Aysel Özer

Aysel Özer

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kurban kesmek

A+A-

aysel-ozer-002.png

Kurban Allahu Teala’ya yakın olmak, onun rızasını elde etmek için kan akıtmaktır. Dinimizde kurban koyun, keçi, sığır ve deveden birini Kurban Bayramı'nın ilk üç gününde kurban niyeti ile kesmek demektir.

KURBAN KİMLERE VACİPTİR?

Kurban Müslümanların zengin olanlarına emir edilen mali bir ibadet yolcu olmayan akıllı ve buluğ çağına giren hür ve Müslüman erkek ve kadının ihtiyacından fazla nisap miktarı malı veya parası varsa Kurban Bayramında kurban kesmeleri vacip olur.

Ayrıca adakta Nezir de bulunan kimseye de kurban kesmesi vaciptir buna Adak kurbanı denir. Çocuk nimetine karşılık Allahu Teala’ya şükür etmek niyetiyle hayvan kesmeye de Akika denir. Hac ibadetinin vaciplerinden birini bilerek veya bilmeyerek vaktinde ve yerinde yapmayan kimseye de hacda mikat denilen yerleri geçerek Mekke'ye ihramsız giren kimsenin de yaptığı bu kusurların karşılığı ceza olarak kurban kesmesi lazım. Olur ayrıca kurban ayında bulunan hacının da şükür kurbanı kesmesi gerekir.

Peygamberimize Hicretin ikinci yılında kurban kesmesi emir olundu Kevser Suresinde mealen “O halde bayram namazını kıl ve kurban kes buyruldu” hem kendisi için ve hem de ümmeti için kurban keserdi.

Ademoğlu için Kurban Bayramı günü Allah katında kurban kanı akıtmak tan daha sevgili bir şey yoktur. Muhakkak ki kurbanından yere damlayan ilk kan damlası ile ömründe işlemiş olduğu her günah bağışlanır muhakkak yarın kıyamet günü kestiğin bu kurbanın kanını ve etini getirip terazi'nin sevaplar kefesine koyarlar yetmiş kat fazlasıyla.

Bu müjdeleri kurban kesen bütün Müslümanlar ortaktır.

KURBAN OLACAK HAYVANLAR

Koyun, keçi, sığır ve deveden olur horoz, tavuk gibi hayvanlardan kurban olmaz. Koyun ve keçi bir kişi kurban edebilir sığır ve deve yedi kişiye kadar ortak olunup kesilebilir.

Bir gözü görmeyen topal olup yürüyemeyen dişlerinin yarısı yok olan gözünün kulağının veya kuyruğunu çoğu ön veya arka bir ayağı kesilmiş olan çok zayıf olan hayvan kurban olmaz.

Evet sevgili okurlarım bu yazımla birlikte hepinizin gelecek Kurban Bayramınızı en içten dileklerimle kutlar sevdiklerinizle nice bayramlara erişmenizi dilerim.

Hayırlı bayramlar...

Kaynak: Doç. Dr. Ramazan Ayvalı

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları