Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kitaplar en güzel arkadaşımızdır

A+A-

Bu hafta Kütüphaneler Haftası olduğundan dolayı size kitap okumanın faydalarından bahsetmek istiyorum.

Günümüz globalleşen dünyasında, teknolojinin insanları hapsettiği, elektronik cihazlardan kafamızı kaldırıp, çevremizle ilgilenmediğimiz ve neredeyse hayatımızı elektronik cihazlar üzerine planladığımız zamanda, yavaş yavaş alışkanlık olarak bırakmaya başladığımız, önemini yitirdiğimiz ve ne yazık ki millet olarak günlük hayatımızın bir parçası olarak bir rutin haline getiremediğimiz kitap okumanın güzelliklerini, insana kazandırdıklarını bu kütüphane haftasında sizinle paylaşmak istiyorum.

Kitap nedir? Kitap sizden karşılık beklemeden sizi dinginleştiren, mutlu eden, sorunlarınızı biraz olsun unutmanızı sağlar, kafanızı dağıtmanızı sağlayan tek dosttur. Kitap yoldaştır, kitap sevgidaştır, kitap huzurdur, kitap bilgi makinasıdır, kitap kendimizi ifade etme yeteneğimizi geliştiren kelimeleri anlamamızı sağlayan en güzel dil edebiyat öğretmenidir.

Kitabın faydaları saymakla bitmez,

-Yapılan bilimsel araştırmalar düzenli kitap okumanın beyinde yeni nöron bağlantıları oluşturduğunu gösteriyor. Bu da sizin daha zeki bir insan olmanız demek.

- Düzenli kitap okuyan kişinin kelime dağarcığı genişleyecektir.

-İyi bir okur olmak yalnızlık ile ilgili kötü düşüncelerinizi ortadan kaldıracaktır. Bilakis yalnızlığınızı sevmeye başlayacaksınız. Çünkü kitaplar varken aslında yalnız değilsinizdir.

-Bilgi birikiminizin derinleşecek ve genişleyecek olması en önemli faydalardan.

- Okuduğunuz her kitap size başka hayatlar, başka insanlar, başka karakterler hakkında yeni bakış açıları kazandıracak. Böylece empati yetiniz gelişecek ve çok daha açık fikirli bir insan olacaksınız.

-İnternet mi yok ya da daha kötüsü elektrik mi? Böyle durumlar sizin için sorun olmaktan çıkmıştır. Mum ışığında dahi kitabınızı okuyabilirsiniz.

- Hayatın gerçekleri ve rutini sıkıcı olabilir ancak, kitapların sizlere kurduracağı düşler çok canlı olacaktır. Çok okumanın getirisi olarak sohbet açabileceğiniz bir dünya konu başlığı olacak.

Bu yazdıklarım sadece birkaç örnek hepsini saymaya kalksak sayfalar yetmez inanın. Eğer topluma faydalı, bilgili, görgülü, akıllı olmak istiyor ve güzel nesiller yetiştirmek istiyorsak mutlaka kitap okumalı ve bunu günlük yaşantımızın bir parçası haline getirmeliyiz. Teknolojisinin faydası kadar zararı da olan cihazlarının kölesi olmayı bırakıp kendimize gelmeliyiz. Ayıkmalıyız artık, gözlerimizi açmalıyız, kitabın bize vereceklerini bilmeliyiz.

Her birey yılda en azından 4 kitap okusa 300 sayfadan toplam da 1200 sayfa okumuş olur bu da iyi bir beyin jimnastiği demektir. Beyin hücrelerimizin çalışması içinde kitap okumak gereklidir.

Bence Kütüphaneler Haftası’nda birer kitap alalım, bir fincan kahve yapalım ve açalım kitabımızı hissederek okumaya koyulalım, inanın bunu keyfini en donanımlı elektronik cihaza değişmeyeceksiniz. Bence hayatınızı değiştirmek konusunda çok büyük bir adım olacak...

Sevgilerimle…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.