Zafer ÇAM

Zafer ÇAM

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Kar yağıyor ülkemize

A+A-

Kurak geçen mevsimlerden sonra, hamdolsun, yerini yağışla başlayan bir kışa bıraktı. Çiftçiler sevindi, barajların su seviyesi yükseldi, kar bereketi yaşanıyor. Ülke olarak beyaz örtüye büründük. 

Kar beyazı, dağları ovaları tarlaları süsledi tıpkı gelinliğini giymiş, düğün konvoyunu bekleyen gelin misali camdan bakar durur gelecek olanları, kar beyaz, kar temiz, soğuktur kışlar, soğutur yürekleri, oysa ısıtıyor hepimizi.

Kar demek sanki bereket demek. Bir yanıyla da öyle değil mi? Çevreyi temizliyor, mikropları kırıyor. Kar demek temiz olmak demek. Berrak olmak, lekesiz olmak, örtmek ve kusur görmemek demek...

Kar canlının üzerine giydiği beyaz kefen gibi. Beyza kir kabul etmez, beyaz leke tutamaz, işte bugün ülke gelinliğini giydi cansız beden kefenine büründü. Kış gelmedi, kar yağmadı diye endişelen halkın üzerine lapa lapa kar yağıyor.

Her taraf beyaz örtü oldu. Aralık ayında Türkiye karın etkisi altına girdi. Kendisini iyiden iyiye hissettiren kar ülkenin büyük bir bölümü beyaza bürüdü. Türkiye'nin dört bir yanından kar manzaraları görsel tablo gibi paylaşılıyor.

Ülke genelinde kar etkili oluyor. Doğuda evler karların altında, yollar günlerce açılmayı bekliyor, kara yolları, özle idare belediyeler boş durmuyor.

Yollara çığ düşüyor can kayıpları oluyor. Kış kendini iyiden iyiye gösteriyor. Kırşehir’de kar altıda dağlar, ekili alanlar bolca karını alıyor. Derelerin suyu coşacak.

Kış kendini gösterdi Allah’a ne kadar şükretsek az. İnsanları bir anda korkmaya endişelenmeye başlamıştı. Bu senede kurak mı geçecek diye tedirgindiler. Allah kullarını hiç karsız, yağmursuz bereketsiz bırakır mı? 

Kar tanelerinin gökten ağır ağır inişi, dahası her bir tanenin hiçbir birine değmeden indirilişi; ne derin bir tefekkür ve ibret abidesidir biz kullar için aslında...

Kış mevsiminin en ihtişamlı gösterilerinden birini daha yaşıyoruz. Kış mevsimi, kar beyazı, ne de güzel yakışır her şeye beyaz, ne de güzel örter bütün kirleri ve grimsi renkleri.

Kar yağarken içim her zaman sevinç ve mutluluk hisleriyle dolar. Çocukluğum yılları kardan oynadığım günleri hatırlarım. Bizler çocukken televizyon yok, yolarda araç yok, bolca kardan oyunlar oynardık.

Kar taneleri beni eskilerin sohbetlerine muhabbetlerine taşıyor. Eskiler 'Kış kışlığını kuş kuşluğunu bilmeli' derlerdi. 

Kış gibi kış olacak ki tadı çıksın. Kar, aşırı yağdığında felaketse de aynı zamanda berekettir, toprağı besler. Dağlar karını alsın ki ovalar suya doysun derlerdi. Allah her mevsime, insanın fıtratına uygun güzellikte çeşitlilik vermiştir. 

Bahar, rengârenk dokusuyla bize heyecan verir. Yazın mavi ve yeşilin tadına doyulmaz güzelliği bizi kuşatırken, sonbaharın sarı renkleri bizi yazın rehavetinden çıkarıp işimize, okulumuza, hayatta kaldığımız yere hazırlar. 

Kışın rengi de insana rahatlık ve huzur veren beyazdır. Allah bereketli kılsın. Kışı güzel geçen mevsimin baharı bereketli olurmuş, Allah bereketli bir bahar nasip etsin…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları