Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kaosa hoş geldiniz

A+A-

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir'in beklenmeyen ama salında beklenen istifa haberi futbol dünyasını ve gündemini derinden sarstı. Bu istifa daha çok konuşulacak ve konuşulmaya devam ediyor.

Yani işin özü bir deyim var yaNihat Özdemir “Ne Musa’ya Ne İsa’ya yaranabildi”… Adamcağız başarılı iş yaşamını ne yazık ki futbol arenasına taşıyamadı. Yaptıkları ile üç yıl boyunca sürekli eleştirildi. Başta da kendi kulübü Fenerbahçe tarafından hem de acımasızca.

1 Haziran 2019’da Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı seçilen Nihat Özdemir, görevinden istifa etti. TFF’nin Riva’daki tesislerinde ekibiyle bir araya gelen Nihat Özdemir’in, istifa gerekçelerini açıkladığı öğrenildi. Bu kararlar daha çok tartışılacak ve tartışılmaya da devam edecek.

Göreve geldiği günden bu yana eleştirilerin hedefinde olan ve 'atama' usulüyle TFF Başkanlığı koltuğuna oturduğu söylenen Nihat Özdemir, yayın ihalesi ve hakem krizi çıkmazları nedeniyle istifa etme kararı aldı. TFF başkanlığına aday muhtemel isimler de kulislerde konuşulmaya başlandı.

Nihat Özdemir, özellikle Merkez Hakem Kurulu ve yayıncı kuruluşla yaşanan sorunlarda çok etkisiz kaldığı yönünde eleştirilerin hedefi oldu. Başkan elinden geldiğinde yeni yayın ihalesinin kulüpleri menfaatine olması için büyük çaba göstermesine karşın yaşanan ekonomik sorunlar buna engel oldu bence.

Nihat Özdemir’in eleştirildiği en önemli konu Merkez Hakem Kurulu’nun tutum ve kararları oldu. MKH’nın maçları yönetmek için görevlendirdiği hakemlerin yaptıkları fahiş ve bariz hatalar belki de Nihat Özdemir’in sonunu hazırladı.

Hakemler gerçekten bu sene birçok takımın canını yaktı ve yakmaya devam ediyorlar. Bakın bu hafta oynanan Trabzonspor ile Beşiktaş arasında oynanan maçta hakemlerin bariz hatası sonucu belki Beşiktaş üç puandan oldu. Düşün bir hakem VAR sistemine başvurmuyor suçlusu Futbol Federasyonu Başkanı oluyor.

Hal böyle olunca başkan kimi seçersen seç yine sonuç değişmeyecektir. Kulüplerin yine acımasızca eleştirileri yine hakarete varan konuşmalarının ardı arkası kesilmeyecektir. Çünkü kulüplerimiz başta büyük takımlarımız olmak üzere sahada kazanamayanlar masa başında kazanmaya alışık oldukları için gelen başkanın durumu farklı olmayacaktır.

Evet başkan Nihat Özdemir belki de en çok insanlığı ve merhameti yüzünden kaybetti. Biraz sert olsa astığım astık, kestiğim kestik deseydi bakın o zaman kendisini eleştirenlerin gıkı çıkmazdı.

Tabi kulüplerin başarısızlığı Türkiye Futbol Federasyonu’na bağlandı ve sorumlu tutuldu. Kendileri kulüplerinin milyonlarca dolarını kötü futbolculara verirken sesleri çıkmıyor ama başarısız olan ve haklarını korumayan Türkiye Futbol Federasyonu oluyor ne garip değil mi?

Öte yandan Nihat Özdemir’in yerine, Başkan Vekili Servet Yardımcı yeni başkan seçilene kadar vekaleten eşlik edecek ve TFF’yi Haziran ayındaki seçime kadar idare edecek. TFF’nin başkanlığı için üç kulübümüzün başkanı Ahmet Ağaoğlu, Ahmet Nur Çebi ve Göksel Gümüşdağ’ın isimleri geçiyor. Bunlar ne kadar ciddi ne kadar doğru yakında belli olur.

Neticede kaos Türk futbolunu bekliyor. Yayın ihalesi, yeni sezon planlaması bakalım bu işin içinden nasıl çıkılacak, liglerin bitmesine 7 hafta kalmışken bu işler nasıl çözülecek bilemiyorum ama bir konu var ki futbolumuzun sonu hiç iyi görünmüyor…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları