Yunus Esen

Yunus Esen

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Köleler

A+A-

Sahil Geçen hafta tatil için ailecek İzmir’e tatil köyüne gittik. İlk dikkatimi çeken şey sahilde ki tuvaletlerin paralı olmasıydı. İnsanlar tuvalete bir lira vermemek için ihtiyaçlarını denizde gideriyorlardı. Deniz bu yüzden kirleniyordu ve denizde dalga olunca da deniz pis kokuyordu. Denize giren yüzlerce insan olmasına karşın tuvaletleri kullananlar çok azdı. Düşünmeden edemiyorum Ankara’da deniz olsa bu durumda ne olurdu.

Yollar

İzmir’in içinde gezerken öğlen vakti trafiğin sakin olmasını beklerdim. Öyle ya, ne işe gidiş vaktiydi; ne de işten çıkış vaktiydi; öğle vakti. Gel gör ki trafik çok sıkışıktı. Bu durumun nedenini düşünmeye başladım. Sonuç turistik gezi için gelen araçların çok olması değil yolların yeterince ge- niş olmamasıydı. Yeni yapılan yerleşim yerlerinde bile yolun genişliği sadece altı metreydi. Bu da demek oluyor ki iki araç yan yana geçecek kadar yer var. İşin kötü tarafıysa bu altı metrelik yola ev ve apartman sakinleri arabalarını park ediyorlardı. Yani bir yola iki araba sığmıyordu. Oysa Ankara’da yeni kurulan yerleşim yerlerine bakarsanız yollar o kadar geniştir ki yolun sağına soluna araçlar park yapsa bile yoldan araba geçebilir.

Gecekondu

İzmir’de Kordon’u geçip sağa tarafa baktığımızda dağ-bayır gecekondu olduğunu görüyoruz ve soruyoruz. Bu gecekonduların şehir merkezinde ne işi var?  Bilmiyoruz, galiba oraya bir şeyler düşünmüşlerdir diyoruz. Biz bilmediğimiz şeyler hakkında konuşmayız. İllaki belediyenin oradaki gecekondularla ilgili bir planı vardır. Ankara’da gecekondu mahalleri yıllardır kentsel dönüşüm sayesinde halka kazandırılıyor, apartmanlar, işyerleri, parklar yapılıyor.

Dolmuş

Gümüldür’den İzmir Otogarı’na gitmek için dolmuşa bindim. Bindiğim dolmuşun yaşı benden büyüktü. Böyle minibüsleri dolmuş diye Ankara’da sokağa çıkartmazlarken ben o hurda yığınıyla 65 kilometre yolculuk yaptım. Şoför müşteri indirip bindirmek için dolmuşu her durdurduğunda dolmuş istop ediyordu. İzmir’in yolları dar; trafiği boldu. Sağ salim otogara ulaşmak için dua ediyordum. Neyse ki korktuğum başıma gelmedi. Şoföre neden İzmir’de bu eski minibüslerle dolmuşçuluk yapıyorlar diye sordum. O da “Minibüs sahipleri yenilerini almıyor!” dedi. Bu bir bahane olabilir miydi? Karar sizin.

Bu yazı toplam 1176 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.