İhsan Akça

İhsan Akça

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Lütfen dikkat!

A+A-

Kırıkkale’mizin saygıdeğer halkı, korona denilen beladan biraz uzaklaşır gibi olduk. Bunu dikkate alan bilim kurulu 1 Temmuz 2021’den itibaren kuralların büyük bir kısmını kaldırdı. Bu kararı alırken de halkımızdan yine üç kurala yani: maske takmaya, sosyal mesafeye ve temizlik kurallarına uymayı özenle tekrar tekrar uyguladı.

Bilim kurulumuzun tavsiye kararına uyan hükümetimiz milletimizin istekleri doğrultusunda karar alıp halkımıza duyurdu. Burada halkımızın en çok istediği, işletmelerin açılması, sokağa çıkma yasağının kaldırılması, turizmin canlandırılması, okullarımızın yüz yüze eğitime geçmesi, spor faaliyetlerinde seyirci serbestliğinin olması ve buna benzer bütün serbestliklerdi. Bu kararlara herkes sevinmişti.

Netice hükümetimizin beklediği gibi olmuyor. Bilhassa sağlık bakanlığı her dakika her saat halkımızı uyarıyor. Aşılarımızı olalım, kurallara uyalım ki korona belasıyla bir daha karşılaşmayalım. Devlet bu çabaları gösterirken, halkımızın bir kısmı aşı olmaya yanaşmıyor bir kısmı maskeyi unuttu, sosyal mesafeye riayet etmiyor. Temizlik kurallarına uymuyor. Bu sözlerine muhatabı ey sorumsuz, umursamaz vatandaş.

Kendini düşünmüyorsan en yakın aileni düşün. Aileni düşünmüyorsan mahalleni, komşularını düşün. Onları da düşünmüyorsan Kırıkkale’mizi düşün. Kırıkkale’mizi de düşünmüyorsan Türkiye’mizi düşün. Senin sorumsuzluğun yukardan beri saydığım bütün kişi ve kurumları ilgilendirir. Ey sorumsuz kişi, toplumda yaşıyorsan o toplumun selametini düşünmek görevindir. İnsan kendi sağlığını düşünmezse alınan tedbirlerin hiçbir anlamı kalmaz. Ondan sonra alınacak yasaklamalara, kapatmalara karşı çıkmaya kimsenin hakkı yoktur.

Devletimizin bütün çaba ve çalışmaları halkımızın sağlığı içindir. Bu çalışmaları hiçe sayarak sorumsuz davrananlara ne demek lazım? Ondan sonra da kapatmalar gelirse bu sorumsuzlar itiraz etmeye başlar. Kendine göre ahkam keser. Demez ki benim gibi sorumsuzların yüzünden hastalık çoğaldı, ölümler artmaya başladı. Bunun suçlusu ben ve benim gibi davrananların suçudur. Bu millet bizi affetsin de diyemezler. “Bu sorumsuzları vatandaş olarak uyaralım” diyoruz ama alacağımız ters bir cevaptan çekiniyoruz. Ama ne olursa olsun yanlış davrananları uyarmak vatandaşlık görevimizdir. Kötü söz de duysak uyaralım, yanlış karşılık verirse o zaman susmayı tercih edelim.

Aziz milletim, iyilik de elimizde kötülük de; sağlık da elimizde hastalık da. Hangisini tercih edersek başımıza o gelir. Ey maske takmayan sorumsuz kardeşim, gelecek kötülüğün sebebi sensin ve bu vebalin altından kalkamazsın. Aklını başına al ve yanlış davranıştan vazgeç. Bu vesileyle bütün milletime sağlıklı günler diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.