Sefer Aşır Eraslan

Sefer Aşır Eraslan

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kriz ile gelip virüs ile gitmek

A+A-

Bu ifade günümüzde çokça kullanılan sıkça dile getirilen bir olgu olarak dolaşıyor halk arasında. Her kriz arkasında bir zengin, bir de perişanlar bırakır” denilir ya işte ekonomik krizlerin böylesi getirdiği de vardır. Birileri süreci iyi idare edemediği için kendisine devredileni doğru yönetemediği için krize sebep olur. Bu krizi daha iyi yöneteceğini söyleyenler de olacaktır elbette. İşte bu durumda krizden fayda çıkarmak, nemalanmak isteyenler de olacaktır. Bunlar hem maddi açıdan hem de siyasi açıdan fırsat kollayan fırsatçılardır. “Sen yönetmedin ben yönetirim hem de sıkıntıları yok ederek” diye söylemler geliştirir. İşte böyle bir krizle gelip başka bir krizle de giderler elbette. Çünkü ya söyledikleri gibi olmadığını görerek diğerlerinin yanlışını daha ileri götürerek devam ederler. Bu da yeni bir krize sebep olur. Bu yeni krizden de elbette nemalanıp parlayacaklar olacaktır.

Şu günlerde virüs sebebiyle bir kriz yaşıyor dünya. “Yeni dünya eskisi gibi olmayacak” deniliyor. Elbette olmayacak da yenisini şekillendirenlerin gücü var mı ya sende? Yeni şekillendireceklerle nasıl boy ölçüşeceksin. Eğer eskisi gibi yeniyi de başkaları şekillendireceklerse o zaman eskinin yeni hali olmaktan ileri ne olacaktır. Güçlüler ne kadar fırsat verirse o kadar söz sahibi olacaksın. Yoksa batının bize bakışı elbette geçmişten gelen ruh hali ile alakalıdır. Batı bütün Müslümanları Türk olarak niteler. Namaz kılan birisini görse milliyetini bilemese sadece yaptığı işten dolayı ona “Türk” der Zaten diğerlerini hesaba bile almaz. Çünkü onlar, boynunda urgan asılı ucu batının elindeki mahkumlardır. Yeni şekillenecek dünya nizamında etkin rol almak elbette her Türk’ün arzusudur.

Virüsün yarattığı krizin derinlik alanı ve tahribatı henüz belli değil. Virüsün sonu belli değil başta. Pek çok insan iş aş alanını kaybedecektir. Allah’ım bu insanlara elbette bir kapanan kapıdan sonra kırk olmasa da yeni kapılar açacaktır lakin bu sürede de insanların başından dumanı çıkacaktır. Virüsün getirdiği krizle gidecek olan devletler olduğu gibi siyasiler de olacaktır. Hem de daha önce yaşanan ekonomik krizlerden farklı bir gidiş. Hem de nasıl bir gidiş ki… İşte Fransa… Hani süper güçtünüz… AB hani bir Hristiyan topluğu idiniz neden birbirinize yardım etmiyorsunuz? Herkes “Alman usulü” iş götürüyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.