Dursun Erkılıç

Dursun Erkılıç

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Kamyona bindirilen tiyatro!

A+A-

Kültür Sanat Muhabirleri Derneği tarafından düzenlenen, Medya, Kültür, Sanat ve Turizm Buluşmalarının üçüncü etkinliği İstanbul’da gerçekleştirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları ile yürütülen proje, öncekiler gibi dikkat çekici sohbet ve söylemlere sahne oldu...

Üsküdar Belediyesi binasındaki Mavi Salon’da düzenlenen etkinliğe Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelen gazeteciler katıldı.

Ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil, kalem işi sanatçısı Kaya Üçer ve tezhip sanatçısı Münevver Üçer'in de katıldığı etkinlikte, Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir de hazır bulundu.

KSMD BAŞKANININ AÇILIŞ KONUŞMASI…

Gökdemir, yaptığı açılış konuşmasında, Değişik şehirlerde düzenledikleri toplantıların amacına ulaştığını ve büyük bir kültür/sanat etkileşimine ve turizm hareketliliğine vesile olduklarını söyleyerek şöyle konuştu, “Bu vesileyle iç turizmde bir hareketlilik sağlamak istiyoruz. Bu buluşmaların ilkini Ankara’da yaptık. Daha sonra koronavirüs sebebiyle ara verdiğimiz Medya, Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları etkinliğinin ikincisi Antalya’da gerçekleştirdik. Anadolu illerinden gelen kültür sanat gazetecileriyle İstanbul’un tarihine tanıklık eden değerlerini keşfe çıkarak İstanbul’u Anadolu gazeteciliği gözüyle kaleme almak üzere incelemelerde bulunacağız.”

Etkinliğe ev sahipliği yapan Üsküdar Belediyesinin Kültür İşleri Müdürü Mesut Meyveci de ilçenin tarihi ve kültürel değerlerini anlatarak, bunların kamuoyuna tanıtımı ve ziyareti konusunda yaptıkları çalışmaları aktardı.

BAKAN YARDIMCISI ÖZGÜL ÖZKAN YAVUZ

Toplantıya video konferans aracılığıyla katılarak bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ise turizmi Türkiye geneline yaymayı hedefleyen “Medya, Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları”nın önemine vurgu yaparak şunları söyledi:

“Kültür sanat gazetecilerinin aktif olarak rol alacağı, medya yoluyla kültür turizmine ivme kazandırmayı amaçlayan bu buluşmaları proje olarak bakanlığımıza sundular. Ben de çok beğendim. Bakanlık olarak biz de bu önemli projede bu kapsamda yürütülecek etkinliklere destek olduk. Bu etkinliklerle, düzenlenen bölgedeki tarihi ve kültürel değerlerin tanıtılacak olmasını ve bu illerin bulundukları coğrafyaya ilişkin kültürel ve turistik değerlerin katılımcılara etraflıca anlatılacak olmasını son derece kıymetli buluyorum.”

KAMYONA BİNDİRİLEN TİYATRO!

Öncelikle şunu belirtmek isterim: Dostlarım bilir, Özgül Özkan Yavuz’un, “Bir kamyonun arkasını tiyatro sahnesi haline getirdik, Ankara'dan uğurladık” diye anlattığı uygulama aslında bendenizin projesidir!

Yanlış anlaşılmasın, “projem çalındı” demiyorum, aksine, “aklın yolu bir” diyorum.

Yazdığım dört tiyatro oyununu hedef kitleyle buluşturmak için bir kamyonet hatta gölge oyunları için bir pikap aracın kasasını seyyar sahne haline getirerek, okullar başta olmak üzere Türkiye’nin her yerinde sahnelenmesini projelendirmiş ve çeşitli STK’lere ve kurumlara sunmuştum. Olmadı…

Çok önemsediğim ve kültür/sanat adına önemli sonuçları olacağını bildiğim bu proje için Özgül Özkan Yavuz’un şahsında Bakan Mehmet Nuri Ersoy ve tüm bakanlık çalışanlarını tebrik etmek istiyorum.

Bakan Yardımcısı Yavuz’un sözlerine dönecek olursak, koronavirüs salgını sonrasında kültür sanat etkinliklerinin normalleşmesini sağlamak bakımından ‘kamyon tiyatro’ projesinin hayata geçirildiğini görüyoruz.

Özgül Özkan Yavuz şunları dile getirdi, “Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Bilim Kurulunun önerileriyle yapılan değerlendirme sonucunda normalleşme yolunda da artık bazı güzel atılımları yapıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak ara verdiğimiz kültür sanat etkinliklerine 1 Temmuz itibariyle pek çok açık hava mekanında kurduğumuz sahnelerimizde başladık. Bugünlerde gerçekleştirmekte olduğumuz benim çok sevdiğim bir projemiz var. Bir kamyonun arkasını tiyatro sahnesi haline getirdik, Ankara'dan uğurladık. 50 gün boyunca Doğu ve Güney Doğu bölgemizde 57 ilçeye gidecekler. Hiç tiyatro salonu olmayan ilçelerde ve kasabalarda çocuklarımızla buluşuyorlar. Pandemi nedeniyle evlerinden çıkamayan çocuklarımıza bakanlık olarak böyle bir hediye gönderdik. Elbette tüm etkinliklerimizi de maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyarak, gereken tüm tedbirleri alarak düzenliyoruz.”

Kültür, Sanat ve Turizm Buluşmalarına katılan medya mensupları etkinliğin sonunda Üsküdar Valide Sultan Gemisi ile Boğaz turu yaptı.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.