Sefer Aşır Eraslan

Sefer Aşır Eraslan

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Korku tüneli

A+A-

Sovyetler Birliği’nde “Galebe Bayramı” bu gün. Batı da öyle. İlk defa Almanya da kutluyor bu günü. Diğerleri galip geldikleri için kutluyor ancak Almanya mağlup olduğu için değil bir gizli hesabının gereği kutluyor. On yıl evvel bir akraba, ev sahibi olan Hans ile beraber gelmiş memlekete. Hans ikini dünya savaşı katılanlarından. Mühendis. “Hitler için ne dersiniz nasıl bir duygu içerisindesiniz” demiştim. Kısaca “kötü” dedi. Sonra sohbet ilerleyince “o bizi bir millet olarak yarattı. Varlığımızı ona borçluyuz” dedi. İşte Alman bu. “Siz Yahudileri öldürdünüz şimdi bize Ermenileri niye öldürdünüz? diyorsunuz” dedim. “Biz Yahudi’nin kötüsünü öldürdük” dedi.

Galebe Bayramı bir korku tünelinin sonu görünmeyen karanlık dehlizidir. Cavid Esen’in “Kızıl Zindanlar ve Kara Zindanlar” isimli eserlerinde anlattığı şeyler bu gün hala geçerli. İşte Putin yönetimi… Kırım’ı işgal etmiş korkudan kimse ses çıkaramıyor. Bir Türkiye’nin de sesi cılız kalıyor. Üstelik Putin’in elinin altında tuttuğu bir sürü problemimiz de var. Rusya’da başını kaldırana en ağır ceza. Eğer  ceza o anda öldürülerek kesilmemişse kızıl zindanlarda bir yıl sonra zaten ölür. Kırım’ın hesabını soran yok. Gürcü’nün vatanını işgal etti “oradan çık” diyen sözde demokrasi aşığı devletler yok. Suriye’yi işgal etti, Libya’da kendisini taşı olmayan mahallenin iti zannediyor.

Özbekistan’da 1994 yılında bir “Galebe Bayramı” akşamı caddelerdeki ağaçlara bizim elektrik direklerine iş ilanı asılan el kadar ilanlar büyüklüğünde KGB sloganları yazılmıştı. Özbek aydını olarak geçinen uydu adamlar korkudan paniklemişler” Sovyet geri gelecek, Rus bize müstakillik vermez, bizi sınadı” diyorlardı. Şimdi de görüyorum ki sanal medyada Stalin resimleri “babamız” alt yazıları ve hiç müstakil olamamış köle kafalar görüyorum. Bölüm başkanı olduğu fakültenin siyah-beyaz, tepesine vurmayınca çalışmayan TV’sini akşam kendileri evlerine götürüp sabah bölüm başkanından hırsızlık hesabı soranları, adamı da hapse attıklarını hatırlıyorum. Çünkü “biz ölüyü diri, diriyi ölü göstermekte mahiriz” derlerdi. Bu bütün KGB korkakları için böyle. Milliyetçi vatanseverler yapmazlar bu adilikleri. Sevmedikleri adamlar hiç suçu olmamasına rağmen “seni birlikçi diye KGB’ye şikayet edeceğim” diye tehdit ederlerdi. BİRLİK HAREKETİ ise Kerimov muhaliflerinin partisi. Milliyetçi olanlar Değerli Muhammet Salih beyin ERK partisi ile İslamcıların Muhammet Yusuf’un taraftarlarının partisinin ortak adı. Pek çok insan suçsuz günahsız hapse atılmış bir yıl sonra cesetleri verilmiş.

Bir hoca ile sohbetimizde, “neden bu bayramı kutluyorsunuz” dediğimde “mecburuz” dedi. Bize müstakillik lotoryadan çıktı. Biz bu sebeple müstakilliğin değerini bilmiyoruz” demişti. Siz kanla canla kazandınız onun için kıymetli” demişti. Bu gün bütün eski Sovyet cumhuriyetlerinde ”eski Sovyet gelir mi, Rus bir oyun yapar mı” endişesi hakimdir. Bu sebeple birbirini ispiyonlamak için bahane aramaktadırlar. İdare de bunu bildiği için korku tüneline ışık vermemektedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.