Abdullah Güven

Abdullah Güven

Yazarın Tüm Yazıları >

Liyakat

A+A-

Bildiğiniz gibi Liyakatli olmanın bir başka ifadesi, layık olmaktır ve hemen hepimizin şu kısacık Dünya hayatı için birçok alanda liyakatli olmak adına yaptığımız planlar ve bu planlar doğrultusunda gösterdiğimiz nice gayretlerimiz var ve olmalı da elbette.

Elbette toplum hayatımızın, sosyolojik gerçeklerine uygun ve yaşanabilir olması için; yetkilendirilmiş Yönetici ve Siyasetçiler başta olmak üzere hepimizin çalışma alanlarımızla ilgili gerekli bilgi, beceri ve ahlaki değerlere sahip olmamız gerekir.

Liyakatli olmanın temel unsurları arasında genellikle bilgi ve beceriyi gerekli sayar altını kalınca çizeriz ancak Ahlaki değerleri önemli bilip altını çizmeyiz. Oysa insanlığa yakışır mutlu ve huzurlu bir toplumsal yaşam için başarılarımızı anlamlı kılan ahlaki değerlerdir.

Biliyoruz ki kararları ile toplumun tamamını etkileyen ve toplumu adalet ile yöneten bir yöneticinin ilahi huzurda hesap edemeyeceğimiz kadar büyük bir mükafata, aynı zamanda zalim bir yöneticinin de şiddetli bir azaba mazhar olacaktır. İnsanlığa yakışır bir toplumsal hayat için yönetici olsun olmasın, öğretmenin, doktorun, mimar mühendis ya da çiftçinin hepimizin işimizi yaparken Ahlaki davranma zorunluluğu vardır. Hukuki davranmak bizi kurtarmaz. Bu hususta, düşüncelerine saygı duyduğum Yazar ve fahri Doktora sahibi Akademisyen, Sayın Alev Alatlı’nın Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri töreninde Edebiyat büyük ödülünü alırken, hukukilik, ahlakilik ve helal olanı konu edinerek yapmış olduğu konuşmasını izlemenizi tavsiye ederim.

Hangi alanda olursa olsun edindiğimiz liyakatin, dünya ve ahiret hayatımıza gerçek manada değer katabilmesi, Rabbimizin rahmetine liyakatli bir yaşam biçimi sürdürdüğümüz sürece mümkün olacaktır. Rahmeti ile yaratıp yaşatan ve merhameti ile muamele etmek isteyen Rabbimizin rızasına muvafık hareket etmek yani güzel Ahlak sahibi olmak; İmanın nuru ve hayatımıza hayat veren İslami değerleri yaşamakla mümkündür.  İslami değerleri yaşamak ise güzel ahlak timsali Peygamber efendimizin ahvali, akvali ve etvarı (davranış, söylem ve tavırları) ile bizlere göstermiş olduğu yaşantısını, hayatın her alanına taşıyarak ahlaki değerlerden yoksun karanlıklar içinde debelenen insanlığı, rengarenk açan mis kokulu çiçekleri ile gelen bahar misali sosyal bir iklimde yaşanır kılmak demektir.

Gelin, hayatımızda yanlış ya da eksik kalan yönlerimizi gözden geçirmek, yeniden düzenlemek ya da düzeltmek adına bizlere rahmetinden sunulan özel mekan ve zamanlardan biri olan ve henüz girmiş olduğumuz bu üç aylar ikliminde hayatımıza format atalım, ne kadar kaldığından bihaber olduğumuz ömrümüz ile ilgili planlarımızı rabbimizin rızasına muvafık yapalım. Rabbimizin rızasını sadece namaz, oruç ve hatimler de aramayalım.

Gelin, bu üç aylarda sosyal hayatı yaşanır kılan Peygamber efendimizi takip edelim; rastladığı yetim çocuğun başını okşamakla kalmayan kendisine evlat edinen efendimizin izinden yürüyerek, rastladığımız yetimin hiç olmazsa başını okşayıp sevgiye muhtaç gönlüne girelim, Rabbimizin dualarına icabet ettiği ve duaları olmasaydı belaların sel gibi üzerimize geleceğini bildiğimiz yaşlılarımıza efendimiz gibi hürmetle ve nezaketle davranalım, gelin kuşu öldüğü için mahzun olan çocuğu evinde ziyarete giden efendimizin ayak seslerini takip edelim, yemeden yediren, hayatında isteyene hiçbir zaman yok demeyen, maddi ve manevi yoksul ve yoksun olanın sığınağı, umudu, her alanda olduğu gibi kin ve nefretten uzak savaş esiri ve yaralının hukukunu koruyan güzel Ahlak timsali efendimizi ve diğer peygamberlerin güzel Ahlakını edinerek yaşamak ve dünyayı yaşanır kılmak için bir fırsat bilelim bu üç ayları. Liyakatsizliğin sonucu olarak, yaşanan zulmün, bencilliğin, nezaketsizliğin, iffetsizliğin, gamsızlığın kısaca Ahlaksızlığın insanlığı sürüklediği maddi ve manevi hastalıklar karanlığından  aydınlık yarınlara çıkabilmek için;

Gelin, bahar misal güzellikleri ile iklimine girdiğimiz bu fırsat sürecini ıskalamayalım, rahmeti ilahiye ye layık olabilmek için efendimizin ayak izlerini takip edelim ve Efendimizin sıkça yaptığı duaya amin diyelim.

Ey Rabbim! Bize Receb i ve Şaban ı mübarek kıl ve bizi Ramazan a ulaştır” Amin…

MİSAFİR KALEM / ABDULLAH GÜVEN

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.