Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kar Ankara’ya yakıştı

A+A-

Özlemle ve hasretle beklenen kar nihayet Başkentimize yağmaya başladı. Ankaralılar karın yağmasıyla birlikte çocuklarının parklarda, evlerinin bahçelerinde kardan adam yaparak keyfini çıkarmasını yakından izleyip mutlu oldular.

Salı sabahı başlayan kar yağışı Başkent’te adeta kartpostallık manzaraları beraberinde getirdi. Birbirinden güzel mekanlardaki manzaralar gerçekten insanı büyüleyen türden. Eline fotoğraf makinesini alan kendini sokağa atıp bu güzel manzaranın hem keyfini çıkardı hem de birbirinden güzel fotoğraflar çekip sosyal medya hesaplarından paylaşarak bunları ölümsüzleştirdi.

Ankaralılar kar yağışına hazırlıksız yakalansa da bundan hiç şikayetçi olmadı. Sürücüler zaman zaman zor anlar yaşamasına karşın birçoğu kar yağışından dolayı mutlu olduklarını söylediler. Ankara’da kar yağışı sonrası ufak çaplı kazalar meydana gelirken can kaybının yaşanmaması işin sevindirici tarafıydı.

Ülkemizde bu yıl büyük bir kuraklık yaşanıyor. Neredeyse bütün illerimizin içme suyunu karşılayan barajlarımız boşalmak üzereydi ve bu kar yağışı biraz olsun nefes aldırdı. Bu kuraklıktan Başkentimizde nasibini aldı. Yağan kar sonrası barajlarda ciddi oranda bir rahatlama oldu ve barajların da yüzü güldü.

Meteorolojiden gelen son dakika haberlerine göre kar yağışı bu hafta sonuna kadar sürecek. Bu da kuraklıkla mücadele eden ülkemiz için gerçekten büyük bir sevinç ve mutluluk verici. Çünkü pandemi döneminde çok fazla harcadığımız suyumuzun önemi susuz kalınca anladık.

Yaşamın en büyük kaynağı olan suyun ne kadar önemli olduğun bir kez daha anlamış olduk. Onun için tasarrufu, tedbiri elden bırakmayalım ve suyumuza sahip çıkalım.

Kar Başkentte güzel manzaraları beraberinde getirirken başta Ankara Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilçe belediyelerimiz yolları açık tutmak ve vatandaşın sıkıntı yaşaması için yirmi dört saat görev başındaydı.

Ankara’nın bütün yolları açık ve temizdi. Buradan bütün belediyelerimize teşekkür ediyorum. Bizleri mağdur etmedikleri için. Çünkü önceki yıllarda Başkentliler yağan kar sonrası büyük sıkıntılar yaşamıştı.

İnşallah kar yağışı bir müddet daha devam etsin. Çünkü kar yağışı sadece barajlarımızın yüzünü güldürmüyor. Çiftçilerimizin de yüzünü güldürecek. Çünkü kar berekettir, kar bolluktur ve kar çiftçinin dostudur.

Yağan kar bolluk ve bereketle gelsin…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları