Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kim suçlu?

A+A-

Ankara günlerdir Aleyna Çakır (gerçek ismi Sena Esen) cinayetini konuşuyor. Keçiören’de kim tarafından gerçekleştirildiği belirtilmeyen cinayet ATV ekranlarında yayınlanan Müge Anlı’nın programına taşınırken cinayet şüphelisi Ümitcan Uygun’un annesinin de Keçiören’de ölmesi işleri iyice çözülmez hale getirdi.

3 Haziran'da evinde ölü bulunan Aleyna Çakır'a daha önce şiddet uygulayan ve Çakır'ın ailesinin suçladığı Ümitcan Uygun'un annesi, son günlerde hakkında çıkan bazı iddiaların ardından Ankara'da ormanlık alanda başından vurulmuş halde ölü bulundu. Öğretmen olan Gülay Uygun'un “sabah saatlerinde bir akrabasının evine gitmek için dışarı çıktığı, akşam saatlerinde Uygun'a ulaşamayan ailenin durumu polise bildirdiği” şeklinde haberlerler medyada yayınlandı. Hem polis, hem de yakınlarının aramaya başladığı Gülay Uygun'u, yakınları, dağlık alanda bir ormanda başından vurulmuş halde buldukları Uygun'un hayatını kaybettiği belirlendi.

İNTİHAR MI ETTİ?

Annesinin hayatını kaybettiği yerde Ümitcan Uygun, babası ve avukatları kameralara konuşarak, “Gülay Uygun'un ardında bir not bırakarak intihar ettiğini” söyledi. Avukat Çağatay Cengiz de Müge Anlı'nın programında dile getirilen iddiaları hatırlatarak "Gülay Uygun sabah saatlerinde bana 'Bu iftirayı nasıl kaldıracağım?' diye mesaj attı. Akşam saatinde cansız bedeniyle karşılaştık" dedi.

Ümitcan Uygun ve babası, Gülay Uygun'un mektubunda “iftiralardan dolayı Müge Anlı'yı” suçladığını iddia etti. Mektubun doğruluğuyla ya da Uygun'un ölüm sebebiyle ilgili henüz resmi makamlarca yapılmış bir açıklama yok.

Sosyal medyada paylaşılan Gülay Uygun'un cansız bedeninin fotoğraflarında, yanında bir alışveriş poşeti ve yüzünde de maske olduğu görülüyor.

Bu sebeple birçok sosyal medya kullanıcısı, olayın intihar olmayabileceğini savunuyor. Sosyal medyada aynı zamanda #mügeanlıyalnızdeğildir etiketiyle Müge Anlı'yı destekleyen binlerce paylaşım yapıldı.

RESMİ BELGELERDE NE VAR?

Gülay Uygun'a yönelik soruşturma açıldığına dair bir resmi belge, kamuoyuyla paylaşılmadı. Konuyla ilgili bilinen tek şey; Müge Anlı'nın bakanlık yetkilileriyle konuştuğunu söyleyerek yayın sırasında verdiği bilgi. Yine ailenin programda açıkladığı Adli Tıp raporuna göre ise, “İntihar ettiği iddia edilen Aleyna Çakır'ın tırnaklarında erkek DNA'sı çıktı. Vajinal sürüntü örneğinde de en az birisi erkek genotipe sahip, birden fazla şahsa ait olabilecek karışım DNA profili tespit edildiği” belirtildi. Ankara Adli Tıp Kurumu, kesin ölüm sebebi hakkında kanaate varılmadığı gerekçesiyle dosyayı İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderirken Aleyna Çakır'ın avukatları, Ümitcan Uygun'un tutuklanması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuru yaptı.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları