Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kudüs kimin?

A+A-

Üç büyük dinin kutsal kabul ettiği. Tarihi, kültürü ve içinde barındırdığı eserlerle dünyanın her yerinden ziyaretçileri olan, Camisi, kilisesi ve Yahudilere ait kutsal mekanları bir arada bulunduran Kudüs, son olarak Amerikan Başkanı Donald Trump’ın İsrail’in başkenti olarak tanıması ile son günlerin güncel konusu haline gelmiştir. Bu hareketiyle Tramp bombanın pimini çekmiş orta doğunun merkezine bırakmış ve çıkan olayları da seyre başlamıştır.

Kudüs Müslümanlar için önemlidir. Çünkü:  Miraç Kandilinde Peygamberimiz Hz. Muhammed’in göğe yükselerek Yüce Allah’ın huzuruna çıktığı yerdir. Müslümanların ilk kıblesidir. Hristiyanlar için önemlidir çünkü Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği yer olarak kabul edildiği ve onlar için de önemli bir hac merkezidir. Yahudiler içinde Peygamberleri Hz. Davud’un bulunduğu yer kabul edildiği için hac merkezi olarak kabul edilmektedir.

Kudüs İsrail ve Filistin’in tam orta noktasında bulunduğundan hem İsrail hem de Filistin tarafından başkent kabul edilmekte. Her üç dininde burayı kutsal sayıp sahip çıkmaya çalışması büyük anlaşmazlıkların çıkmasına neden olmakta yıllardır süren İsrail, Filistin çatışmalarına neden olmaktadır.

Özellikle Yahudi halkının 1947 yılında Ortadoğu’ya getirilip, Filistin  topraklarına yerleştirilmeye başlamasından itibaren bu sorun baş göstermeye başlamıştır. O günden itibaren bitmek bilmeyen bir savaş başlamıştır. Son olarak Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınması büyük tepkiler toplamış başta Türkiye olmak üzere çeşitli İslam ve dünya devletlerinden tepkiler yağmaya başlamıştır. Kudüs başkent olarak tanınırken aslında bütün bu olacaklarda bilinmekte, özellikle Ortadoğu üzerinde oynanan oyunların daha da etkin hale gelebilmesi için ortalığı böylesine karıştıracak karalar alınarak büyük çatışmalar çıkmasına, zaten yıllardır çatışan iki ülkenin iyice birbirine girmesine neden olmuştur.

Kudüs tarihi ve manevi önemi olan üç büyük dine hitap eden bir merkez olduğu için sadece İsrail’e ait bir yermiş gibi başkent olarak gösterilmesi, burayı kutsal sayan diğer insanlara yapılan saygısızlık ve yok saymaktır.

Günlerdir Filistin ve İsrail arasında çatışmalar yaşanmakta, İsrail polisi Filistin halkına orantısız güç kullanmakta, ortada bir zulüm yaşanmaktadır. Bu duruma sessiz kalanlar varken tabi ki sesini çıkartan bu durumu kınayan ülkelerde bulunmaktadır. Bu ülkelerin başında da Türkiye gelmekte, tepkisini açık ve net bir şekilde dünya ya duyurmaktadır.

Fakat ne kadar acıdır ki bu duruma sesini çıkarmayan,  hatta destekleyen Müslüman devletlerde bulunmakta bu da maalesef İslam birliğini sağlamak adına zarar verici bir durum oluşturmaktadır.

Kudüs her milletten, her devletten insana hitap eden bir mekandır. Manevi değerleriyle önem arz etmektedir. Bir millete, bir ırka mal etmek çok yanlıştır ve bu yanlışın sonuçları da açıkça görülmektedir. Sonu nereye varacak kimse bilememekte, felaket olmaması için gereken önlemlerin alınması, bu karardan cayılması gerekmektedir. Sırf ortalık karıştırmak için alınan bu karar geçersiz kılınmalıdır. Dünya barışına katkı sağlamak yerine, dünya da savaş çıkarmaya çalışan zaten yıllardır bitip tükenmek bilmeyen savaşı iyice ateşleyen bu kararın bir an önce yok sayılması gerekmektedir. Savaş yerine barış olmalı kültürel değerler korunmalı, manevi olarak ona bağlı olan insanlara saygılı olunmalıdır.

Herkese iyi hafta sonları dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.