Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kahramanlarımız için ne yapsak azdır

A+A-

Eylül ayının 19’u yer yıl “Gaziler Günü” bir diğer adıyla “Kahramanlık Günü” olarak kutlanıyor. Kutlanmasına kutlanıyor da onlara hayatta iken gerçek değeri veriyor muyuz? Asıl sorulması gereken soru bu sanırım. Hiç sorguluyor muyuz ben onlar için ne yaptım veya yapıyorum diye. Sanmam çoğumuzun aklının ucundan bile geçmiyor.

Vatanımızın selameti ve bizlerin emniyeti için görev yapan gerek asker gerekse polislerimiz başta Güney Doğu’da teröristlerle girdiği mücadelelerde ya şehit ya da gazi oluyorlar çoğu zaman. Onlar bu vatan için canlarını hiçe sayarken, bizler onlar için ne yapıyoruz acaba hiç düşündük mü?

Sanmıyorum düşündüğümüzü. Çoğu zaman onlara saygısızlıkta sınır tanımıyoruz. Bindikleri özel halk otobüslerinde hakarete uğruyorlar, olmadık tacizlere maruz kalıyorlar. Bazen görmezden geliyor bazen de hiç umursamıyoruz. Ne gerekli önemi veriyoruz, ne de onların neler yaşadığını bilmiyoruz.

Aslında onlar bizim için gerek sınırda gerekse nöbet sırasında veya terör operasyonunda can siperane mücadele edip ya kol ya bacak veya gözlerinden oluyorlar. Kimin için? Elbette bizim için. Bazen bizlerin selameti ve emniyeti için kendi çocuklarını yetim bırakıyorlar. İşin bu tarafından çoğu zaman bakmıyoruz bile.

Gazilik onurdur, şehitlik ise nurdur. Gaziliğin çok önemli bir yeri var ama şu anda hak ettiği yerde değil. Gazilerin ayrı bir statüsü olması lazım. Cepheye gidenlerin ayrı tutulması lazım. Adam askerde yük taşırken, soğan soyarken yaralanmış ikisine de gazi deniyor. Bunlar ayrıştırmak gerekiyor. Cepheye giden gazinin bir onuru vardır. Savaşa gidenle gitmeyen bir değil.

Bütün gazileri Aile ve Sosyal Yardımlaşma Bakanlığına bağlanmış. Savaşa gidenlerin en azında Milli Savunma Bakanlığın bağlanmaları lazım. Terörle savaşanla, elini kesenin bir olmaması lazım. Şehitler içinde aynı şey geçerli. Gazilere değer verilmesi lazım. Onların Gaziler Gününde onure edilmesi, sevgi saygı duyulması lazım. Sevgi olunca her şey daha güzel olur.

Şehitlerimizin ruhlarını huzurlu kılmamız için, savaş arkadaşları gazilerimizi hak ettikleri değeri vererek, onları her yerde ve her zaman onurlandırmalıyız. Onlara hayatta iken hak ettiği değer vermeliyiz ki gelecek nesiller bu kahramanların vatanları için yaptıklarını unutmasınlar.

GAZİLER GÜNÜ

Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM’nin 19 Eylül 1921 günü mareşallik rütbesi ve gazilik unvanının verilmesi nedeniyle bugün “Gaziler Günü” olarak kutlanmaktadır. Gaziler gününde yapılacak törenler, Başbakanlığın 24 Ağustos 2004 tarih ve 25209 sayılı resmi gazetede yayınlanan yönetmeliği esaslarına göre düzenlenir. Aynı gün diğer bir deyimle "Kahramanlık Günü" olarak da kutlanmaktadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.