Arzu Candevir

Arzu Candevir

Yazarın Tüm Yazıları >

Köpeklerde Kriptorşidizm

A+A-

Evcil hayvanlarımızın bir kısmı kanıtlanmamış ama olasılığı çok yüksek olan genetik hastalıkları mevcuttur. Bu gün bu hastalıklardan biri olan Kriptorşidizm köpeklerimiz üzerindeki etkilerine bir göz atacağız.

Erkek köpeklerde Kriptorşidizm testislerin biri yada her ikisi de karın içerisinde tutulduğunda ve skortuma inmediğinde meydana gelir.

arzu-candevir.png

Yavru erkek köpeklerin 2 - 2,5 aylık olduğundan itibaren iki adet testisin inmiş olması gerekmektedir. Bazen bu süreç 6 aylık bir zamana kadar da uzayabilir. Genel olarak altı aylığa kadar testislerden biri yada her ikisi de inmemişse veteriner hekime mutlaka başvurmalısınız.

Kriptorşidizm’in herhangi bir belirtisi yoktur. Genellikle yavrular normal gelişimlerini ve aktivelerini devam ettirirler. Köpekler çiftleşme isteği gösterip çiftleşebilirler ve tek testis olmasına rağmen çiftleşme sonrası gebelik oluşabilir. Ancak doğan yavru da yada bir sonraki neslinde Kriptorşidizm genetik olarak taşınabilmektedir.

Köpeklerde Kriptorşidizm nedeni bilinmemekle birlikte, genetik bir bileşenden şüphe edilmektedir. Tüm cins köpekler etkilense de,  en çok küçük cins olan Poodle, Yorkshire Terrier, Pomeranian, Maltese v.s. daha yaygın olarak görülmektedir.

Erken doğan erkek köpeklerde bu hastalık daha sık rastlanmaktadır.

Her 1000 erkek köpeğin yaklaşık 150’si bu hastalıktan etkilenmektedir.

Sağ testis, sol testise göre iki kat daha fazla Kriptorşidizm riski taşımaktadır.

Köpeklerde Kriptorşidizm tedavisi öncelikle cerrahi olarak yeniden düzenlenmesi veya kısırlaştırılmasıdır. Bunu hem testis kanseri gibi komplikasyonları önlemek hem de durumu potansiyel olarak yavrulara geçmesini önlemek için yapmak gerekmektedir.

Testis kanseri riski, Kriptorşidizm olan köpeklerde olmayan köpeklere göre on kat daha yüksektir. Aynı zamanda sinirlilik hali bu hastalığı taşıyan köpeklerde daha fazla görülmektedir.

Dört çeşit Kriptorşidizm bulunmaktadır, bunlar;

Tek testis; Bir testis skrotum kesesinde olduğunda

Karın bölgesi; Organlar oluştukları alanda serbest bırakılmadığında

Kasık; Testisler penisin her iki yanında bulunan kanallardan geçemediğinde

Bilateral; Testislerin her ikisi de keseye ulaşmadığında

Elbet bu hastalık erkeklerde olduğu kadar olmasa da dişilerde de görülebilmektedir. Hem köpeğinizin sağlığı hem de dünyaya gelecek bebekleri için çok önemli olan bu hastalığa dikkat etmemiz gerekmektedir.

Son olarak; Evcil hayvanlarımızı ne kadar genetik hastalıklardan korursak sağlıklı ırkların dünyaya gelmesini sağlar ve köpeklerin sokağa düşmesini engellemiş oluruz.

Bol patili günlerde sevgiyle kalın, hoşçakalın..

Soru ve önerileriniz için:  [email protected]

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.