Kırşehirli kadınlar Ata’sının huzuruna çıktı

Kırşehirli kadınlar Ata’sının huzuruna çıktı

Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesinin 83. yılı etkinlikleri kapsamında Anıtkabir’i ziyaret çok sayıda ziyaretçi ellerinde Türk bayrakları ile objektifimize böyle güzel bir görüntü verdiler.

A+A-

ÖZEL HABER

GÜLFERİ ÖZBEK

5 Aralık 1934 yılında Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesinin 83. yılı çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Kırşehirli Dernekler Federasyonu Kadın Kolları tarafından organize edilen, Federasyon Genel Başkanı Hilmi Gökçınar, Kadın Kolları Başkanı Nermin Hendek, yönetim kurulu üyeleri ve dernek başkanları bu anlamlı günde Anıtkabir’i ziyaret ederek Atatürk’ün mozolesine çelenk koydular.

EŞİ VE ÖRNEĞİ OLMAYAN GERÇEK BİR DEVRİMDİ

Ziyarette bir konuşma Kırşehirli Dernekler Federasyonu Kadın Kolları Başkanı Nermin Hendek “Atatürk, toplumun bir parçası olan kadınların her alanda ileri bir seviyede olmasını arzu etmiştir. Kadın ve erkek gibi birbirini tamamlayan iki yarının biri karanlıkta iken, diğerinin aydınlıkta kalabilmesi, bir yarısı eğriyken diğer yarısının dik durabilmesi asla mümkün değildir. 5 Aralık 1934’te kadının seçme ve seçilme hakkını kazanması, o günkü tarihte dünyada örneği çok olmayan bir devrimdi” dedi.

BAŞARILARI İLE ADLARINI TARİHE YAZDIRMIŞLARDIR

Hendek konuşmasını şöyle sürdürdü, “Bir toplum, bir millet, erkek ve kadın iki cins insandan meydanda gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısım göklere yükselebilsin!” sözüyle konuşmasına devam eden Başkan Hendek, Türk kadının her alanda büyük başarılara imza attığını, bunun da temelinde Mustafa Kemal Atatürk'ün kadınlara verdiği değerin büyük olduğunu ifade eden Başkan Nermin Hendek “Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk kadınlarına duyduğu güven, kadın-erkek eşitliğinin kabulünde temel oluşturmuştur.

5-aralik-111.jpg

KADININ OLDUĞU HER İŞTE BAŞARI VARDIR

Seçme ve seçilme hakkı Türk kadınlarına güç katmıştır. Bilimde, tıpta, edebiyatta, sanatta, basında, siyasette ve daha birçok alanda Türk kadınları başarıları ile adlarını tarihe yazdırmışlardır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bütün dünya ülkelerinden önce 5 Aralık 1934 tarihinde seçme ve seçilme hakkını Türk Kadınına tanımıştır. Kadın elinin değdiği her yerde ve her işte başarı vardır, kalite vardır, saygınlık vardır. Kadınlarımızın toplum hayatının her aşamasında etkin rol almasını sağladığımızda, ülkemizin gelişmesi hızlanacak, toplumumuzun saygınlığı daha da artacaktır. Kadınlarımızın her meslekte ve özellikle siyasi hayatta daha çok ve daha etkin yer alabilmeleri yönetimde ve siyasette kaliteyi beraberinde getirecektir dedi.

DÖRT BİR YANDAN ZİYARETÇİ

5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesini kutlamak ve bu günü kadınlara armağan eden Atatürk’ü anmak için Anıtkabir’e dört bir yandan gelen kadınlarla doldu. Böyle önemli bir günde Ata’ya teşekkür etmek istediklerini belirten ziyaretçiler yağmura aldırış etmeden hep bir ağızdan İzmir Marşı’nı söylediler.

5-aralik-11.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.