Dursun Erkılıç

Dursun Erkılıç

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

KOBİ’ler sevinçli

A+A-

Türkiye içte ve dışta çok önemli sorunlarla mücadele ederken yaşanan bazı güzellikler gözden kaçabiliyor. Buna son örnek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Tüm sektörler için geçerli olmak üzere nisan, mayıs ve haziran aylarını kapsayacak şekilde kısa çalışma ödeneği uygulamasına devam edilme kararı aldık.” Sözlerinin ardından yapılan açıklamalar ve oluşan hava gösterilebilir.

Kısa süre önce İç Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (İÇASİFED) Genel Başkanlığına seçilen Ahmet Kurt ile sohbet ederken, Cumhurbaşkanının bu açıklamasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Başka şeyler de anlattı. Önce oluşan havayı yansıtmak istiyorum.

dursun-erkiliç.jpg

 

HERKES MEMNUN…

Diyeceklerimin özetini, “Kısa çalışma ödeneği uygulamasının uzatılması, iş dünyası ile esnaf ve sanatkar temsilcileri tarafından memnuniyetle karşılandı.” şeklinde ifade edebilirim.

Buna göre, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol yaptıkları açıklamalarla hem memnuniyetlerini dile getirdi hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ettiler.

Açıklanan karar sadece iş dünyasının patronlarını değil, çalışma hayatının emekçilerini de doğrudan ve derinden etkiliyordu. Onun için Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da emekçiler adına teşekkürlerini dile getirdi.

 

İŞSİZLİK TÜRKÜSÜ…

Konu tüm kesimler tarafından ‘acil talep’ olarak dile getiriliyordu. Bu talebin karşılanması ülkede güzel bir iklim oluşturdu.

Nasıl oluşturmasın? İşsizlik bir felakete dönüşmek üzereydi…

Durumu kendimce tarif etmek istersem yıllaaar öncesine giderim!

Yine ekonominin raydan çıktığı, işçinin de patronun da sorunlarının arttığı, işsizliğin ortalığı kasıp kavurduğu bir dönemde, vaziyeti, “İşsizlik Türküsü”  ile anlatmıştım. İlk dörtlüğü şöyleydi:

 

İşsizliğin acısı yürek yakar, bilinmez

Öyle etki eder ki, ömür boyu silinmez

Biliyorum, işsizken ölem desen ölünmez

İşsiz-güçsüz kalana Allah yardım eylesin

 

AHMET KURT TEŞEKKÜR ETTİ

Bu durumu en iyi bilenlerden biri de yazının girişinde adını andığım İÇASİFED Genel Başkanı Ahmet Kurt. Göreve yeni seçildi ama verdiği mesajlarla KOBİ’lerin dertlerine derman olmaya çalışıyor. Sayın Kurt’un ilk ve en önemli isteği, içinde bulundukları zor koşullara rağmen KOBİ’lerin üretime devam etmesi, bunun yanında, devletin de mümkün olan en kapsamlı desteği sunması oldu.

Borcu da derdi de boyu aşan bir sıkıntı içindeki KOBİ’ler için bu talep hayati öneme sahip.

Ahmet Kurt, güncel konu olan ‘kısa çalışma ödeneği uygulamasının uzatılması’nı İÇASİFED ve tüm üye dernekler olarak memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. 

Bunu ‘üretime verilen destek’ şeklinde algıladıklarını belirterek, “Eğer üretim yoksa o ekonomiden bir şeyler beklemek hayaldir ve bu hayal kırılmaya mahkumdur. Bizler KOBİ olarak hayal kırıklığı yaşamak istemiyoruz, kurduğumuz güzel hayalleri gerçekleştirmek istiyoruz. Bu da ancak üretimi artıracak desteklerin KOBİ’lerden esirgenmemesiyle olur. Bu bakımdan, Cumhurbaşkanımızın açıkladığı kararı hem Federasyon hem de üye dernekler olarak memnuniyetle karşıladık. Daha büyük sorunlar yaşanmaması için kısa çalışma ödeneğinin 2021 sonuna kadar uygulanması KOBİ’ler adına talebimizdir.”

 

DÖRT DÖRTLÜK BİR DÖRTLÜK!

Yazıyı herkesin anlayacağı ve gereğini yapacağı bir mesajla bitirmem gerekirse;

Kısa çalışma için ödenek virüs işi

İstismar eden varsa bu elbet haris işi

Her tür destek şart oldu sanmayın muris işi

İstihdam ve üretim desteklere bağlıdır

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.