Zafer ÇAM

Zafer ÇAM

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

KARDEŞLİK ÇAĞRISI

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan Amerikan’da İslam âlemi için” kardeşlik çağrısı” yaptı. Kardeşlik sadece Müslümanlara değil dünyada yaşayan herkese lazım gibi gözüküyor. Cumhurbaşkanın bu çağrısına, adı İslam olan ülkeler uyar mı dersiniz. Çok uyacaklarını sanmıyorum, çünkü Müslümanların kardeş olması yöneticilerin işine gelmez. Kargaşada ayakta duran iktidarlar Müslümanların kardeş olmalarını, birlik olmalarını isterler mi? İktidarlar istese de, onları atayan ABD ve batı iradesi ister mi? Müslümanların dağınık, mezhepçi yaklaşımları her zaman ABD’nin ve batının işine gelecek. Müslümanların kardeş olmaması için her türlü şeytanlıkları kullanacaklar. Kuran bozulmadan duruyor, Hz. Muhammed (s.a.v) sünneti hep yaşıyor, Müslümanlar neden kardeş olmuyor. Müslümanlar sadece kitapları Kuran’ı yüzünde okuyorlar hükümlerini değil. Kuran hayatların hiçbir alanında yok, beş vakit namaz rükünleri dışında. Çünkü Müslümanlar arasında mezhep, meşrep, tarikat, cemaat savaşları sürüyor. Birbirlerini taşlamada kardeş olmaya vakit bulamıyorlar. Bugün Müslüman halkları kardeşliklerinde uzaklaştıran birlik ve beraberlik içerisinde olmamalarını isteyen irade mevcut iktidarlar değil mi? Yıllardır iktidarda kalan Suudi hanedanlığı Müslümanların kardeş olmasını ister mi, kendi iktidarları için kardeşlerini öldüren bir diktatörlük var, halkına kardeş olun der mi?

Suudi halkı kardeş olsa, bugünkü kukla kraliyet iktidar olur mu? Adı İslam olan hangi ülkelere baksanız aynı manzarayla karşılaşıyorsunuz. Mısırda, Filistin’de, Suriye’de, Libya’da, Cezayir’de, Sudanda, Nijerya’da Afganistan’da İran’da, Irakta Türkiye’de kardeş olan var mı? Müslümanlar kardeş olmayınca elin gâvuru Müslümanların gözlerinin içine bakarak kardeş olun diye Kuran ayetini okuyor. Ankara’da yapılan üçlü Suriye toplantısı sırasında Rus başkanı Putin Kuran’da ayet okumuştu hatırlarsınız. Rus başkanı Putin Kuran ayetiyle Müslümanlara birlik çağrısı yapıyordu.  "Allah'ın ipine sımsıkı sarılın. Parçalanıp ayrılmayın” diyen Rus başkanı Putin di. Durup dururken Putin bu çağrıyı niye yapmıştı Dünya âlem biliyor ki Müslüman ülkelerde yaşayan halkların birlik olmayacağını. Birlik olmasınlar diye her türlü fitneyi ateşleyen emperyalist devletler değil mi? Putin İslam âleminin gözlerinin içine bakarak kardeş olun diyor.

Bugün İslam coğrafyası beli kırılmış yerde sürülüyor. Ayağa kalkmasınlar, kardeş olmasınlar diye her gelen beline vuruyor. Cumhurbaşkanı “kardeşlik çağrısı “yapıyor. Afganistan’da, Pakistan’da, her gün bombalanma haberleri geliyor. Irak bugün Arap, Kürt, Şii, Sünni diye dört parçaya bönlünmüş durumda. Suriye kaynıyor, Beşer Esat iktidarda inmem, Sünnilere devlet vermem diyor. İran, Suudi arası her geçen gün geriliyor, savaş oldu olacak gibi görülüyor. Yemen iç karışıklık yaşıyor, İran destekli Husilerle, Suudi destekli iktidar kavgası her geçen gün daha da alevleniyor. İrili ufaklı körfez devletleri güç den yana duruyor. Mısır kaynıyor, Sisi’nin derdi başında aşkın, sokaklar istifa sesleriyle inliyor. Libya her geçen gün iç savaşa gidiyor, Cezayir, Fas, Tunus, Nijerya, Sudan kendi içinde kaynıyor. Filistin Müslümanların bağrında hançer gibi duruyor. Şuanda kardeş kardeşi bombalamakla meşgul oluyor...

Türkiye adı İslam ülkelerine ağabey olmak için dolanıyor, cumhurbaşkanı beşten büyük var diye sözlerini yeniliyor..

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları