Orhun Yıldız

Orhun Yıldız

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kutuplaştırma!

A+A-

Ankara’da düzenlenen EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi gündeme damga vurdu. Gerçekleşen fuarda Beren Saat ve Kenan Doğulu çiftinin sözleri çok konuşulurken yerli ve milli olarak ürettiğimiz TOGG ilgi odağı oldu.

Gelelim sözün özüne; Beren Saat ve Kenan Doğulu çifti, iklim elçisi seçildi. Yaptıkları konuşma ise gündemden düşmedi. Beren Saat "Öğrencilik dönemimde başörtüsünün üstüne peruk takmak zorunda kalan sınıf arkadaşlarım oldu ve geçen yıllar içinde eğitim eşitliğinin sağlanmasına hepimiz çok sevindik" diyerek sözlerine başlayan Beren Saat şunları söyledi: "Fakat sonrasında kadının giysisi siyasete malzeme yapılıyor, eğitim sistemimiz geriliyor, kadın bakanlığı kapatılıyor, kadınlar haklarını sistematik bir şekilde kaybediyor diye rahatsızlıklarımızı dile getirdiğimizde 'Köprülere, yollara bak ne kadar iyi çalışılıyor' cevabını aldık. Basında, sanatta sansüre isyan ettiğimizde 'yüzümüzü hep Batı'ya döndük şimdi birazcık da Doğu'ya bakalım' denildi. O günlerde harekete geçebilecek pek çok kişi göz yumduğu için bugün ülkemizin en değerli üniversiteleri saygınlığını yitiriyor."

"Öğrenciler derslerine karınlarını doyuramadan giriyor. Türkiye teknolojide, bilişimde dünyanın gerisinde kalıyor ve kadın cinayetlerinde her yıl yüzlerce kadının yaşam hakkı elinden alınıyor. Türkiye sanatta sporda kan kaybetmeye başladı. Yetkin akademisyenler öğrencilerine erişemiyor. Kadınlar korkmuş, gençler hayalsizleşmiş, insanlarımız gittikçe kültürsüzleşmiştir. Şimdi benzer isyanlarımız iklim için. Gezegenimiz yangınlarla, sellerle bizi uyarmaya çalışıyor. Müsilaj bir üniversite öğrencisinin aydınlık zihninin üzerini kaplamaya çalışan başörtüsü üzeri peruk gibi berrak denizin üzerinde duruyor” ifadeleri bazı kesimler tarafından ayakta alkışlanırken bazı taraflar tarafından eleştiriyle kınandı.

Böyle bir konuşmada tarafsız bir gazeteci gözüyle baktığımız zaman, Beren Saat’e bazı sözlerinden ötürü hak vermedim. “TÜRKİYE TEKNOLOJİDE, BİLİŞİMDE DÜNYANIN GERİSİNDE KALIYOR” sözleri uzun yıllar sonunda ilk kez yerli ve milli olarak ürettiğimiz arabamız TOGG’un aynı fuarda sergilenmesi Beren Saat’in ne denli yanlış konuştuğunun bir göstergesi oldu.

Beren Saat başörtü konusunda toplumu kucaklayan bir açıklama yaptı eve doğru Ama teknoloji ve bilişim konusunda açıklamalar maalesef yanlıştı. Bu yüzden bir sanatçının böyle törenlerde bu toplara girmesi toplumu germesi doğru değil. Her ne kadar bir sanatçı olarak siyasi görüşü de olsa şahsen ben böyle bir açıklama yapmazdım. Nitekim dediğim gibi de oldu Beren Saat’e destek verenler de oldu eleştirenlerde...

Gazeteci olarak baktığımda ülkemizde ki sorunları görmezden gelemem ama sorunlar kadar güzel şeylerde olmuyor değil. Ben bir gazeteciyim bu konuları elbette değinebilirim ama sanatçı olarak bir fuara çıkıp ta toplumu germeye kutuplaştırmaya hakkım yok... Kalın sağlıcakla...

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.