Selami Mutlu

Selami Mutlu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Katledilen Türkçemiz!

A+A-

 

KARAMANOĞLU MEHMET beyi arıyorum göreniniz bileniniz var mı?

Bir ferman yayınlamıştı, “Bugünden sonra Dergahta, Divanda, Meydanda Türkçeden başka bir dil konuşulmaya diye’’ hatırlayanınız var mı? Dolanın yurdun dört bir yanını, çarşıyı, köyü şehri fermana uyanınız var mı?

Nutkum tutuldu şaşırdım da merak ettim. Dolandığınız baktığınız yerlerde ki Türkçe olmayan isimlere gördüklerine duyduklarınıza inananız var mı? Tanıtımın DEMO, sunucunun SİPİKER, gösteri adamının ŞHOW MAN, radyo sunucusunun DİSK JOKEY, Hanım ağanın FİRST LAYDİ olduğuna şaşıranınız var mı?

Dükkanın STOR, Bakkalın MARKET, Mağazanın SÜPER MARKET-GROS MARKET, ucuzluğun DAMPİNG olduğuna inananız var mı?  İlan tahtasının BİLBORD, Sayı tabelasının SCOR BOARD, Merakın uğraşın HOBİ olduğuna inananız var mı? Bırakın elin oğlunu, şehrin beldenin girişinde WELCOME çıkışında GOOD BY yazdığını okuyanınız var mı?

Korumanın-Muhafızın BODY GUARD, Sanat ve meslek erbabının DUAYEN,  İtibarın ve saygınlığın PRESTİJ olduğunu bileniniz var mı? Sekinin-alanın PLATFORM, merkezin CENTER, Büyüyün MEGA, Küçüğün MİKRO, Sonun FİNAL, Özlemin-Hasretin NOSTALJİ olduğunu öğreneniz var mı? Yol üstü lokantalarda bile Yemek listesinin MENÜ, Hesabın ADİSYON diye isteyeniniz var mı? İki katlı evinizin DUBLEXS üç katlı komşu evinin TRİPLEXS, Köşklerimizin WİLLA, Eşiğinizin-Girişinizin ANTRE, Bahçe çiçeklerinizin FLORA diye koklayanınız var mı?

Sevilmenin SEMPATİK, Sevimsizliğin ANTİPATİK, vurguncunun SPEKÜLATÖR, Eşkıya’nın MAFİA, Destekleyip koltuk çıkmaya SPONSORLUK diyeniniz var mı? Mesireyi-Kır gezisini PİKNİK, Bilgisayarı COMPUTER, Hava yastığını AİRBEG, Olur- Pekala’yı OKEY diye konuşanınız var mı?

Yaşa Varol sevinçlerini OLEY-OLEY, Yıldızları STAR, diye seyredeniniz var mı? Masallarımızı Atasözlerimizi unuttuk, şarkılarımızı türkülerimizi kaybettik. Türkçemiz elden gidiyor hiç dizini döveniniz var mı? KARAMANOĞLU MEHMET beyi arıyorum. Duyanınız-göreniniz-bileniniz var mı? Bir ferman yayınlamıştı Hayal-Meyal hatırlayıp ta sahip çıkanınız var mı?

Bir dil ancak özünü yitirir de yabancılaşırsa, dil olmaktan çıkar. Bir milleti millet yapan Dili-Bayrağı-Ülküsü ve Toprağıdır. Emperyalizm bir ülkeyi ele geçirmek istediğinde önce o ülkenin Dilini-Müziğini-Kültürünü-Sanatını EREZYONA uğratıp,  kendini oraya adapte eder. Kendi değerlerini o ülkeye yerleştirip onu kullanmayı alışkanlık haline getirir.

Yukarıda açıklaması yapılan ve Türkçemizin içine monte edilmiş yabancı kökenli kelimelerin sadece bir kısmıdır. Emperyalizmin amacı da kendi değerlerinin başkaca ülkede yer edinmesidir. Dili-Müziği-Kültürü-Sanatı kendi değerlerince donatmaktır. Dilini--kültürünü yabancılaşmaya peşkeş çeken toplumlar sırayla topraklarını-Bayraklarını da yitirirler. Bayrağını-Toprağını-Ülküsünü yabancıya yar etmeyecek kadar onurlu olan bu Millet diline giren bu yabancı kelimelere de itibar etmemelidir.

Dilimiz bu denli yabancı kelimelerin tecavüzüne uğramışken, Siz Eyy Siyasi Muktedirler kiminiz Arapça kelimelerle donattınız güzel Türkçemizi. Kiminiz Milliyetçi geçinip seyirci kaldınız konuya. Bari siz yapmayın bu kötülüğü güzel Türkçemize. Türkçesi varken onun yerine Arapça kelimeleri kullanmakta neyin nesi oluyor?

Hiç hayır diyeniniz var mı?

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.