Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Koltuk sevdası

A+A-

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri geride kaldı. Adayların zaman zaman birbirlerine yönelttiği suçlamalar ve karşılıklı atışmalar yerini koltuk tartışmalarına bıraktı.

Seçimlerin galibi AK Parti ile MHP’nin Cumhur İttifakı ile aday olan AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olurken, en yakın rakipleri CHP’nin adayı Muharrem İnce ve İYİ Parti’nin adayı Meral Akşener çok gerilerde kaldı. Diğer adayların ismini bile zikretmeye gerek yok sanırım çünkü tam bir hayal kırıklığı yaşadılar.

Seçimler bitti AK Parti istediği zaferi elde etti. Milletvekili seçimlerinde yüzde 7 civarında oy kaybına uğramasına karşın yerini korudu ve Mecliste 295 milletvekili ile temsil edilme hakkın kazandı ve tek başına olmasa da MHP milletvekillerinin desteği ile kanun çıkarma ve yapma yetkisini kazandı.

Cumhuriyet Halk Partisi adayı Muharrem İnce 41 yıl sonra yüzde 30 barajının üstüne çıkarken, partisi ne yazık ki yüzde 23’lerde kaldı ve onlarda hemen hemen yüzde 8 civarında oy kaybına uğradı. Bu kayıp sonrası CHP’de sular kaynamaya başladı ve durulmaya da niyeti yok gibi. Seçimlerin ertesi günü kaynayan kazandan taşan kaynar sular bütün CHP’yi sarmış durumda. Ne zaman durulur derseniz ancak bir genel kurul olur ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun partinin başından gider bu sular ancak o zaman durulur.

Muharrem İnce ertesi gün yaptığı basın toplantısında “Yenilgiyi kabul ediyorum adam çıktı ve kazandı bize de tebrik etmek düşer” dedi ve on doğal olanı yaptı. Çünkü girdiği yarışta CHP 41 yıl sonra yüzde 30 barajını geçti ve Muharrem İnce partisinden daha çok oy alarak bir ilki başardı. Bu gururu yaşamakta haklı çünkü partisi bütün seçimlerde tam anlamıyla bir hezimete uğramış ve girdiği her yarışı kaybetmişti.

Bir iki gün sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin genel merkezinde Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası zehir zemberek sözler söyledi. Seçimlerin kaybedenin AK Parti olduğunu ve onlara yüzde 7 gibi bir oy oranı kayıpları olduğunu söyledi. İyi de adama sormazlar mı senin oyun kaç oranında düştü. Bir önceki seçimlerdi yüzde 28 hatta 29’larda iken senin şimdiki oyun yüzde 23 civarında sen ne kadar kendini başarılı sayabiliyorsun anlaşılır gibi değil.

Kemal Kılıçdaroğlu sonra diyor ki bu partide koltuk sevdalılarının işi yok. Kişisel çıkarları için koltuk peşine düşenleri barındırmayız ve disipline sevk ederek onara gerekli cezayı veririz dedi. İlginç bir söz gerçekten kaybedenin sadece AK Parti olması ve partide koltuk sevdası olanların işinin olmaması.

Kamera şakası gibi sözler. Muharrem İnce ne diyordu, “Çıkmışsın yenmiş, çıkmışsın yenmiş, çıkmışsın yenmiş” demek ki o bile bunları söyleyip Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ederken senin koltuk sevdan ne olacak merak ediyorum. CHP Kemal Kılıçdaroğlu yönetiminde girdiği 8 seçimin tamamını kaybetmiş ve hep hüsrana uğramış Sayın Kemal hala kalkmış diyor ki “Koltuk sevdası olanlar bu partide barınamaz” hangi koltuk sevdasından bahsediyorsunuz siz merak ettim.

Siz 8 bu seçimleri de sayarsak 9 defa yenilmişsiniz ve hala koltukta oturuyorsunuz. Kimin koltuk sevdalısı ve koltuk meraklısı olduğu zaten buradan anlaşılıyor. Bari Mustafa Kemal Atatürk’ün partisini artık rahat bırakın da gerçek CHP seçmeni partisine sahip çıksın ve istediği adaya oy versin.

Bu seçimler inşallah bir ders olur ve koltuk sevdasından vazgeçer en kısa zamanda genel kurula gidersiniz ve o koltuğa gerçekten layık olan ve hak eden insanlar oturur o zaman CHP gerçek kimliğine ve özüne döner.

Ah koltuk ah sen nelere kadirsin. Oturan bir daha kalkmak istemiyor…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları