Zafer ÇAM

Zafer ÇAM

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Makamlardan güç alanlar

A+A-

Güç bende diyenler. Kendini küçük ilah olarak görenler. Meydanlarda ben güçlüyüm diye gezenler. Gücü iktidarların koltuklarında, makamların da alanlar. Kendilerini erişilmez, bulunmaz sananlar.

Aslında bunlar boş teneke boş tenekenin sesi çok çıkar. Bunlar boş teneke gibi gücü kim çalarsa ondan alırlar. Bugün güç AK iktidarda. Ey gücü iktidarın yanında alanlar.

Eğer güç sizlerden olsaydı, bulunduğunuz mevkilerde düşünce itibar görenlerden olurdunuz. Gücü iktidarlarda alanlar düşünce itibarları var mı?

Gücü bunlara veren demokrasi dedikleri seçilmişlik… Seçildiklerinde kendilerini güçlü sanıyorlar. Kendilerini güçlü görenler meydanlarda o kadar çok ki.

Ne zaman ellerinde makam alınıyor. Merkezler çekiliyorlar. Başbakanlıkta iniyorlar, bakanlıkta alınıyorlar. Vekilliği, başkanlığı sona eriyor. Sivil toplum başkanlıkları da alaşağı ediliyor. İşte o zaman bunların halini görenler ne diyor.

Yahu bunlar burnun da kıl aldırmayanlar değil miydi? Bugün ne oldu da selam veriyorlar. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, bakanlık, vekillik, belediye başkanlığı yapanlar bugün neredeler.

Birçokları iki metrelik kabristan makamlarında… Yaşayanlar halkın içinde mi? Güç bende diyenler bugün nerede gizleniyorlar dersiniz. Doksanlı yıllarda, ülkede başbakanlık, bakanlık, vekillik yapmışlar ne oldu gören var mı?

Bugün de öyle değil mi, cumhurbaşkanı, başbakan, başkan olduklarında koruma sürüleri etrafındaydı bugün ne koruma var ne karşılayan.

Makamlar güç katanlar hep saygıyla anlıyor. Makamlar güç alanlar attan düşmüşe dönüyor. Şampiyon kimliği ve aktör Arnold Schwarzenegger, 

Sosyal medya hesaplarından, meşhur bronz heykelinin önünde uyurken çekilmiş bir fotoğrafını paylaştı ve fotoğrafın altına "Zaman nasıl da değiştiriyor." diye not düştü…

Arnold'un bunu yazmasının tek sebebi, gerçekten de yaşlanmış olması değildi.  Kendisi Kaliforniya valisiyken, bu heykelin bulunduğu yerde bir otelin açılışını yapmıştı…

Otel yetkilileri açılıştan sonra Arnold'a "İstediğiniz zaman gelebilir ve adınıza ayrılmış odada kalabilirsiniz." diye söz vermişlerdi…

Arnold, valilik görevi bittikten sonra otele gitti ve otel yetkililerinden otelin tamamen dolu olduğu ve bu nedenle kendisine bir oda veremeyecekleri yanıtını aldı…

Çünkü Arnold artık vatandaştı. Kaliforniya valisi değildi. Şampiyon sporcu ve aktör değildi. İşte bir uyku tulumu ile bu heykelin önünde uyuduğu görülen Arnold'un anlatmak istediği şey bambaşkaydı:

Mevki sahibi iken onu övenlerin, o mevkiden ayrıldıktan sonra sözlerini tutmadıkları mesajını vermek istiyordu…

Evet, zaman değişti ve zaman nasıl da değiştirdi... Ne makamına ne sahip olduklarına ne gücüne ne de zekâna güveneceksin bu hayatta. 

Bunların hiçbirisi, sonsuza kadar seninle olmayacak çünkü... Her şeyin bir sonu var olduğu gibi. Güç aldığınız makamında sonu var. Sonu olan bir makam uğruna neden bu kadar uğraşıyorsunuz.

Etrafınıza bakınız makam diyenlerin sonu hep aynı oldu. Makam aşkıyla dolu olanlar kabristanlarda toprak oldu. En güzel makamları iki metre çukurları oldu.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları