Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kıymetli günümüz

A+A-

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Kasım ayının en özel günlerinden biri olan Öğretmenler Günü, bu mesleğe hayatlarını adayan, öğrencilerini evlatları gibi gören, geleceğimiz olan evlatlarımızı yetiştiren kıymetli öğretmenlerimize teşekkür ettiğimiz, yaptıkları için onlara minnet duyduğumuzu gösterdiğimiz güzel ve anlamlı bir gündür. 

Öğretmenler Günü dünyada çeşitli tarihlerde kutlanmaktadır. En az 10 ayrı tarih vardır. Öğretmenler Günü bazı ülkeler için resmi tatil olarak kabul edilirken ülkemiz de resmi tatil kapsamında değildir. Bu anlamlı günde okullarda törenler yaparak canımız öğretmenlerimize güzel hediyeler alarak kutladığımız gündür.

Birçok ülke Öğretmenler gününü UNESCO’nun önerisine göre 5 Ekim Öğretmenlerin Statüsü Hükümetler arası Özel Konferansının yıldönümünü kabul ederken Türkiye’de Öğretmenler Günü kutlanmaya başlanması UNESCO’nun önerisinden 13 yıl önceye dayanır.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği görevini kabul ettiği tarihin 24 Kasım olması Türkiye’de öğretmenler günü daha anlamlı olduğu için bu tarih tercih etmiştir.

Öğretmenlik sadece önceden belirlenen müfredatın öğrencilere anlatılması demek değildir. Öğretmenlik hem eğitimi hem de öğretimi kapsar. Bu açıdan öğretmenlik mesleğini zor ve önemli bir görevdir. Çünkü öğretmenlerimiz çocuklarımızın geleceğini şekillendiren ve onları hayata hazırlayan anne ve babadan sonra gelen en önemli meslek grubunun birer temsilcisidir.

Öğretmen olmak aynı zamanda öğrencilere anne baba olmak demektir. Öğrencilerinin sorunlarını çözmek, geleceğe hazırlamak, başarılı olmalarını sağlamak, mutlulukları ile sevinmek ancak öğretmenlik gibi şerefli bir mesleğin özelliğidir. Bunlar tamamen öğretmenlerin bilinçleri ile yaptığı zorlama gerektirmeden sevgi ve vicdanları ile hareket ettikleri durumlardır. Çünkü bu öğretmenlik mesleğinin doğasında vardır. 

Öğretmenlerimize ne kadar kıymet verdiğimizi göstermenin bir yoludur 24 Kasım yılın bir gününü olsun onlara adarız. Onları mutlu edecek sürprizler yapar, ne kadar sevdiğimizi dile getiririz. Öğretmenlerin hakkı ödenemez, onlar evlatlarımıza ana, baba oluyorlar. Daha da önemlisi eğitiyorlar. Topluma kazandırıyorlar.

Öğretmenlerimize ne kadar değer veriyoruz derseniz orası muamma. Gerek televizyonlarda, gerekse sosyal medyada öğretmenlere yapılan haksızlıklar, onların maruz kaldığı şiddet ve haksız uygulamalara çoğu zaman sessiz kalıyor veya görüp geçiyoruz. Millet olarak öğretmenine değer veren toplumların ne kadar başarılı olduğunu görüyoruz.

Onun için bir gün değil her gün öğretmenlerimize hak ettikleri değeri vermek en başta biz anne ve babaların görevi olmalıdır lütfen bunu unutmayalım. Çocuklarımızı okula gönderirken öğretmenlerine sevgi ve saygılarını eksik etmemelerini lütfen tembih edelim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.