Eflatun Neimetzade

Eflatun Neimetzade

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kaseinov, yeniden zirvelere taşıdığı TÜRKSOY’un başında

A+A-

EFLATUN NEİMETADE

Kazakistan’ın Türkistan kenti Türk Dili Konuşan Ülkelerin Kültür Bakanlarına ev sahipliği yaptı. Burada hareketli dakikalar yaşandı. TÜRKSOY 35. Dönem Daimi Konsey Toplantısı yeni TÜRKSOY Genel Sekreterini seçmelidir. Toplantı, tarihi bir mekanda, öncelikle büyük anlam ifade eden Hoca Ahmet Yesevi Ulusla arası Türk-Kazak Üniversitesi yerleşkesinde gerçekleşiyordu. Yani Türk dünyasının kalbi sayılan mukaddes toprakta yapılıyordu. Öten Mart ayında, 22 ülkeden 300’e yakın sanatçının katılımıyla gerçekleştirilen Türk Dünyası Kültür Başkenti Açılış Programı sonrasında, yıl boyu 40’a yakın uluslararası etkinliğin gerçekleştirildiği Türkistan şehri, Türk Dünyası kültür ve sanat hayatına yön veren kişi ve kurumları bir kez daha bir araya getirdi.

TÜRKSOY DAİMİ KONSEY TOPLANTISI TÜRKİSTAN’DA TOPLANDI 

Toplantıya ev sahipliği - Kazakistan Cumhuriyeti Kültür ve Spor Bakanı, Prof. Dr. Arıstanbek Muhamediulı yapıyordu. TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov’un yanısıra, Azerbaycan Milletvekili, Azerbaycan Atatürk Merkezi Başkanı, Akademik Nizami Caferov, Kırgızistan Cumhuriyeti Kültür, Bilgi ve Turizm Bakanı Sultanbek Jumagulov, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Türkmenistan Kültür Bakanı Yardımcısı NursahetShırımov ve Gagavuz (Moldova) Kültür ve Turizm Baş İdaresi Başkanı Marina Semionova iştirak ettiler. Bu anlamlı toplantıda Türk dünyası kültür ve sanat hayatına yön verecek önemli kararlar alınmış oldu.

TÜRKSOY Daimi Konsey Toplantısının açılış konuşmasında Bakan ArıstanbekMuhamedulı şöyle dedi: “Aziz dostum Kaseinov’un TÜRKSOY’un başına atandığı andan günümüze dek Türk halklarının kültür, sanat, resim, heykel, halk ananeleri ve milli mimarımızı, danslarımızı, şarkılarımızı dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinde tanıtımını üst düzeyde yapmaya gayret ediyordur. Bu zaman zarfında TÜRKSOY’un etkinlikleri kıtamızın hudutlarını aşarak Okyanus ötesine dek Amerika’ya da taşınmıştır. Kısacası TÜRKSOY ismi Türk Dünyasının önemli kurumu haline geldiğini gururla söylemeliyim. Kazakistan Cumhuriyeti olarak Türk dünyası dostluk ve kardeşliği için bundan sonrasında da yapılacak her türlü faaliyete her türlü katkı sağlayacaklarını ve bu alanda önemli rol üstlenen TÜRKSOY’a desteklerini esirgemeyeceklerini vurguladı. ”Çalışmalarımızda, Türk Dünyası’nın dostluk ve kardeşliği birinci önceliğimizdir” ifadesini kullanan Bakan Muhamediulı, Türkistan’ın, Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesi ile birlikte, bir yıl içerisinde 40’a yakın uluslararası faaliyete ev sahipliği gerçekleştirildiğini de vurgulamış oldu.

KASEİNOV-FENOMEN ŞAHSİYETTİR

Azerbaycan Atatürk Merkezi Başkanı, Akademik Nizami Caferov konuşmasında TÜRKSOY Uluslararası arenada JUNESKO’dan farklı durumdadır, ayrıca dünyada kültürel faaliyetleri ve Türk Kültürünün tanıtımı bakımından üst seviyelere yükselmiş bulunuyor, dedi. Ve bütün bunlar Sayın Kaseinov’un üstün gayretleri, yeteneği, başarıları ve dünyadaki nüfuzu sayesinde gerçekleştiğini söylemeliyiz. Kaseinov-gerçekten fenomen şahsiyettir. Milletvekili Caferov, ayrıca Türk Dünyası’nın ilk ortak devlet Üniversitesi sayılan Ahmet Yesevi Üniversitesi gibi önemli bir kurumunda, TÜRKSOY Daimi Konsey Toplantısının yapması da son derece önemli olduğunu vurgulayarak, üniversitenin Türk dünyasında bir marka haline geldiğini ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığını temsilen toplantıya katılan Bakan Yardımcısı Sayın Hüseyin Yayman da Türk dünyası ve dünya ülkeleri arasında kültürel bağı güçlendiren bir diplomasi platformu olan TÜRKSOY’un kültürel ve kamusal anlamda öncü kuruluşlardan bir tanesi olduğu vurguladı. Ve bu platformun kültürel faaliyetlerinin güçlendirilmesinde gerçekten de dostum Kaseinov’un büyük zahmeti olduğunu söylemeliyiz. Sayın Kaseinov’un gayretleri sayesinde TÜRKSOY küresel ölçekte bir kültür müessesi haline gelmiştir, dedi. Bu çerçevede gerçekleştirilen toplantının TÜRKSOY’un başarısında bir aşama kaydedeceğini ifade eden Yayman, Türk medeniyetleri arasındaki kültür ve sanat alanındaki işbirliğinin daha da gelişeceğinden mutluluk duyuyorum.

Türk dünyası kültür ve sanat yaşamına ölümsüz eserler armağan eden kıymetli şahsiyetleri dünya kamuoyuna tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla, anma yılları ilan eden TÜRKSOY, 35. Dönem Daimi Konseyi kararı ile 2018 yılı çalışmalarını, doğumunun 100. yılı münasebetiyle Azerbaycan’ın dünya ünlü bestekarı “Gara Garayev”, doğumunun 125. yılı münasebetiyle Kazak yazarı “Magjan Jumabayev” ve doğumunun 90. yılı münasebetiyle Kırgızların dünya ünlü yazarı “Cengiz Aytmatov”a ithaf etti. Konsey kararında denildi ki, asrımızın deha simaları, Türk dünyasının bu muhteşem şahsiyetleri ayrıntılarıyla dünyada tanıtmak, festivaller, konserler ve panellerin yanı sıra yarattıkları eserleri TÜRKSOY üyesi ülkelerde yayınlamak ve dünya sahnelerine, konser salonlarına taşımak.

Önemle vurgulandı ki, TÜRKSOY günümüze dek Mahtumkulu Firaki (2014), Toktogul Satılganov (2014), Haldun Taner (2015), Semen Kadışev (2015), Yusuf Has Hacip (2016) ve Molla PenahVagif Yılını (2017)  muhteşem etkinliklerle Türk devletlerinde yad edilmiştir.

2018 TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTİ–KASTAMONU

35. Daimi Konsey katılımcıları  Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın önerisini oy birliyle destekledi; Daimi Konsey üyeleri, Türkiye’nin Kastamonu şehrini, 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak ilan etti. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, kültür başkenti uygulamasının kentlerin marka kente dönüşme sürecinde önemli bir fonksiyon üstlendiğini belirtti. Yayman, güzel ülkemizin eşsiz Türk şehri Kastamonu’nun bu unvanı taşıyacak olmasından, büyük memnuniyet duymaktayız… 2018’de TÜRKSOY’un kuruluşunun 25. yıl dönümünü kutlayacaklarına işaret eden Yayman, "Hatıralarda kalacak ve geleceğe aktarılacak bir yıl olması için ülke olarak, bakanlık ve idarecilerimizin tüm imkânlarını sunacağız ve sizleri Türkiye’de ağırlamaktan sonsuz mutluluk duyacağız." diye konuştu. Toplantı’da bulunan Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz kakarın önemini şöyle anlattı: "7 bin yıllık tarihiyle kesintisiz bir kronolojiye sahip olan medeniyet şehri Kastamonu, 900 yılı aşkın süredir Türk yurdudur… Şehrimizin bu organizasyona yapacağı ev sahipliği ve el birliğiyle yapılacak etkinlikler Kastamonu’muzun gelecek kuşaklarına bırakılacak güzel ve en anlamlı miraslardan biri olarak hafızalarda kalacaktır” dedi.   

Konsey, olağanüstü etkinlikleriyle TÜRKSOY’u dünyada tanıtan, dünya Türklerinin medarı-iftiharı, Prof. Düsen Kaseinov, oy çokluğu ile 2017-2020 dönemi için yeniden TÜRKSOY Genel Sekreteri seçildi.  2008 yılından günümüze dek TÜRKSOY’da Genel Sekreter olarak üstün hizmetlere imza atan, Büyükelçi Kaseinov, geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı “Üstün Hizmet Madalyası”na layık görülmüştür.

 TÜRKSOY Daimi Konsey Toplantısı ardından, Ahmet Yesevi Üniversitesi Konser Salonu’nda “2017 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kapanış Konseri”  gerçekleştirildi.  Türk Devletleri ve Özel Türk Cumhuriyetlerinden gelmiş yıldız sanat ustaları muhteşem konser sergilediler.

Etkinlik kapsamında Güney Kazakistan Eyalet Valisi Canseyit Tüymebaev, konuk bakanlara ve Mütevelli Başkanı, Prof. Dr. Musa Yıldız’a plaker; konseri sırasında Güney Kazakistan Eyalet Valisi Canseyit Tüymebaev tarafından Güney Kazakistan Eyaletine yapmış olduğu hizmetlerinden dolayı TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’a ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman’a “Madalya” takdim etti. Tüymebayev konuk bakanlara ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’a plaket takdim etti. TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş ise Türk Dünyası Kültür Başkenti uygulaması kapsamında Türkistan’a sanatı ve emeği ile katkı verenlere TÜRKSOY adına teşekkür belgelerini takdim etti.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.