“Asya’nın Sakarcan’ı Ziyareti” oyunu ailelerin karşısında

“Asya’nın Sakarcan’ı Ziyareti” oyunu ailelerin karşısında

Gala programında yoğun bir ilgi ile karşılanan “Asya’nın Sakarcan’ı Ziyareti” tiyatro oyunu ikinci gösterim ile çocukların ve ailelerin karşısına çıkıyor.

A+A-

Bir grup gönüllünün çocuk ihmal ve istismarı ile mücadele için oluşturduğu. Anadolu Çocuk Eğitim Platformu kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Eğitmen Gürkan KAP “ Mücadeleleri içerisinde sanatın önemli olduğunu, anaokulu ve ilkokul düzeyindeki çocukların hayatına pedagojik olarak doğru ve uygun içerikler ile hazırlanmış tiyatroların daha fazla fayda sağladığını” belirtiyor.
Anadolu Çocuk Eğitim Platformu uzmanlarının katkısıyla, projenin çocuk ihmal ve istismarı ile mücadelesini desteklemek üzere oluşturduğu “Asya’nın Sakarcan’ı Ziyareti” isimli tiyatro oyununda çocuk gelişiminde önemli bir yere sahip olan konular işleniyor.  Zeki ve ailesi tarafından bilinçli yetiştirilmiş Asya karakterinin bir o kadar sakar ve komik Sakarcan karakterini ziyaretinde gerçekleşen olayda dört temel konu işleniyor. Çocuklarda bedensel söz hakkı, mahremiyet, özel noktaların dokunulmazlığı ve güvenli alan konuları ile toplumsal farkındalık, çocukların eğitimi ve anne babaların bilinçlenmesi ön planda tutuluyor.
Proje Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan KAP “Bir çocuğun eğitiminde,  öğrenirken gülmesinin ve mutlu olmasının verilen eğitimin verimliliğinde fayda sağladığını, mutluluğun çocuğu karşısındaki konuya artı değerde motive ettiğini” belirtiyor.
Sanatı ve tiyatroyu önemsediğini belirten Gürkan KAP; “ilk-ortaokul dönemlerimde bağımlılık üzerine bir tiyatro izlemiştim. Bağımlığın kötü bir şey olduğunu küçük yaşta fark etmiş oldum. Anadolu Çocuk Eğitim Platformu olarak bizim ölçütümüz çocuklarımızın korkarak veya ürkerek yanlışlardan vazgeçmesi değildir. Gülerek, öğrenerek ve en önemlisi ebeveynleri ile birlikte bilinçlenerek kendilerini korumaları ve zararlı durumlardan sakınmalarıdır. Asya’nın Sakarcan’ı Ziyareti oyunu bu ölçütlere uygun olarak hazırlanmıştır.
Ayrıca “Bağımlı” isimli bağımlılık ile mücadele üzerine hazırladığımız tiyatro oyunu çalışmalarımız devam etmektedir. “Bağımlı” tiyatro oyununda pasif propaganda yapmamaya, bağımlılık konusunu içeren materyal ve kelimelere yer vermemeye özen gösterildi. Gençlerimizin, ailelerin ve en önemlisi toplumun eleştiri ve özeleştiri yaparak farkındalık oluşturmalarını sağlamaya çalıştık” dedi. Hindistanlı bir ünlünün videosunun yoğun ilgi gördüğü ülkemizde gönüllülerimiz eğitim ve sanatı bir araya getirdi. Dileriz toplumumuz bu değerli projeyi fark eder ve hak ettiği ilgiyi gösterir.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.