İlhami Şahin

İlhami Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

Liselerde sınav tarihleri ve sorumluluk sınavları ne zaman

A+A-

Bir önceki yazımda liselerde yüz yüze eğitim çalışma takvimine uygun olarak MEB tarafından planlanan çalışmaların ilk 7 soru ve cevabı yer almıştı. Soru ve cevapların ikinci kısmında yine öğrencisinden velisine, okul psikolojik danışman ve rehber öğretmeninden okul idaresine kadar bir çok eğitim paydaşını yakından ilgilendiren sorular cevap buluyor.  

8. Birinci dönemde sınav yapılamayan derslerden sınav yapılacak mı? 

Ortaöğretim kurumlarının tüm sınıf seviyelerinde birinci döneme ilişkin yapılamayan sınavlar, 01 Mart 2021 tarihinden itibaren iki haftayı geçmeyecek şekilde eğitim kurumu alan zümre başkanları kurulunca belirlenip planlanacak ve Covid-19 salgını tedbirlerine uygun bir şekilde okullarda yüz yüze yapılacaktır.

9. Sınavlar I. dönemin tamamını mı kapsayacak?

Birinci dönemde yapılamayan sınavların kapsamı, 01 Kasım 2020 tarihine kadar işlenen konular ile sınırlı tutulacaktır.

10. Geçtiğimiz dönemlerden başarısız dersi olan ve sorumlu geçen öğrencilere de sınav yapılacak mı?

Kazandıkları üniversitelere diplomalarını beyan etmek zorunluluğu olan ve sorumluluğu bulunan öğrencilerimiz 22-26 Şubat tarihleri arasında, geçtiğimiz dönemlerden başarısız dersi olan ve sorumlu geçen öğrencilerimizin

sorumluluk sınavları ise 01-31 Mart 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

11. Devam ettiği eğitim kurumunun bulunduğu yerden farklı bir yerde ikamet eden öğrenciler, sınavlara nasıl girecekler? Yolculuk yapmaları salgın hastalık açısından risk oluşturmaz mı? 

İller arası hareketliliğin azaltılması amacıyla yüz yüze eğitim kapsamına alınmayan sınıflar düzeyindeki öğrenciler, istemeleri hâlinde KKTC dâhil, bulundukları yerleşim yerlerindeki öğrenim gördükleri okul ile aynı okul türündeki eğitim kurumlarında, aynı okul türü bulunmaması hâlinde aynı program uygulayan resmî ve özel okullarda sınavlara girebileceklerdir. 

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları ile güzel sanatlar ve spor liselerinde ise öğrencinin bulunduğu yerleşim yerlerine yakın il/ilçelerde bulunan kayıtlı olduğu okulla aynı okul/program türü/alan/dalı bulunması şartıyla sınavlara girebileceklerdir.

12. 2020-2021 eğitim ve öğretim yılına ait dönem puanları nasıl oluşturulacak?

2020-2021 eğitim ve öğretim yılının birinci dönemine ilişkin puanlar, haftalık ders saati sayısına bakılmaksızın, öğrencinin; her dersten sınav puanı, performans çalışması puanı ve derse katılıma ilişkin performans puanı  ile birlikte belirlenecektir. 

13. İkinci dönemde sınav yapılacak mı?

2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemine ilişkin  yapılacak birinci sınavlar 16 Nisan 2021 tarihine kadar tamamlanacak şekilde planlanacak ve eğitim kurumu müdürlüklerince sınavların yüz yüze uygulanması sağlanacaktır.

14. Herhangi bir nedenle sınavlara giremeyen öğrenciler için bir planlamanız var mı?

Herhangi bir nedenle sınavlara katılamayan ve okul yönetimince mazereti uygun görülen öğrenciler, alan zümre öğretmeninin belirleyeceği tarihte sınava alınacaktır. 

15. Kendisinde veya birlikte kaldığı aile bireylerinde  kronik hastalığı bulunan öğrenciler sınavlara nasıl girecekler?

Kendisinde veya aile bireylerinde kronik hastalık bulunan öğrenciler, okul içinde uygun bir zamanda ve izole bir ortamda sınava alınacaktır.

Kalın sağlıcakla.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları