Aleyna Erzurumlu

Aleyna Erzurumlu

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kuryelerin çilesi

A+A-

Asgari ücret yaklaşık 4 hafta süren, defalarca tekrarlanan görüşmeler ve toplantılar sonunda bir karara bağlandı. Asgari ücret belirlendi ama işveren ve işçi arasında pazarlık hala devam etmekte. Asgari ücrete yüzde 50 zam yapılarak 4.253 TL oldu. Asgari ücret ile çalışanlar için aynı oranda artması ve 2022 yılı asgari ücretine eşitlenmesi kabul görülürken. Asgari ücretin üzerinde maaş alan ve kendisine de asgari ücret oranında yüzde 50 zam beklerken oranların daha düşük uygulandığı görülmüştür.

Bütün meslek grupları kendileri içerisinde büyük zorluklar yaşamaktadır. Ama bana sorarsanız en başlarda tutulması gereken kuryelik mesleğini yapan insanların görevidir. Trafikte hiçe sayarlar, sipariş edilen yemeklere ilginç notlar yazmak (acele getir, soğumasın, soğursa kabul etmem, çok açım acil olsun) bunlar tahammül edilecek şeyler değildir. Empati kurarak bu durumu bir nebze anlamaya çalışmak çok önemli.

Trafikte aralardan geçiyor acele ediyor diye çok kızanlar vardır eminim ama böyle notlar üzerine yapacak bir şeyleri yoktur. Birde işverenleri işçisinden yana değilse vay haline. Tüm hava şartlarına rağmen devam eden çileler özellikle kar yağışının etkili olduğu dönemlerde arabalar bile kayarken hala bitmek bilmeyen paket servis merakı. Firmalar kendiliğinden iptal etmeseler paket servislere kapatmasalar siparişler devam edecek.

Haftabaşında sosyal medyada çığ gibi düşen ülkemizde en çok tercih edilen e-ticaret sitelerinin öncüsü meşhur bir firma kuryelerinin zam tepkisi oldu. İlk başta İstanbul’da başlayan kontak kapatma eylemi kısa sürede genele yayıldı. Nedeni ise kendilerine yüzde 11’lik bir oranda zam yapılmasıydı.

Bu meşhur firmanın kuryesinin aktardığı bilgiye göre ilk görünüşte maaş miktarı yüksek gibi görünse de masrafları çıkardıklarında kendilerine 4 bin TL kaldığını aktardı. Çektikleri çilelerde yanına kar kalmıyordur. Kurye olarak çalışan birçok vatandaş önceki gün sabah saatlerinde farklı illerdeki şube önlerinde toplanarak “Taleplerimiz karşılanana kadar tüm yurtta şube açılış saatlerinde toplanıyoruz, kontak açmıyoruz, yük indirmiyoruz, ateş ölçtürmüyoruz” açıklamasını yaptılar. Neyse ki kuryelerin üç günlük çabalarının sonucunda şirket zam teklifini yüzde 39’a çıkardığını açıkladı ve anlaşma tamamlandı.

Ardından harekete geçen diğer firma kuryeleri için maalesef aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Kimi markaların eylemi devam ederken kimileri kaderine razı gelerek çıksa hemen kolay iş bulamayacağını bildiği için bu zorlu şartlarda kuryelik görevini devam ettiriyor.

Yani işin özü kuryelerin işi gerçekten zor hele de bu zorlu kış şartlarında. Şirket sahipleri kazanırken birazda kuryelerini düşünsün isterim. Çünkü bu büyük şirketler o kuryeler sayesinde ceplerini para ile dolduruyor. Bir zahmet elinizi cebinize atın bu insanların mağduriyetini giderin olmaz mı?

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları