Dr. Mevlüt Şahin

Dr. Mevlüt Şahin

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

Köyümün yerleşik alanı dışına nasıl ev yapabilirim

A+A-

Plansız Alanlar İmar Yönetmenliği Resmî Gazetenin 02.11.1985 tarih ve 18916 sayılı nüshasında yayınlanmıştır. Bu Yönetmelik gereğince köyde bir arsaya ev yapma koşulları arsanın “Köy Yerleşik Alanı” içerisinde veya dışarısında olmasına bağlı olarak farklılık gösteriyor. Bir önceki yazımda Köy Yerleşik alanı içine nasıl inşaat yapılabileceğini yazmıştım.

Eğer ev yapacağınız arazi köy yerleşim sınırları dışındaysa ve ya siz o köy doğumlu değilseniz İnşaatın yapılması için bulunulan il ve ilçedeki özel idare müdürlüğüne başvurup inşaat ruhsatı almanız gerekmektedir. Ruhsat alabilmeniz içinde aşağıdaki belgeler sizden istenmektedir. Fakat bu belge sayısı ve içerikleri belediyelere göre değişiklik gösterebilmektedir.

1-Dilekçe

2-Güncel Tapu Kaydı

3-Koordinatlı Aplikasyon Krokisi  

4-Tapu Hisseli ise hissedarlardan Konut Yapılmasında Sakınca Yoktur Yazısı

5-Muhtarlıktan yapı yapılmasında sakınca yoktur yazısı

6-Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

7-İkametgâh İlmühaberi

8- Mimari Proje

İnşaat ruhsatı alabilmek için söz konusu arazinin kadastro yoluna en az 25 metrelik cephesi olması gerekiyor. Eğer yapılaşma tarımsal iskân amaçlı yapılıyorsa yola 25 metre cephe olma şartı aranmaz. Yola cephesi olmayan arazilerde herhangi bir yapılaşma mümkün değil. Bu arazilere yalnızca bungalov tarzı mobil evler ya da konteynerler yerleştirilebilir ama bu durumda da elektrik ve su getirmek büyük bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Yola cephesi olan imarsız araziye bağ evi olarak arazinin yüzde 5’i oranında yapı yaptırabiliyorsunuz. Fakat toplam arazi büyüklüğü ne olursa olsun yapı inşaat alanları toplamı hiçbir koşulda 250 m2 yi geçemez. Bu alanlarda tarımsal üretimi korumak amacı ile üretimden pazarlamaya kadar tüm faaliyetleri içeren entegre tesis niteliğinde olmamak kaydıyla, konutla birlikte veya ayrı yapılan mandıra, kümes, ahır, ağıl, su, yem ve hububat depoları, gübre ve silaj çukurları, arı haneler, balık üretim tesisleri ve un değirmenleri gibi konut dışı yapılar, mahreç aldığı yola 10 metreden, parsel hudutlarına 5 metreden fazla yaklaşmamak, parselde bulunan bütün yapılara ait inşaat alanı katsayısı %40 ı ve yapı yüksekliği 6.5metreyi ve 2 katı aşmamak şartı ile yapılabilir. Sonradan 2019 yılında yapılan değişiklikle “Beton temel ve çelik çatılı seralar mahreç aldığı yola 5 metreden ve parsel hudutlarına ise 2 metreden fazla yaklaşmamak şartı ile inşaat alanı katsayısına tabi değildir.” Şeklinde değişiklik yapılarak sera alanları inşaat taban alanı kapsamı dışında tutulmuştur. Basit örtü mahiyetindeki seralar ise yukarıda belirtilen çekme mesafeleri ve inşaat alanı kat sayısına tabi değildir. Ayrıca bu tesisler hakkında Tarım ve Orman Bakanlığı ve diğer ilgili kurum ve kuruluşların taşra teşkilatlarının uygun görüşünün alınması ve başka bir amaçla kullanılmayacağı hususunda tesis sahiplerince ilgili idareye noterlikçe tasdikli yazılı taahhütte bulunulması gerekmektedir. Eğer yeriniz hisseliyse kardeşleriniz veya hisse sahiplerinden noter üzerinden inşaat yapabilir diye müsaade almanız gerekiyor.

Kırsaldan kentlere göçün her geçen gün artış gösterdiği günümüzde; köyüne dönmek, köyünde yaşamak, tarımsal üretime katkı yapmak isteyen kişilerden ve girişimcilerden bu kadar fazla belge istenmesinin, sınırlayıcı hükümler konulmasının doğru olmadığını düşünüyorum. Sosyal devlet anlayışı daha işlevsellik kazanmalı, bilgisayar ve internet en üst düzeyde kullanılmalı ve tüm bunlardan sonra köylü nüfus cüzdanı ile ilgili kuruma müracaat etmesi yeterli hale gelecek şekilde alt yapı oluşturulmalıdır. Bu belge isteme dönemi artık bitmeli. Kurumlar birbirleri ile internet ortamında irtibata geçerek gerekli belgeler sistem üzerinden temin edilebilir. Köydeki kişinin muhtar ile arası iyi değilse ve muhtar izin vermez ise köylü ev yapamayacak mı? Köylerde kadastro geçti her şey kayıt altında kişilerin yeri belli yurdu belli. Hayatı lütfen kolaylaştıralım, zorlaştırmayalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.