da Gogol’un “Müfettiş’inde olduğu gibi…

BÖYLE SAHTEKÂRLIK, İKİYÜZLÜLÜK GÖRÜLMEDİ

Utanın barı, milletimizin örf-adetleri namına, şerefimiz namına utanın. Siz liyakat ve şerefi ayaklar altına atıyorsunuz; “biznesinize-biznes katmak” namına kendi tüccar felsefenizi aydınlarımız arasına neden sirayet ediyorsunuz? Mülk sahipleri arasında haince nifak salmak, biz mülk sahiplerini karşı-karşıya getirmek, aramızda kin, husumeti, nifakı pekiştirmeye ceht göstermenin kendisi de bir suçtur ve bunun farkında bile değilsiniz. Beş bloğun dört odalı dairelerin metrekareleri eşittir ve sizler, tüccar zihniyetli rüşvet sahtekârları, mülk sahipleri arasında kin ve düşmancasına karşı durmayı ateşliyorsunuz ve buna göre hukukun önünde cevap vereceksiniz.

Buradan, Cumhurbaşkanımız, Milli Kahraman, Vatan Savaşının Baş Komutanı, Sayın, İlham Aliyev cenaplarına müracaat ediyorum!

Sayın Cumhurbaşkanım! “Kahraman Anne”min de dairesi bulunan, Azatlık Prospekti 80 no’lu binamızı, ellerinde hiçbir resmi izin Belgesi olmadan sökmeye kalktılar. Daha sonra sahtekârlık yaparak sahte belgeler düzenlediler; tüm mülk sahiplerine Sayın, Cumhurbaşkanımızın denetimindedir denildi, bu yalanı da çekinmeden söylediler. Ayrıca, “Pilot Projedir”, dediler, bu da yalan. Tüm mülk sahiplerini kandırdılar ve sapasağlam binamız için “Bina yararsızdır” sahte Belgesi düzenlediler. Bu sahtekâr “Fedek” Mafya çetesi, sizlerin resmi unvanınıza leke saldılar, adınızı kullanarak mülk sahiplerini kandırdılar ve binamızın üç bloğunu söktüler, kalan iki bloğunu bir türlü sökmüyorlar. Biz, 2019 yılında “Kahraman Annem”e ait daireye taşınmalıydık. Fakat “Fedek” Şirketinin sahte ve yapay olduğu resmen açıklanmış oldu. Artik kimseye güvenimiz kalmadı; annemin dairesindeki mobilyalar yazlıkta çürümektedir. Binanın iki bloğu bir türlü sökülmüyor. Binamız, bizzat Nesimi İcra Başçısı, Asif Askerov’un talimatıyla sökülmüştür. Fakat tüm mülk sahipleri ile buluşmaktan kaçınıyor, mağdur mülk sahiplerini makamına bile almıyor?

CUMHURBAŞKANIM, SAYIN İLHAM ALİYEV’E MURACAAT

Kıymetli Cumhurbaşkanım, Milli Kahramanımız, Sayın, İlham Aliyev! Azerbaycan’ın Halk Artisti, BMT Barış Elçisi, Ankara Gazi Üniversitesi Profesörü, Bilim Doktoru, Almanya, Hannover Bilim Akademiyasının Akademiki; yirmi roman ve kitapların: o cümleden - Ulu Önderimiz, Haydar Aliyev’in siyasi hayatını anlatan “Üstün Zeka”, “Siyaset Semasında Parlayan Yıldız-İlham Aliyev” ve pek çok ders kitaplarının da yazarı olarak; Bakü, Rusya, Polonya, Yemen, Türkiye, Özbekistan, Tataristan, Kırgızistan, Kazakistan Tiyatrolarında, Opera ve Bale sahnelerinde Azerbaycan operalarını, piyeslerini sahneye koyarak, Azerbaycan medeniyetini, sanatını dünyada sahnelerinde tanıtan bilim ve sanat adamı olarak; dünya basınında 1500 (bin beş yüz)den fazla tam sayfa makalelerin yazarı olarak zati-alinize müracaat ediyorum!

Silahlı Kuvvetlerin Baş Komutanı olan, Sayın Cumhurbaşkanımın ismini kullanarak çirkin biznesleri ile uğraşan, Asif Askerov gibi fitnekar insanların derslerinin vermenin tam zamanı gelmiştir. Bu kişiler izinsiz, sahte belgelerle binalar yıkıyorlar; insanlara yalan söylüyorlar, “Kahraman Anne’me ait daireyi söktüler, “bizlere, “İki yıla yeni dairenize taşınacaksınız”, dediler. Aradan dört yıl geçiyor, binanın iki bloğunu söktüler ve durdular. İş devam etmiyor. Tüm mülk sahipleri mağdurlar, sokaktalar, şikâyetlere bakan da yoktur; Bakü İcra Başçısı, Nesimi İcra Başçısı binanın yıkımından sorumlular ve insanlardan kaçıyorlar. İnsanlar mağdurlar, şikâyet ediyorlar, hiç kimse mülk sahipleri ile ilgilenmiyor.

Sayın, Cumhurbaşkanım! Lütfen bu sahtekârların dersini veriniz.  

Devamı vardır…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.