Sefer Aşır Eraslan

Sefer Aşır Eraslan

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kırım ve diğerleri

A+A-

Putin, “Kırım’ın işgalini ve ilhakını onaylayınız” diyor. Donekts, Dombahks gibi yerleri de Ukrayna toprağı olmasına rağmen işgal edip şimdi de bağımsızlığını tanıyor ve tanınmasını istiyor. Öldürücü silahlarından başka bir mahareti olmayan cellat sürüsü önce işgal ediyor, sonra ilhak ediyor ve nihayet hepiniz buna “evet” deyiniz diye çıkıyor meydana. Bir defa Kırım ne Rusya’nın ne de Ukrayna’nın toprağıdır. Kırım Tatar Türk’üdür. Yine Tatarların olmalıdır. Tatardan başkası işgalcidir. Kırım’dan kaçan adamların yazdığı Yurdunu Kaybeden Adam ve daha niceleri vatan hasreti uğruna yazılmış romanlar vardır. Bu konuda Kırım’ın elden çıkışı ile alakalı benim de bir hikaye kitabım var.

Ben bu yerde yaşalmayman

Yaşlığımga doyalmadım

Vatanıma hasret kaldım

 Ey güzel yurdum, güzel Kırım

Kırım’ın hem Rusya hem de Ukrayna tarafından kendilerinin olduğu yönündeki beyanları boş laflardır. Kırım Türk’tür Türk kalmalıdır.

Putin’in sonu mu?

Ukrayna’nın istilası şayet bir kirli anlaşma sonunda yapılan müdahale değilse Putin’in sonu gelmiştir. ABD ve İngiltere tek süper güç olduklarını gösterdiler. Putin’in paçavrasını çıkardılar. Hem de tek kurşun atmadan. Dünya süper ligine göz diken Almanya nazlansa da karşısındaki acı güce dayanamayıp önce 100 milyar Euro, sonra biraz daha bastırınca 200 milyar Euro daha ekleyerek ABD isteklerine boyun eğmiştir. Bu savaş aynı zamanda yan çizen kafa tutmaya hazırlanan Almanya’nın bu isteğinde ne kadar güçsüz olduğunu göstermiştir. Fransa’yı zaten güçlü devlet olarak hele hele süper güç olarak hiç görmedim. Uydu bir devlet. Almanya ordularını kurar da bu ekonomik güçle bir süper güç olursa ilk çiğneyeceği yer Fransa olacaktır.

Putin’in işleri zor. Her ne kadar “ben de satmıyorum” diye hava atsa da en fazla üç ay dayanır. Halk hoşnut değildir. Hapiste yatan muhalif oldukça güçlenmektedir. Onun etrafında kenetlenen Tataristan, Kırım, Çuvaşistan, Saha Türkleri, Altay Türkleri, Başkurdistan, Hakasya isyan bayrağını çekip bağımsız devlet olma yolunda mesafe kat edeceklerdir. Şu anda Başkurtlar bağımsızlık için iki yıldır sokaklardadır. Saha Türkleri “ana dilde eğitim Türkçe eğitim için gösteriler yapmaktadırlar. Tataristan cumhurbaşkanı görevden alınmıştır. Bağımsızlık hareketlerini el altından desteklediğinden şüphelenilmektedir. Diğer sözde bağımsız devletler Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Kazakistan ile Tacikistan da kendilerine bir güven duygusu gelerek bağımsız devlet olmanın nimetlerini yakalayacaklardır. Beyaz Rusya lideri Lukaşenko,1995 yılında “biz bağımsız devlet olmak istemiyoruz. Biz Rusya ile birleşmek istiyoruz” demişti. Kafkaslardaki hürriyet aşığı gurupların da bastırılan duyguları istekleri yeniden depreşerek bağımsızlık ilan edecekler. O zaman ortada hangi Rusya kalacak acaba? Bütün bunlar şu andaki savaşın bir ABD-RUSYA anlaşması neticesi meydana gelmiş olmaması ihtimaline dayanmaktadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.