Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kara hafta

A+A-

Ülke olarak çok üzüldüğümüz bir haftayı geride bırakmak üzereyiz. Bu hafta Van ve İstanbul’dan gelen acı haberlerle yüreklerimiz dağlandı. 41 vatandaşımızın öldüğü Elazığ depreminin yaralarını henüz saramamışken Van ve İstanbul’dan gelen acı haberlerle bir kez daha yüreklerimiz yandı.

Van'ın Bahçesaray ilçesinde yolcu minibüsünün üzerine çığ düşmesi sonrası ölen vatandaşlarımızı çıkarmak için olay yerine giden ekiplerimizin üzerine çığ düşmesi sonrası yaşanan facianın tarifini yapmakta zorlandım. Üst üste yaşanan iki çığ felaketinde toplam 41 vatandaşımız hayatını kaybetti ve henüz ulaşılamayan vatandaşlarımız çığ altında çıkarılmayı bekliyor. Devletimiz milletimiz can siperi bir şekilde ölen vatandaşlarımızı çıkarmak için canla başla çalıştı.

Türkiye Van’a kilitlenmişti ki bir acı haberde İstanbul’dan geldi. İstanbul’da Sabiha Gökçen Havalimanı’na inmeye çalışan İzmir-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayoları’na ait uçak duramayarak pistten çıkmış ve otuz metrelik istinat duvarını aşarak yola düşmüştü.

Kaza sonrası havalimanının geçici olarak uçuşlara kapatılırken olayda 3 kişi hayatını kaybetmiş, 180 kişi de yaralanmıştı. Uçağın pistten çıkmasına ilişkin Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı. Uçak kazasına ilişkin “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan başlatılan soruşturma kapsamında 2 pilotun “şüpheli” olduğu bilgisi paylaşılmıştı.

Gerçekten büyük bir facianın eşiğinden dönüldü İstanbul’da. Çünkü bu kazanan sonuçları daha korkunç olabilirdi. Çünkü ölü sayısının 3’le sınırlı kalması belki de olayın tek teselli bulacağımız tarafı oldu.

Türkiye üzerine çöken bu kara bulutlar bizi üzmeye yetmişti. Ama biz ülke olarak birlik ve beraberlik içerisinde omuz omuza her türlü zorluğa karşı geldiğimiz gibi bu olaylarında üzerinden gelmesini biliyoruz bilmeye de devam edeceğiz. Ölen vatandaşlarımız için yasa boğulurken yardım içinde dört kolla koşuyoruz. Çünkü biz Türkiye’yiz. Birlikte daha güzeliz. Allah ülkemize milletimize böyle acılar bir daha yaşatmasın…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları