Dursun Erkılıç

Dursun Erkılıç

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

KOBİ’ler nasıl ‘KURT’ulacak

A+A-

Kısmi yasak ve kısıtlamaların başlamasına üç saat kala iş dünyası için çok önemli bir genel kurul toplandı. Türkiye sevdalısı iş insanlarını bünyesinde toplayan derneklerin çatı kuruluşu olan İç Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu İÇASİFED’in 10. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Toplantıda Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Ahmet Kurt görevi Mehmet Akyürek’ten devraldı.

 

Çok yönlü katkı sağlıyorlar

Yazıya, “iş dünyası için çok önemli bir genel kurul” diye girmemin sebebi, görevi devreden de devralan da iş dünyasında önemli projelere imza atmış olan isimler.

Ayrıca yeni seçilen yönetim, denetim ve disiplin kurulu üyeleri, Federasyona üye derneklerin başkan ya da yöneticisi olarak ekonomiye büyük bir mesleki ve sivil toplum gücü katıyor.

 

Örnek bir devir-teslim oldu

Hem OSİAD’ın hem İÇASİFED’in hem de TÜRKONFED’in kurucularından olan Akyürek yeni yönetime başarı dilerken, Ahmet Kurt da kendisine hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. Kurt, “Devraldığım bayrağı daha ileriye taşımak için var gücümle çalışacağım. Daha çok proje yapıp uygulayarak İÇASİFED’e değer katmak istiyoruz” dedi.

 

Gelelim yazının başlığına

Salgının başından beri iş dünyasının talepleri genel olarak fatura, vergi ve SGK ödemelerinde erteleme, finansal destek, kredi, çek ve borç ertelemeleri şeklinde sıralanıyordu. Bunların bir bölümü halledilmiş olsa da KOBİ’lerin ayakta kalmasını sağlayacak başka desteklere ihtiyaç var.

“KOBİ’leri bu öneri ve talepler ‘KURT’aracak”sa, İÇASİFED’in yeni Genel Başkanı Ahmet Kurt’un mesajlarına kulak vermek gerekiyor.

(İÇASİFED İÇİN)

-Yönetim Kurulumuz bilgili, birikimli, projeci isimlerle oluştu.

-Çok ses getirecek projelere imza atacağımıza inancım tamdır.

(DESTEK NASIL OLMALI)

-KOBİ’lere yardım borçlandırma değil hibe şeklinde yapılmalı.

-Sorunlar çözülmek için vardır, kimse yılgınlığa düşmemeli…

- E ticaretteki artış uçtu. 26 milyon e-ticaret kullanıcısı var…

- KOBİ’lerin büyümesi dijital dönüşümsüz düşünülemez…

-KOBİ’ler dijital dönüşüm konusunda duyarlı, ısrarcı olmalı.

- KOBİ’leri dijitalleşmede bir üst lige taşımamız gerekiyor…

-YEP’in öngördüğü üretim, istihdam, ihracat hedefi tutmalı...

-Moral önemli. İş insanlarına ve çalışanlara moral verilmeli…

-KOBİ’ler ayakta kalamazsa ekonomi her bakımdan çöker…

 

Yeni Yönetim Kurulu

Sadece iş insanları değil çalışma hayatının emekçileri adına da talep ve söylemlerin dile getirildiği Genel Kurulda İÇASİFED Yönetim Kurulunda KAİSDER Başkanı Göknur Atalay Başkan Vekilliğine, OSİAD Başkanı Süleyman Ekinci ve AKSİAD Başkanı Ali Tekin Çelik Başkan Yardımcılığına; BAGİAD Başkanı Ayfer Ulusoy Genel Sekreterliğe ve AKSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Mürşit Bereket de Saymanlık görevine getirildi.

Diğer Yönetim Kurulu üyeleri ise şu isimlerden oluştu:

TÜKD Ankara Şube Başkanı Handan Çankaya, YATSİAD Başkanı Yıldıray Yoldar, ANGİKAD Başkanı Hande Öztürk, HASSİAD Başkanı S. Çetin Tekin, TÜSİAD’tan Vedat Yakupoğlu, BESİYAD Kurucu Başkanı Fahri Hikmet Köker, Arabuluculuk Derneğinden (AAC Arabuluculuk Merkezi) Ali İhsan Ünver, GAYA’dan Yurdum Hasgül Güvener, MAVİDER’den Zeliha Eroğlu, KİKAD Başkanı Güliz Arıkoğlu.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.