İlhami Şahin

İlhami Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

Kariyer sınavına hazırlıkta son durum

A+A-

Bilindiği üzere Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezi sınav tarihi 7 Haziran 2020 tarihinden 20 Haziran 2020 tarihine alınmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2020 LGS başvuru kılavuzunu güncelledi. LGS’yi birçok öğrenci kendileri için veliler ise çocukları için ilerde ki kariyerlerinin ilk sınavı olarak görüyor ve LGS’ye bu anlamı yüklüyor.

2019 yılı başvuru kılavuzuna göre 2020 kılavuzunda koronavirüs tedbirleri kapsamında üç önemli değişiklik yapıldı. Daha önce 2019’da öğrenciler kendi okullarının dışında farklı okullarda sınava giriyorlardı. Bu yıl LGS ’ye girecek öğrenciler kayıtlı bulundukları okullarında sınava girecekler. Bu güncelleme ile öğrencilerin sınav merkezlerine olan ulaşım sorunu çözülmüş görünüyor. İkili eğitim öğretim yapılan okullarda eğitim gören öğrencilerin sayısının fazla olması ve sınava girecek öğrenciler için sınıf sayısının yeterli olmaması durumunda öğrencilerin bir bölümü kayıtlı bulundukları okula mesafe olarak en yakın okullarda sınava girebilmeleri şekilde planlama yapılıyor.

resim1.png

Öğrenciler sınav giriş belgelerini daha önce ki uygulamalarda okullardan alıyordu. Bu yıl ki önlemler kapsamında öğrenciler okula rehber öğretmen eşliğinde alınacak ve sınav giriş belgesi öğrencinin sırasının üzerine okul yönetimi tarafından bırakılacak. Ayrıca sınava girecek öğrencilerden 15 yaş ve üzerinde olanlarda fotoğraflı kimlik belgesi zorunlu tutuluyordu. Bu yıl fotoğraflı kimlik belgesi uygulamasında da güncelleme yapıldı ve öğrencilerin kimlik belgelerinde fotoğraf şartı aranmayacak.

Özellikle 4+4+4 sisteminden gelen öğrencilerin bu yıl sınava girecek olması her yıl sınava girecek öğrenci sayısını arttırdı. 2020’de 8. sınıf öğrenci sayısı 1,8 milyon fakat LGS'ye katılım oranını her yıl yaklaşık olarak % 90’larda olduğu göz önüne alınırsa 2020 LGS'de 213.000 kontenjanlı merkezi yerleştirme puanı ile öğrenci kabul eden okullara kayıt yaptırabilmek için eğitim danışmanı olarak minimum 1,6 milyon öğrencinin katılması bekliyorum.

Kalın sağlıcakla.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları